Sari la conținut

Poză

Masina de tocat carne electrica

12 răspunsuri la acest topic

#1 Sultana Elisabeta

Sultana Elisabeta

micro Bucatar

• Membri
  • 3 posturi

Postat 19 December 2007 - 05:12 PM

As vrea sa-mi dati un sfat referitor la masina de tocat carne electrica. Ce marca sa iau si daca merita, toaca bine, sau nu, din experienta voastra. Va precizez ca vreau s-o iau cadou soacrei, asa ca trebuie sa fie buna, buna biggrin.gif

#2 ady

ady

Vedeta culinara

• Membri
  • 3344 posturi

Postat 19 December 2007 - 11:12 PM

depinde cat vrei sa cheltui. eu le iau parintilor (pe banii lor wink.gif ) un robot philips 7768 care are de toat. enshpe mii de cutite de tocat, feliat, toate alea, masina de tocat cu accesoriu pt carnati, storcator de fructe si legume si de citrice, blender, ce mai ,tot ce se poate.
si tocmai am vorbit cu cineva care avea acelasi tip (nu stiu dc tot numaru asta, dar cu masina de tocat si stocator de fructe si legume), luat de vreo 2 ani si e fffffffffffff multumit.
eu as miza pe philips, braun, bosh. eventual moulinex.

edit. hardughia e 750 lei in carrefour, dar urmeaza sa mai primeasca. cica s-a vandut in prostie. era promotie, plecat de la 850
am mai vazut in altex obor, si maine fac o vizita in altex unirea. dar aici cu 790.
teoretic era si la media galaxy, dar tot asa, astepta marfa. tot 790.

mai era un robot philips, cu masina de tocat, fara storcator, ceva mai ieftin. in jur de 500-600. parca 7765 sau 7745.

dc vrei imi consult carnetelul (ce, unde, cat), ca am facut prospectiuni serioase. dar toate is roboate. nu masina simpla.

Editat de ady, 19 December 2007 - 11:17 PM.

Fan n_puiu!

#3 Danna

Danna

Master of disaster

• Membri
  • 1582 posturi
  • Interests:literatura, pescuitul, animalele - in special cainii

Postat 20 December 2007 - 07:26 PM

De azi sunt in posesia unei masini de tocat Kenwood MG 510.
Dupa vreo doua zile de studiat diverse modele (detalii tehnice, putere, etc.) am decis pentru Kenwood si cred ca am facut alegerea cea mai buna.
Are putere 1600 W, 3 discuri pentru tocare mare, medie si fina, 2 tuburi pentru carnati.
DSC05450.JPG
DSC05451.JPG
Nu traim pentru a manca, ci mancam pentru a trai.

#4 Ona_36975

Ona_36975

Master of disaster

• Membri
  • 2526 posturi

Postat 11 August 2008 - 07:10 PM

Resuscitez si eu topicul asta cu o intrebare: stie cineva ce masina de tocat ar suporta sa toace si niste oscioare de pui fara sa i se arda motorul?
Multumesc.

all i want is less to to, more time to do it, and higher pay for not gettin' it done.

#5 n_puiu

n_puiu

Master of disaster

• Membri
  • 5562 posturi

Postat 11 August 2008 - 07:33 PM

QUOTE(onaf @ Aug 11 2008, 08:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Resuscitez si eu topicul asta cu o intrebare: stie cineva ce masina de tocat ar suporta sa toace si niste oscioare de pui fara sa i se arda motorul?
Multumesc.

Una cu motor puternic şi protecţie la suprasarcină şi/sau supraîncălzire. În plus, şi motorul electric poate fi "ascultat", dacă trage greu, îl opreşti. Altă problemă ar fi tocirea cuţitului.

#6 Ona_36975

Ona_36975

Master of disaster

• Membri
  • 2526 posturi

Postat 11 August 2008 - 08:14 PM

QUOTE(n_puiu @ Aug 11 2008, 07:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Una cu motor puternic şi protecţie la suprasarcină şi/sau supraîncălzire. În plus, şi motorul electric poate fi "ascultat", dacă trage greu, îl opreşti. Altă problemă ar fi tocirea cuţitului.

Multumesc, n_puiu. Doar fa-ti pomana pina la capat si spune-mi, rogu-te, cam pe unde in W se situeaza un motor puternic.

all i want is less to to, more time to do it, and higher pay for not gettin' it done.

#7 n_puiu

n_puiu

Master of disaster

• Membri
  • 5562 posturi

Postat 12 August 2008 - 05:50 PM

QUOTE(onaf @ Aug 11 2008, 09:14 PM) <{POST_SNAPBACK}>
... cam pe unde in W se situeaza un motor puternic.

Păi uite una prezentată mai sus. Io nu m-aş gîndi la una sub 1000 de W.

#8 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 12 August 2008 - 05:58 PM

mie titlul asta: masina de tocat carne electrica mi-a adus aminte de practica in comert cand ma intrebau cocoanele: haine pentru copii de bumbac aveti?

scuzati de interventie, continuati cu carnea electrica laugh.gif
Ale mele

şi când plâng eu râd

#9 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 12 August 2008 - 08:26 PM

QUOTE(BD @ Aug 12 2008, 05:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
mie titlul asta: masina de tocat carne electrica mi-a adus aminte de practica in comert cand ma intrebau cocoanele: haine pentru copii de bumbac aveti?

gluma sau nu..pentru macinat oscioare eu as folosi o masina de tocat carne manuala laugh.gif
Egal cîti watt are una electrica..nu e bine sa-i fortezi motorul cu oase...
Maya's World .

#10 anaelena

anaelena

Big Chef

• Membri
  • 703 posturi

Postat 12 August 2008 - 08:37 PM

QUOTE(BD @ Aug 12 2008, 05:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>

BD icon_rotf.gif

#11 Ona_36975

Ona_36975

Master of disaster

• Membri
  • 2526 posturi

Postat 12 August 2008 - 09:44 PM

QUOTE(n_puiu @ Aug 12 2008, 05:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Păi uite una prezentată mai sus. Io nu m-aş gîndi la una sub 1000 de W.

Cam la aia ma gindeam si eu... smile.gif
Multumesc.

@Maya: sa stii mi-a trecut prin minte varianta cu masina de tocat manuala, dar ceva ma face sa ma-ndoiesc ca as putea sa macin eu oscioarele cu muschii personali.

#12 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 12 August 2008 - 09:51 PM

QUOTE(onaf @ Aug 12 2008, 09:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cam la aia ma gindeam si eu... smile.gif
Multumesc.

@Maya: sa stii mi-a trecut prin minte varianta cu masina de tocat manuala, dar ceva ma face sa ma-ndoiesc ca as putea sa macin eu oscioarele cu muschii personali.

Hm..nush ce sa zic..vezi ca 1000 watt,nu de la orice firma sînt "1000 watt".Apoi trebuie sa te interesezi ce motor are masina care o vrei.Eu îti recomand una care are motor cu propulsie directa.
Maya's World .

#13 Ona_36975

Ona_36975

Master of disaster

• Membri
  • 2526 posturi

Postat 13 August 2008 - 09:50 PM

Multumesc, Maya.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi