Sari la conținut

Poză

reteta inghetata polara

18 răspunsuri la acest topic

#1 istrate lucia

istrate lucia

Captain Cook

• Membri
  • 409 posturi

Postat 23 June 2009 - 12:22 PM

Buna
Daca isi mai aminteste cineva inghetatat polara de pe vremea lui ceausescu as dori o reteta daca aveti cumva.
Nu am mai mancat o inghetata cu gustul acesta de la revolutie incoace.
Desi exista atatea sortimente de inghetata nici una nu seamana la gust cu inghetata polara.
Sunt insarcinata si azi mi s-a facut pofta de inghetata polara, exact asa in forma aia de pachet de unt.
Daca ma puteti ajuta cu vreo reteta ceva sau cu un sfat unde as gasi una care sa-i semene la gust va raman datoare.
Multumesc

#2 daniela catalina

daniela catalina

Big Chef

• Membri
  • 818 posturi

Postat 23 June 2009 - 03:21 PM

CITAT(istrate lucia @ Jun 23 2009, 01:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna
Daca isi mai aminteste cineva inghetatat polara de pe vremea lui ceausescu as dori o reteta daca aveti cumva.
Desi exista atatea sortimente de inghetata nici una nu seamana la gust cu inghetata polara.
Sunt insarcinata si azi mi s-a facut pofta de inghetata polara, exact asa in forma aia de pachet de unt.
Daca ma puteti ajuta cu vreo reteta ceva sau cu un sfat unde as gasi una care sa-i semene la gust va raman datoare.
Multumesc

eu fac din frisca batuta si ciocolata amara topita (si apoi amestecata cu frisca ),o `crema ` cu care am umplut niste torturi ,si m-a amuzat cind cei mai in virsta spuneau ca mai vor tort cu inghetata-si chiar avea gust de `polar`.ma gindesc ca ai putea sa congelezi amestecul(eventual sa-i mai adaugi ceva oua-sau ce se mai pune la inghetata)

#3 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 23 June 2009 - 11:22 PM

QUOTE(istrate lucia @ Jun 23 2009, 12:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Buna
Multumesc

Comunicam telepatic laugh.gif ??? Azi tacmai ma gandeam la inghetata aceea, galbena in forma de unt, aveam numai 5 ani la revolutie, da gustul mi-a ramas intiparit forever:rolleyes: . Azi am deschis cutia mea cu arome pentru prajituri sa iau un zahar vanilat si aveam acolo o gramada de esenta de rom de la Dr. Oetker, si cum m-a izbit aroma aceea, mi s-a parut ca exact asa miroasea si "polara" maine am de gand sa incerc ceva si daca imi iese te anunt wink.gif

#4 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 23 June 2009 - 11:32 PM

Ia uite aici ce am gasit in.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="biggrin.gif" /> http://www.culinar.r...ajitura-Polara/

#5 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 25 June 2009 - 09:45 AM

inghetata polara nu avea nici urma de cacao

si mie imi e dor de ea de nu mai pot
Asa, si?

#6 julix_2007

julix_2007

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 7643 posturi

Postat 25 June 2009 - 03:06 PM

CITAT(Bogdana @ Jun 25 2009, 10:45 AM) <{POST_SNAPBACK}>
inghetata polara nu avea nici urma de cacao

si mie imi e dor de ea de nu mai pot

Si o hartie de ambalaj cumplita, dar un gust demential. Si mie mi-e dor de gustul ala.

#7 bimbilica

bimbilica

zen

• Membri
  • 3307 posturi

Postat 25 June 2009 - 03:10 PM

Parca inghetata cu lapte de la Nestle,asta aparuta acum,ptiu,ca nu-mi vine in minte cum se cheama........ALGIDA,seamana ff bine cu Polara ceausista.

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

#8 C@sil

C@sil

Disaster of master

• Membri
  • 3104 posturi

Postat 25 June 2009 - 06:20 PM

CITAT(bimbilica @ Jun 25 2009, 04:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Parca inghetata cu lapte de la Nestle,asta aparuta acum,ptiu,ca nu-mi vine in minte cum se cheama........ALGIDA,seamana ff bine cu Polara ceausista.

...Nestle are Betty Ice, Top Gel si Amicii, Algida este a lui Unilever dar nu contează, pînă la urmă...le-ai 'tras-o' ălora de la Nestle in.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="biggrin.gif" /> comparîndu-le îngheţata din 2009 cu una româneasca, de acum 20 de ani y_aplauda.gif
btw, Napolact face un sortiment de îngheţată numit Scărişoara, care mie mi se pare că seamănă foarte mult cu îngheţata Polar

ever tried. ever failed. no matter. try again. fail again. fail better.

#9 bimbilica

bimbilica

zen

• Membri
  • 3307 posturi

Postat 25 June 2009 - 06:27 PM

c@sil,asa-i cum zici.Am mers la congelator(din nou ca si cand imi scapa numele m-am dus la documentat dar tot dejeaba ca am gresit compania producatoare tongue.gif )si e facuta de Unilever.nu stiu de ce mi-a ramas in minte ca e Nestle.Chiar am luat o gura(desi eu sunt ciocolatoasa la inghetata) si chiar mi se pare ca seamana cu ceausista polara sau polara ceausista rolleyes.gif .Aia de la napolact de care zici tu,Scarisoara nu am vazut-o inca,desi eu pap inghetat de la ei,dar la magazinul de la colt numai 2-3 sortimente aduc.

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

#10 Getut

Getut

Big Chef

• Membri
  • 797 posturi

Postat 25 June 2009 - 09:28 PM

Cand am vazut Big Milk de la Algida m-am dus cu gandul la polara... insa nu se aseamana.

O reteta? nimeni?

#11 C@sil

C@sil

Disaster of master

• Membri
  • 3104 posturi

Postat 25 June 2009 - 09:42 PM

CITAT(bimbilica @ Jun 25 2009, 07:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
[...] Aia de la napolact de care zici tu,Scarisoara nu am vazut-o inca,desi eu pap inghetat de la ei,dar la magazinul de la colt numai 2-3 sortimente aduc.

uite-o, ea e! in.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="biggrin.gif" /> şi nu e un sortiment nou...perseverează şi o vei găsi rolleyes.gif

offtopic.gif dacă mă bate Adriana pentru reclamă, dau vina pe tine, să ştii laugh.gif

#12 Lapona

Lapona

Cu ursii albi

• Membri
  • 6053 posturi
  • Interests:Ceea ce se intampla si...de ce se intampla :)

Postat 25 June 2009 - 11:02 PM

Subscriu, inghetata Scarisoara e nemaipomenita. Mereu mananc vara cu ai mei cand merg acasa.

Nu cunoasteti pe nimeni care sa fi lucrat la fabricile locale de lapte? Parca acolo se facea polata, sub forma unui pachet de unt si cu un urs pe ambalaj, polar se intelege. Dar eu duc dorul inca unei inghetate de pe vremea aia: cea cu cafea de la cofetarie. Cea care statea in galetile alea de inox si o scoteau cu clesti din alea de inox si o puneau in cupe de inox. Stie cineva despre ce vorbesc? Era magnifica la gust!
.................................
În ţări de gheaţă urgisită,
Pe-acelaşi timp trăia cu el,
Laponă mică, liniştită,
Cu piei, pre nume Enigel.
..................................
Că dacă-n iarnă sunt făcută,
Şi ursul alb mi-e vărul drept,
Din umbra deasă, desfăcută,
Mă-nchin la soarele-nţelept.
.......................................

1. Day A.H. - only theories? Explore more at http://channel.natio...th-pole-shift-1 about the After Humans Era.

#13 bimbilica

bimbilica

zen

• Membri
  • 3307 posturi

Postat 25 June 2009 - 11:44 PM

mai,mai,ma innebuniti cu Scarisoara asta.Am sa vb cu fetele de la magazin sa o comande si ele,macar cate o cutie-doua /sapt pt mine expre.ca in Carrefure nu am vazut si in alte parti rar nimerim la cumparaturi
DA,Lapo,si inghetata aia in tancuri de inox era yamy yamy.Eu am crescut la 25 m de cofetarie,faceam naveta peste strada si papam tot felul de bunatati.Si friscaaaaaaaa tot asa,in recipientele alea....uoffffff ca o dau in altele si stricam topicul
Deci mie imi pare ca Algida aduce cu Polara de care imi amintesc,sa raman on topic.

#14 C@sil

C@sil

Disaster of master

• Membri
  • 3104 posturi

Postat 26 June 2009 - 12:10 AM

CITAT(Lapona Enigel @ Jun 26 2009, 12:02 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Subscriu, inghetata Scarisoara e nemaipomenita.doi_gime5.gif Mereu mananc vara cu ai mei cand merg acasa.

Nu cunoasteti pe nimeni care sa fi lucrat la fabricile locale de lapte? Parca acolo se facea polata, sub forma unui pachet de unt si cu un urs pe ambalaj, polar se intelege.
se pare că toţi cei au lucrat în fabricile alea au semnat pentru ascunderea reţetei care reţetă, pînă la urmă, e un secret...

Dar eu duc dorul inca unei inghetate de pe vremea aia: cea cu cafea de la cofetarie. Cea care statea in galetile alea de inox si o scoteau cu clesti din alea de inox si o puneau in cupe de inox. Stie cineva despre ce vorbesc? Era magnifica la gust!
eu ştiu ce vorbeşti tu acolo dar dorul meu e 'setat' in.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="biggrin.gif" /> pe îngheţata de fistic...
ţin minte că-mi doream enorm un cleşte din ăla de inox, cu toate că n-aveam ce face cu el...

şi chiar aşa, cum de n-au speculat pînă acum marii specialişti în marketing ai marilor producători de îngheţată ce brand de succes e această îngheţată? dar dacă brand-ul e înregistrat de cine ştie ce firmă care are interes să promoveze alte brand-uri?
hai c-am luat-o razna in.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="biggrin.gif" />

#15 istrate lucia

istrate lucia

Captain Cook

• Membri
  • 409 posturi

Postat 30 June 2009 - 10:14 PM

Am incercat si eu big milk de la Algida ca semana in reclama ca forma cu polara.
Seamana un pic dar nu e acelasi lucru.
Eu incerc in perioada asta sa mananc lucruri facute in casa si tare mi-as dori s-o pot face eu cu aparatul de facut inghetata.
Incerc sa ii dau lu' bebe cat mai putine E-uri.

#16 bimbilica

bimbilica

zen

• Membri
  • 3307 posturi

Postat 30 June 2009 - 11:27 PM

LUCIA,EU ACUM VAD (SAU POATE REVAD eusa_doh.gif )CA ESTI SI TU BURTICUTA.FELICITARI SI TE ASTEPTAM SI PE AICI(DACA INCA NU AI FOST)

http://www.culinar.r...40/#entry733855

#17 istrate lucia

istrate lucia

Captain Cook

• Membri
  • 409 posturi

Postat 01 July 2009 - 10:16 PM

De-asta mi s-a facut si pofta de inghetata polara din cauza lui bebe.
Si eu incerc sa mananc cat mai sanatos asa ca as fi preferat o reteta si s-o fac eu.

#18 miki1

miki1

Captain Cook

• Membri
  • 268 posturi

Postat 02 July 2009 - 06:04 AM

Buna,Lucia!Cu inghetata asta nu te pot ajuta dar n-am putut sa trec asa pe aici fara sa-ti urez din tot sufletul sarcina usoara draga mea,sa fii sanatoasa si sa nasti un bebe sanatos! floare.gif

#19 istrate lucia

istrate lucia

Captain Cook

• Membri
  • 409 posturi

Postat 02 July 2009 - 10:30 AM

multumesc frumos de urari

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi