Sari la conținut

Poză

pistol pentru fursecuri

9 răspunsuri la acest topic

#1 siriusvega

siriusvega

micro Bucatar

• Membri
  • 30 posturi

Postat 06 September 2009 - 12:09 PM

Am o mare rugaminte la voi.

am cumparat si eu un pistol pentru impuscat furescuri cu 22 de forme si corp de inox.

Va rog sa ma ajutati si pe mine sa inteleg de ce nu se retrage pistonul atunci cand apas pe tragaci ?

Nu are nici un fel de instructiuni de folosire si m-am chinuit o multime incercand sa inteleg PE UNDE se introduce aluatul in coropul pisolului, apoi am descoperit ca se poate detasa inoxul de corpul tragaciului.

Bun, am vazut pistonul cu care innainteaza aluatul si am apasat pe tragaci sa vad jocul lui.

Acel piston sta FIX , nu am vazut sa se poata retrage sau scurta, si cred ca atunci cand voi introduce aluatul il va presa dintr-una fara sa mai folosesc tragaciul...

Poate nu inteleg eu ceva...aluatul nici nu incape , de piston, in interiorul corpului de inox...

Am o nunta si trebuie sa fac fursecuri si mi-e frica sa fac aluatul, caci nu o sa am cu ce sa-l impusc pe tava.

Uite si imaginea pistolului, numai ca al meu are corop de inox , este chinezesc si scrie pe el "Imperial".

Imagini atașate

• pistol.jpg

#2 PaulaM

PaulaM

just me

• Membri
  • 1665 posturi

Postat 06 September 2009 - 02:32 PM

CITAT(siriusvega @ Sep 6 2009, 12:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>
m-am chinuit o multime incercand sa inteleg PE UNDE se introduce aluatul in coropul pisolului, apoi am descoperit ca se poate detasa inoxul de corpul tragaciului.

Poate nu inteleg eu ceva...aluatul nici nu incape , de piston, in interiorul corpului de inox...

Nu stiu cum e pistolul asta, insa ar trebui sa desfiletezi capatul de jos (cel cu forma, unde schimbi discurile/formele), probabil se mai desfileteaza o data si capatul de sus al corpului (altfel nu vad cum l-ai putea spala) si invarti manual de tija, pana ajunge sus; infiletezi inapoi corpul, umpli cu aluat si apoi infiletezi capatul cu forma.
Ideea e sa ridici intai tija, vezi tu cum.
Paula

#3 siriusvega

siriusvega

micro Bucatar

• Membri
  • 30 posturi

Postat 06 September 2009 - 05:17 PM

CITAT(PaulaM @ Sep 6 2009, 03:32 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu stiu cum e pistolul asta, insa ar trebui sa desfiletezi capatul de jos (cel cu forma, unde schimbi discurile/formele), probabil se mai desfileteaza o data si capatul de sus al corpului (altfel nu vad cum l-ai putea spala)

Da, pana aici am descoperit si eu.

si invarti manual de tija, pana ajunge sus;

Floarea aceea care tine tija pistonului, asa cum e si la masina de tocat carne de pe vremuri, manuala, este FIXA. Eu nu vad nici sa se apese inainte, nici sa se rasouceasca in drapta sau in stanga.

Am incercat sa apas usor cu palma pe discul din capatul pistonului , inspre inapoi, ca si cand ar fi aluat la capat, dar NU merge de loc..

OPS !!! cred ca acum i-am dat de cap. Are si un arc cu tzamburus sus pe cocos, si vad ca trebuie apasate AMBELE ODATA : si arcul cu tamburus si pistonul, si intr-adevar acum observ ca se retarage tija cate un pas = zimt.

infiletezi inapoi corpul, umpli cu aluat si apoi infiletezi capatul cu forma.
Ideea e sa ridici intai tija, vezi tu cum.

Multumesc mult pentru raspuns.

#4 n_puiu

n_puiu

Master of disaster

• Membri
  • 5562 posturi

Postat 07 September 2009 - 08:11 PM

Apasă trăgaciul şi trage de capătul pistonului.

E doar o părere, nu-mi dau seama din poză, dar poate că funcţionează la ăla pentru silicon.

#5 cris69

cris69

Master of disaster

• Membri
  • 3143 posturi
  • Interests:tricotaje, croitorie, bricolaje, lectura

Postat 07 September 2009 - 11:29 PM

CITAT(siriusvega @ Sep 6 2009, 01:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>

am cumparat si eu un pistol pentru impuscat furescuri cu 22 de forme si corp de inox.

Va rog sa ma ajutati si pe mine sa inteleg de ce nu se retrage pistonul atunci cand apas pe tragaci ?

Nu are nici un fel de instructiuni de folosire si m-am chinuit o multime incercand sa inteleg PE UNDE se introduce aluatul in coropul pisolului, apoi am descoperit ca se poate detasa inoxul de corpul tragaciului.

Bun, am vazut pistonul cu care innainteaza aluatul si am apasat pe tragaci sa vad jocul lui.

Acel piston sta FIX , nu am vazut sa se poata retrage sau scurta, si cred ca atunci cand voi introduce aluatul il va presa dintr-una fara sa mai folosesc tragaciul...

Am o nunta si trebuie sa fac fursecuri si mi-e frica sa fac aluatul, caci nu o sa am cu ce sa-l impusc pe tava.

Uite si imaginea pistolului, numai ca al meu are corop de inox , este chinezesc si scrie pe el "Imperial".

vezi ca tija trebuie rasucita ca si capacul de la sapunul lichid cand il desigilezi. nu stiu daca m-am facut inteleasa ca nu prea le am cu explicatul dar are o pozitie in care inainteaza. trebuie sa rasucesti butonul cu tija dupa ca ai umplut pistolul cu aluat intr-o anumita pozitie si apoi merge.

#6 kaperonis_27762

kaperonis_27762

Master of disaster

• Membri
  • 3616 posturi

Postat 09 September 2009 - 10:15 PM

tija care impinge aluatul are pe o parte a ei, pe lungime, niste zimtisori. partea aia trebuie sa o intorci catre "tragaci" biggrin.gif , invirtind tija pina ajunge in pozitia corecta. apoi vezi ca are doua pozitii, una care permite sa impinga mai putin aluat si alta care permite sa impinga mai mult, dublu decit prima, cred.

#7 Nasha

Nasha

Panfortzescus

• Membri
  • 3183 posturi
  • Interests:Homeopatia

Postat 10 September 2009 - 10:07 AM

vezi poate ti-e de folos asta:
p.jpg
Fan n_puiu!

#8 Fomistul

Fomistul

micro Bucatar

• Membri
  • 29 posturi

Postat 10 September 2009 - 04:25 PM

CITAT(siriusvega @ Sep 6 2009, 12:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>

nu fac cu pläcere da te dezamägesc un pic. Cu Pistolul ästa nu-ti prea ies feine Fursecurile. Trebui sä faci Aluatul tare moale ca sä pito sä-l impusti. Prin coacere isi pierde Forma.
Iti recomand sä faci prin masina de tocat carne , cä acolo poti sä faco aluatul teapen si iti ies Fursecurile feine...

salut si scucces

#9 kaperonis_27762

kaperonis_27762

Master of disaster

• Membri
  • 3616 posturi

Postat 10 September 2009 - 09:27 PM

QUOTE(Fomistul @ Sep 10 2009, 05:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>
nu fac cu pläcere da te dezamägesc un pic. Cu Pistolul ästa nu-ti prea ies feine Fursecurile. Trebui sä faci Aluatul tare moale ca sä pito sä-l impusti. Prin coacere isi pierde Forma.
Iti recomand sä faci prin masina de tocat carne , cä acolo poti sä faco aluatul teapen si iti ies Fursecurile feine...

salut si scucces

mie mi-au iesit foarte bine fursecurile facute cu acest pistol

#10 PaulaM

PaulaM

just me

• Membri
  • 1665 posturi

Postat 12 September 2009 - 05:14 PM

CITAT(siriusvega @ Sep 6 2009, 05:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
OPS !!! cred ca acum i-am dat de cap. Are si un arc cu tzamburus sus pe cocos, si vad ca trebuie apasate AMBELE ODATA : si arcul cu tamburus si pistonul, si intr-adevar acum observ ca se retarage tija cate un pas = zimt.
Multumesc mult pentru raspuns.

Logic, e alt mecanism...eu iti explicasem cum functioneaza al meu, care e diferit, ca nu presez;
Cu placere. smile.gif
Te asteptam cu fursecurile. tongue.gif
Paula

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi