Sari la conținut

Poză

presa rotunda pentru saratele

8 răspunsuri la acest topic

#1 siriusvega

siriusvega

micro Bucatar

• Membri
  • 30 posturi

Postat 06 November 2008 - 11:14 AM

Va rog mult, stie cineva unde as putea gasi de cumparat o asemenea presa ? Este vorba de cea care se incinge pe ochi de aragaz si se coc saratele rotunde si foarte subtiri din bilute de aluat.

Mentionez ca sunt din Tg Mures, si m-ar interesa si daca ar exista magazine pe net care vand asa ceva, sa imi comand de pe net...

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Sirius

#2 carminap

carminap

Big Chef

• Membri
  • 704 posturi

Postat 06 November 2008 - 11:23 AM

CITAT(siriusvega @ Nov 6 2008, 11:14 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Va rog mult, stie cineva unde as putea gasi de cumparat o asemenea presa ? Este vorba de cea care se incinge pe ochi de aragaz si se coc saratele rotunde si foarte subtiri din bilute de aluat.

Mentionez ca sunt din Tg Mures, si m-ar interesa si daca ar exista magazine pe net care vand asa ceva, sa imi comand de pe net...

Sirius

Nu cred ca ai sanse sa gasesti in comert.Forma de care spui se facea in turnatoriile din ,,fabrici si uzine,,in vremuri trecute.Doar daca mostenesti de la vreo matusa sau bunica! rolleyes.gif

#3 mag80

mag80

micro Bucatar

• Membri
  • 7 posturi

Postat 26 March 2009 - 07:27 PM

CITAT(siriusvega @ Nov 6 2008, 11:14 AM) <{POST_SNAPBACK}>

Sirius

Am cumparat asa ceve din bazar din Suceava....de la o tigancusa ce avea ceaune din tuci sau cum sa-i zic....daca mai vad duminica te anunt.In Tg Mures nu ai gasit???

#4 siriusvega

siriusvega

micro Bucatar

• Membri
  • 30 posturi

Postat 27 March 2009 - 11:26 AM

CITAT(mag80 @ Mar 26 2009, 07:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am cumparat asa ceve din bazar din Suceava....de la o tigancusa ce avea ceaune din tuci sau cum sa-i zic....daca mai vad duminica te anunt.In Tg Mures nu ai gasit???

Nu exista pe aici asa ceva, si va multumesc mult ca ati raspuns.

La ce pret ati cumparat ? As fi interesata...

Sirius

#5 washougallady

washougallady

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 01 June 2009 - 02:34 AM

CITAT(siriusvega @ Mar 27 2009, 11:26 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu exista pe aici asa ceva, si va multumesc mult ca ati raspuns.

La ce pret ati cumparat ? As fi interesata...

Sirius

Sint in USA forme electrice. Faci 2 odata. Se cheama Pizzelle press. (by Pizzelle Chef) Cred ca am platit in jur de $55.00.

Reteta care o folosesc eu e in familia noastra de multi ani si e cam asa:
250g feta cheese
200g unt
1 cup de apa
1kg faina
1 lingurita praf de copt
1 lingurita the secarica(chimeon??)

Faci aluatul in mingiute mici cam de 2 cm diametru si le coci in presa.
Enjoy!

#6 siriusvega

siriusvega

micro Bucatar

• Membri
  • 30 posturi

Postat 02 June 2009 - 11:00 AM

CITAT(washougallady @ Jun 1 2009, 03:34 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Sint in USA forme electrice. Faci 2 odata. Se cheama Pizzelle press. (by Pizzelle Chef) Cred ca am platit in jur de $55.00.

Reteta care o folosesc eu e in familia noastra de multi ani si e cam asa:
250g feta cheese
200g unt
1 cup de apa
1kg faina
1 lingurita praf de copt
1 lingurita the secarica(chimeon??)

Faci aluatul in mingiute mici cam de 2 cm diametru si le coci in presa.
Enjoy!

Multumesc mult de tot pentru idee , dar eu sunt in Romania, in Tg mures, nu am cum sa ajung la asa ceva...

Sirius.

#7 angelicaclaudia

angelicaclaudia

micro Bucatar

• Membri
  • 3 posturi

Postat 23 October 2009 - 03:48 PM

Dragelor sunt nu innebunita dupa presele astea ci nebuna de-a binelea.O buna prietena mi-a cumparat din IASI din targ de la cei care au oale,dar nu este buna.Trebuie sa fiti atente ca sunt foarte groase,saratelele nu au cum sa iasa crocante.Este la fel ca si aparatul de vafe (eu l-am cumparat de la Quelle).Placile care au formele sunt adanci,nu ca si cele pe care le vad eu pe la cele care le au.Am cautat in toata Timisoara si manuala si electrica,dar pauza.Fetele de forumul bucataria noastra au ceva electric care fac patru bucati odata.Asa ca anuntati daca gasiti si unde.Va pup.

#8 alice07

alice07

Bucataras

• Membri
  • 54 posturi

Postat 23 October 2009 - 11:27 PM

CITAT(angelicaclaudia @ Oct 23 2009, 04:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Dragelor sunt nu innebunita dupa presele astea ci nebuna de-a binelea.O buna prietena mi-a cumparat din IASI din targ de la cei care au oale,dar nu este buna.Trebuie sa fiti atente ca sunt foarte groase,saratelele nu au cum sa iasa crocante.Este la fel ca si aparatul de vafe (eu l-am cumparat de la Quelle).Placile care au formele sunt adanci,nu ca si cele pe care le vad eu pe la cele care le au.Am cautat in toata Timisoara si manuala si electrica,dar pauza.Fetele de forumul bucataria noastra au ceva electric care fac patru bucati odata.Asa ca anuntati daca gasiti si unde.Va pup.

Acum vreo 3 ani am gasit la Metro (era in Craiova) si are si dispozitiv pentru facut "cornete" din foaia care iese. Eu in schimb caut si acum o reteta de saratele care sa devina crocante la coacere. Succes in gasirea formei!

#9 angelicaclaudia

angelicaclaudia

micro Bucatar

• Membri
  • 3 posturi

Postat 24 October 2009 - 06:39 PM

Alice cauta pe forumul vulpeabucatar.com-saratele cu aparatul de pizzelle(reteta de la cineva alina are si poze).Incerca nu este prea costisitoare daca nu o sa iti reuseasca.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi