Sari la conținut

Poză

Orhideele noastre

1079 răspunsuri la acest topic

#101 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 14 January 2009 - 08:20 PM

CITAT(stormy @ Jan 14 2009, 06:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ma rog pentru asta - sa ai tu timp tongue.gif
foarte draguta floricica ta!

am citit pe unde am apucat, tot ce am gasit despre ce sa fac cu ea, insa nicaieri nu am gasit de ce se usuca bobocii - si ce am gresit eu sad.gif

Ok, o sa incerc sa ma rog si eu pe mine tongue.gif
Toate cele 3 ramurele au boboci si flori normale, numai aia micuta a avut bobocu care s-a uscat, acu vedem daca urmatorul o sa fie mai rezistent, nu's daca nu ii ajunge suficienta hrana la ramurica aia ca e cea mai mica, o fi trebuind sa ii bag o fiola de fertilizant?

#102 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 14 January 2009 - 08:30 PM

CITAT(Takitakikatoka @ Jan 14 2009, 06:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
PS se pare ca modul meu de a ingriji orhideele nu e tocmai ortodox asa ca ma voi abtine de la sfaturi

Important e ca cresc si se inmultesc smile.gif

#103 Bus_39096

Bus_39096

în_sorită

• Moderatori
  • 3979 posturi
  • Interests:comedia umana

Postat 14 January 2009 - 08:44 PM

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Jan 14 2009, 08:20 PM) <{POST_SNAPBACK}>
acu vedem daca urmatorul o sa fie mai rezistent, nu's daca nu ii ajunge suficienta hrana la ramurica aia ca e cea mai mica, o fi trebuind sa ii bag o fiola de fertilizant?

pe un forum de specialitate (nu spui care sa nu le fac reclama) am citit ca le trebuie mai multa papa cind infloresc - drept urmare am pus si eu ingrasamint in apa, si am pus si apa linga ea (la mine aerul e f uscat, din pacate); nu stiu daca e ok, sau mai trebuie ceva, deci nu e un sfat - am facut doar o incercare
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

#104 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 15 January 2009 - 08:37 AM

CITAT(stormy @ Jan 14 2009, 07:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
pe un forum de specialitate (nu spui care sa nu le fac reclama) am citit ca le trebuie mai multa papa cind infloresc - drept urmare am pus si eu ingrasamint in apa, si am pus si apa linga ea (la mine aerul e f uscat, din pacate); nu stiu daca e ok, sau mai trebuie ceva, deci nu e un sfat - am facut doar o incercare

Ele sunt pe geam in bucatarie deasupra caloriferului, o sa le pun o tavita cu apa pe calorifer despre care o sa trebuiasca sa-mi amintesc cind o sa pun rufele la uscat pe el rolleyes.gif si dupa-masa asteia galbene ii bag o fiola de fertilizant.
Mersi.

#105 Dan@

Dan@

(^_^) who cares ?

• Membri
  • 9213 posturi

Postat 15 January 2009 - 09:46 AM

La mine orhideele au inflorit pe la sfirsitul lui august si de-atunci tot asa sint ... o splendoare ! wub.gif
Nu le tin linga o sursa de caldura (atentie, Adriana, la calorifer ! wink.gif). In momentul in care au inceput sa dea bobocii, mi-a spus o colega, ca atunci cind le ud sa pun si cite 1-2 cuburi de gheatza in ghivece. Si precum se vede le merge bine. Le am de vreo 2 ani, iar la cea galbena i-au iesit anul trecut 2 ramurele; la cea mov ... se pare ca e o lenesa. biggrin.gif

Si lamiiul a chelboshit partial, da' lamiioacele se tin bineeeee ! tongue.gif
Acum iarna, cind intra in pauza, il ud mai rar (cit sa nu i se usuce radacinile) si il tin intr-un loc luminos. Cu temperatura e mai naspa, ca-i prieste pina in 10°C (tinut in casa), iar la mine sint 24°C. laugh.gif

excesul zilnic de bere ÅŸi petrinjel duce la ficat m'chermla !

#106 arcadia

arcadia

Master of disaster

• Membri
  • 1917 posturi

Postat 16 January 2009 - 03:19 PM

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Jan 14 2009, 11:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Toate cele 3 ramurele au boboci si flori normale, numai aia micuta a avut bobocu care s-a uscat, acu vedem daca urmatorul o sa fie mai rezistent, nu's daca nu ii ajunge suficienta hrana la ramurica aia ca e cea mai mica, o fi trebuind sa ii bag o fiola de fertilizant?

atentie cu fertilizantii, sa fie special pt orhidee, in concentratii mici, pentru ca sarurile se depun pe radacini sufocandu-le.

daca folosesti un fertilizant obisnuit, dilueaza-l mult. fii atenta la concentratiile NPK

pentru orhidee, orientativ, ele sunt:

N : 3
P : 4-5
K : 5-6
(mai pot contine sulf, chelati de cupru, in concentratii infime)

din experienta spun ca orhideele udate cu apa dedurizata cresc mult mai viguroase.
prin comparatie, iata ce marime de frunze avea acum un an (cand o udam cu apa dura) si marimea lor acum, de cand folosesc apa dedurizata si cate ramuri are tija florala acum.

Miniaturi atașate

• orchids_018.jpg
  • orchids_017.jpg

Imagini atașate

• phale_ramificata1.JPG

Editat de arcadia, 16 January 2009 - 03:24 PM.

Normalul e o conventie si nimic mai mult.

#107 snej

snej

Big Chef

• Membri
  • 839 posturi

Postat 16 January 2009 - 04:37 PM

Arcadia, ce inseamna apa dedurizata? Cum faci tu sa fie asa?

#108 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 16 January 2009 - 07:21 PM

Vai ce tija superba smile.gif
Fertilizantul e in sticluta mica de plastic pe care i-o pun cu capu in jos in ghiveci si cade cite un pic, am pus penultima sticluta dar a mincat mereu pina acu tot dintr-asta, am aruncat cutia, nu stiu ce compozitie avea, o sa ma uit pe sticluta.
Apa asta e aia de la fierul de calcat? Pai de ce nu zisesi inainte?
tongue.gif

#109 arcadia

arcadia

Master of disaster

• Membri
  • 1917 posturi

Postat 16 January 2009 - 07:43 PM

QUOTE(snej @ Jan 16 2009, 08:07 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Arcadia, ce inseamna apa dedurizata? Cum faci tu sa fie asa?

apa din care s-au scos cea mai mare parte din saruri. un fel de "apa distilata" dar nu chiar de tot tongue.gif
eu mi-am pus la intrarea apei in casa instalatie de dedurizare. cu ocazia asta am scapat si de petele de pe cabina de dus, de pe baterii, chiuvete, cada, etc. smile.gif

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Jan 16 2009, 10:51 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Vai ce tija superba smile.gif
Fertilizantul e in sticluta mica de plastic pe care i-o pun cu capu in jos in ghiveci si cade cite un pic, am pus penultima sticluta dar a mincat mereu pina acu tot dintr-asta, am aruncat cutia, nu stiu ce compozitie avea, o sa ma uit pe sticluta.
Apa asta e aia de la fierul de calcat? Pai de ce nu zisesi inainte?
tongue.gif

da, e buna aia folosita la fierul de calcat. nush de ce n-am zis mai demult... rolleyes.gif

#110 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 16 January 2009 - 08:02 PM

CITAT(arcadia @ Jan 16 2009, 06:43 PM) <{POST_SNAPBACK}>
da, e buna aia folosita la fierul de calcat. nush de ce n-am zis mai demult... rolleyes.gif

ok, mersi dintr-aia cumpar cu bidonu' si la cit de putina consuma orhideele e o nimica toata
acu abia le-am udat ieri, data viitoare o pun pe aceea

#111 raluca elena

raluca elena

By myself

• Membri
  • 3513 posturi

Postat 16 January 2009 - 08:19 PM

[size="3"]Orhidee[/size

Fetelor, am si eu o intrebare: am primit o orhidee acum 2 luni, avea peste 40 cupe inflorite, acum s-au dus toate.... Ce fac cu tija? o tai? sau o las? Si inca ceva: de ce orhideea se tine in container transparent? nu am gasit nici o explicatie pe net.
raluca

Trust no one!

#112 arcadia

arcadia

Master of disaster

• Membri
  • 1917 posturi

Postat 16 January 2009 - 09:15 PM

QUOTE(raluca elena @ Jan 16 2009, 11:49 PM) <{POST_SNAPBACK}>
[size="3"]Orhidee[/size

Fetelor, am si eu o intrebare: am primit o orhidee acum 2 luni, avea peste 40 cupe inflorite, acum s-au dus toate.... Ce fac cu tija? o tai? sau o las? Si inca ceva: de ce orhideea se tine in container transparent? nu am gasit nici o explicatie pe net.

ai cel putin doua optiuni:

ori tai tija la trei noduri distanta din punctul de crestere

ori o lasi in pace. eu iti recomand varianta doi. la aproape toate orhideele mele, din varful tijei, au inceput sa se formeze noi boboci dupa o pauza de cateva saptamani sau luni. la un moment dat cred ca am postat una dintre ele care avea o tija de peste un metru. a facut flori neintrerupt, vreun an de zile.

e drept ca sunt cazuri in care tija se usuca. atunci trebuie taiata partea uscata.

in privinta ghiveciul transparent, e indicat sa-l pastrezi pentru a vedea radacinile. eu ud orhideele in functie de culoarea radacinilor. cata vreme radacinile sunt verzi inseamna ca au apa suficienta. udarea se face cand radacinile sunt alb-sidefii. unii sustin ca lumina trebuie sa cada si pe radacini, ca se produce fotosinteza si la nivelul lor. nush ce sa zic despre asta, eu pun ghiveciull transparent intr-unul decorativ, care este negru, deci lumina n-au rolleyes.gif

#113 raluca elena

raluca elena

By myself

• Membri
  • 3513 posturi

Postat 16 January 2009 - 11:45 PM

QUOTE(arcadia @ Jan 16 2009, 09:15 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ai cel putin doua optiuni:

ori tai tija la trei noduri distanta din punctul de crestere

ori o lasi in pace. eu iti recomand varianta doi. la aproape toate orhideele mele, din varful tijei, au inceput sa se formeze noi boboci dupa o pauza de cateva saptamani sau luni. la un moment dat cred ca am postat una dintre ele care avea o tija de peste un metru. a facut flori neintrerupt, vreun an de zile.

e drept ca sunt cazuri in care tija se usuca. atunci trebuie taiata partea uscata.
in privinta ghiveciul transparent, e indicat sa-l pastrezi pentru a vedea radacinile. eu ud orhideele in functie de culoarea radacinilor. cata vreme radacinile sunt verzi inseamna ca au apa suficienta. udarea se face cand radacinile sunt alb-sidefii. unii sustin ca lumina trebuie sa cada si pe radacini, ca se produce fotosinteza si la nivelul lor. nush ce sa zic despre asta, eu pun ghiveciull transparent intr-unul decorativ, care este negru, deci lumina n-au rolleyes.gif

Sarumina Cara!!!
raluca

Trust no one!

#114 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 16 January 2009 - 11:52 PM

la fel si eu, mi-am cumparat cite un ghiveci de culoarea fiecare orhidee si in el am pus ghiveciul transparent

#115 simonacris

simonacris

Academic Chef

• Membri
  • 1142 posturi

Postat 27 January 2009 - 12:27 PM

Ma laud si eu cu orhideea mea care dupa un an face si ea floricele. Nu mai stiu culoarea pentru ca am avut doua si una s-a uscat.

IMG_1351.jpg

Si cea de-a doua orhidee, cumparata saptamana trecuta de la Ikea.

IMG_1353.jpg

IMG_1356.jpg

#116 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 11 February 2009 - 04:58 PM

Am inceput sa impart subiectul creind asta in care sa vorbim numai despre orhidee.
Din pacate in anumite mesaje se strecoara si vorbe sau poze despre altele, un mesaj nu-l pot imparti in doua.
Daca cineva care isi gaseste aici mesaje care nu vorbesc despre orhidee vrea sa isi duca partea de mesaj care vorbeste despre altceva in subiectul initial poate sa o faca, imi pare rau dar e inevitabila micuta asta amestecare.
De asemenea daca nu va place titlul astept sugestii smile.gif

#117 arcadia

arcadia

Master of disaster

• Membri
  • 1917 posturi

Postat 11 February 2009 - 09:39 PM

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Feb 11 2009, 08:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am inceput sa impart subiectul creind asta in care sa vorbim numai despre orhidee.
Din pacate in anumite mesaje se strecoara si vorbe sau poze despre altele, un mesaj nu-l pot imparti in doua.
Daca cineva care isi gaseste aici mesaje care nu vorbesc despre orhidee vrea sa isi duca partea de mesaj care vorbeste despre altceva in subiectul initial poate sa o faca, imi pare rau dar e inevitabila micuta asta amestecare.
De asemenea daca nu va place titlul astept sugestii smile.gif

mie-mi place titlul asta, ca-mi da voie sa ma laud! biggrin.gif

le-am pozat acum, sper sa nu intre Maya sau Peter pe-aici sa vada pozele biggrin.gif

Miniaturi atașate

• phale_004a.jpg
  • phale_006cut.jpg

#118 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 11 February 2009 - 10:57 PM

CITAT(arcadia @ Feb 11 2009, 08:39 PM) <{POST_SNAPBACK}>
mie-mi place titlul asta, ca-mi da voie sa ma laud! biggrin.gif

perfect smile.gif
sunt nemaipomenit de frumoase.
in curind imi infloreste cea mov care a ramas as'vara fara ramurici
aia galbena e mereu inflorita

#119 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 12 February 2009 - 10:51 PM

Maestra arcadia, m-am oprit azi la soacra-mea si m-am uitat la orhidee, are virfurile celor 2 ramuri uscate, deja cind treceam pe acolo vedeam ca florile cad uscate, i-o udam eu mereu. Cica a udat-o, acu avea pietrisul din ghiveci umed. Ce sa fac? Tai ramuricile? Io as lua-o pe geam la mine poate o salvez, daca mi-o da. Ce zici?

#120 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 21 February 2009 - 01:26 PM

Arcadia, am adus ordideea soacra-mi sus, e dezastru.
Astea sunt ramuricile
005.JPG
asta e frunza
004.JPG
si astea sunt radacinile, complet uscate, adica sunt goale inauntru si dezumflate
002.JPG
Ce sa-i fac? O mai pot salva cumva?

Iar asta e cea pe care mi-a nenorocit-o socru asta vara, acu sta sa infloreasca smile.gif
001.JPG

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi