Sari la conținut

Poză

Vase de gatit cu aburi

4 răspunsuri la acest topic

#1 milca_28047

milca_28047

micro Bucatar

• Membri
  • 36 posturi
  • Interests:Retete, diete, forum, articole, informatii legate de domeniul culinar

Postat 03 October 2008 - 12:00 AM

Buna seara, sau mai degraba Buna noaptea, pt. ca este ora 1 a.m.

Readuc in discutie vasele electrice de gatit cu aburi pt. ca sunt f. utile si ma tenteaza mult sa-mi cumpar unul. Am o singura dilema: ele sunt confectionate dintr-un material plastic. Din ceea ce stiu este total contraindicat sa mancam produse preparate sau depozitate la cald in recipiente de plastic pt. ca se degaja substante toxice. Ma intreb, oare cu aparatele astea de gatit la abur care se gasesc pe piata se intampla acelasi lucru?

Voi ce parere aveti? Va rog frumos sa-mi dati un sfat. rolleyes.gif
Valeria

#2 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 03 October 2008 - 08:59 AM

CITAT(valeria-m @ Oct 3 2008, 12:00 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Readuc in discutie vasele electrice de gatit cu aburi pt. ca sunt f. utile si ma tenteaza mult sa-mi cumpar unul. Am o singura dilema: ele sunt confectionate dintr-un material plastic. Din ceea ce stiu este total contraindicat sa mancam produse preparate sau depozitate la cald in recipiente de plastic pt. ca se degaja substante toxice. Ma intreb, oare cu aparatele astea de gatit la abur care se gasesc pe piata se intampla acelasi lucru?

Dar tu crezi ca daca ar fi asa ar mai lasa jdemii de producatori sa comercializeze toate vasele astea electrice de gatit cu aburi?
Se degaja substantele toxice cind arde plasticul dar nu cind il folosesti mincind sau depozitind in el.

#3 milca_28047

milca_28047

micro Bucatar

• Membri
  • 36 posturi
  • Interests:Retete, diete, forum, articole, informatii legate de domeniul culinar

Postat 03 October 2008 - 12:22 PM

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Oct 3 2008, 09:59 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Dar tu crezi ca daca ar fi asa ar mai lasa jdemii de producatori sa comercializeze toate vasele astea electrice de gatit cu aburi?
Se degaja substantele toxice cind arde plasticul dar nu cind il folosesti mincind sau depozitind in el.

Eu nu prea mai stiu ce sa cred. Mai deunazi, la stirile TV sustineau ca exista studii conform carora nu trebuie sa se consume nimic din vase de plastic (nici apa imbuteliata in peturi) si ca in EU se vor interzice astfel de ambalaje cel putin pentru hrana copiilor. Exista destule discutii si cu privire la microunde. sad.gif
Valeria

#4 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 03 October 2008 - 12:26 PM

Valeria, schimba canalul de la televizor si continua sa traiesti si sa maninci linistita cum ai facut si pina acum smile.gif

#5 n_puiu

n_puiu

Master of disaster

• Membri
  • 5562 posturi

Postat 03 October 2008 - 12:34 PM

QUOTE(valeria-m @ Oct 3 2008, 01:00 AM) <{POST_SNAPBACK}>
...ele sunt confectionate dintr-un material plastic. Din ceea ce stiu este total contraindicat sa mancam produse preparate sau depozitate la cald in recipiente de plastic pt. ca se degaja substante toxice.

"Material plastic" e o denumire generică, plasticele sînt de mai multe feluri. Teflonul, de exemplu, sau chiar banalul celofan, sînt tot materiale plastice. Chiar şi vasele de bucătărie sînt diferite, unele din plastic moale, altele din plastic dur.

Cred că cele care fac parte din componenţa unui aparat sînt făcute special să reziste şi să nu influenţeze mîncarea.

Gîndeşte-te numai la paharele de unică folosinţă de la automatele de cafea.

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi