Sari la conținut

Poză

ciuperci piciorul caprioarei

11 răspunsuri la acest topic

#1 carminap

carminap

Big Chef

• Membri
  • 704 posturi

Postat 21 September 2009 - 11:29 AM

Am nevoie de sfaturi!
Am primit o sacosa de ciuperci ,,piciorul caprioarei,,si nu stiu daca pot sa le gatesc fara sa le testez cumva.Cine se pricepe? Multumesc anticipat! rolleyes.gif

#2 Alexandru

Alexandru

plantigrad

• Membri de onoare
  • 3522 posturi

Postat 21 September 2009 - 06:13 PM

QUOTE(carminap @ Sep 21 2009, 11:29 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Am nevoie de sfaturi!
Am primit o sacosa de ciuperci ,,piciorul caprioarei,,si nu stiu daca pot sa le gatesc fara sa le testez cumva.Cine se pricepe? Multumesc anticipat! rolleyes.gif

Ce întelegi prin "a testa", ca nu pricep ce vrei sa spui. huh.gif

#3 simonacris

simonacris

Academic Chef

• Membri
  • 1142 posturi

Postat 21 September 2009 - 08:48 PM

Astea sunt?

19006800.jpg

macrolepiota_procera_a7070.jpg

Eu le pun la congelator daca am multe,multe. Sunt foarte bune facute pane, gatite altfel sunt cam seci

#4 anavlis

anavlis

Vazatoare in ceaunul de cristal

• Membri
  • 2311 posturi
  • Interests:pai sa zicem asa....carti, muzica, film, 3D puzzles, craft, aeroporturi....sunt multe...depinde de &quot;mood&quot;-ul pe care il am

Postat 21 September 2009 - 09:07 PM

prin a testa banuiesc ca te referi la faptul ca ar putea fi otravite? Sau iti e teama ca una din ele sa nu fie?

Stiu ca e un test, dar nu lua de bun ca nu sunt convinsa in totalitate ca e test credibil.

zice sa le pui la fiert intr-o oala cu o lingura de argint. Daca lingura se inegreste, atunci una dintre ciuperci este otravitoare.

eu nu am testat, deci de aia zic nu lua de bun. Daca nu esti sigura mai bine nu le manca.

#5 Edi

Edi

Master of disaster

• Membri
  • 1814 posturi

Postat 21 September 2009 - 09:26 PM

Deci daca sunt cele din poza zic eu cu mina pe inima ca nu sunt otravitoare , la noi se numesc "curcani".
Parintii mei de obicei le indepartau cozile si faceau tocanita cu smintina iar palariile le insirau pe sfoara si le puneau in podul casei la uscat , iarna le scotea mama si facea ceva buun.

#6 Edi

Edi

Master of disaster

• Membri
  • 1814 posturi

Postat 21 September 2009 - 09:28 PM

Metoda de testare a ciupercilor ar fi cu ceapa , pui citeva ciuperci la prajit impreuna cu o ceapa , daca ceapa se inviniteste inseamna ca sunt otravitoare , le zvirli cit mai rapid si cureti bine vasul.

#7 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 21 September 2009 - 09:43 PM

Offf...ce dor mi-e de ciupercile astea sad.gif ...cand eram mica era un nene care ne aducea cate-un sac odata! Le facea mama pane si tare ne mai lingeam pe degete...acuma in afara de champignoane nu mai gasesti nimic in piata dry.gif

#8 Alexandru

Alexandru

plantigrad

• Membri de onoare
  • 3522 posturi

Postat 21 September 2009 - 10:44 PM

Astea-s?

#9 atia

atia

Master of disaster

• Membri
  • 1699 posturi
  • Interests:dulciurile...

Postat 21 September 2009 - 11:14 PM

CITAT(simonacris @ Sep 21 2009, 08:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Astea sunt?

19006800.jpg

macrolepiota_procera_a7070.jpg

Eu le pun la congelator daca am multe,multe. Sunt foarte bune facute pane, gatite altfel sunt cam seci

simona nu ma omora!! ciupercile astea sunt bune??????? cand am fost in romania in padurea unde mergeam eu cu loreto la strans iutani..biggrin.gif alte ciuperci iutzi, am gasit o gramade de ciuperci din astea....loreto a zis ca sunt bune dar nu l-am crezut....el zicea ca se fac pe gratar ..ca au gust de friptura..biggrin.gif

#10 carminap

carminap

Big Chef

• Membri
  • 704 posturi

Postat 22 September 2009 - 03:23 PM

Va multumesc la toti !
Sunt cele postate de simonacris!Alexandru ,era vorba de verificarea ciupercilor prin metode babesti,intretimp sa rezolvat ca a trecut soacra pe la mine si a facut ea testul cu usturoiul(le-a oparit impreuna cu niste catei de usturoi,si ei au ramas albi,daca se invineteau nu erau bune)!Le-am gatit dar eu tot nu am avut curajul sa gust,a mancat ea si sotul meu! rolleyes.gif

Si inca o data va multumesc ca m-ati bagat in seama! biggrin.gif

#11 Alexandru

Alexandru

plantigrad

• Membri de onoare
  • 3522 posturi

Postat 23 September 2009 - 09:40 AM

QUOTE(carminap @ Sep 22 2009, 03:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Va multumesc la toti !
Sunt cele postate de simonacris!Alexandru ,era vorba de verificarea ciupercilor prin metode babesti,intretimp sa rezolvat ca a trecut soacra pe la mine si a facut ea testul cu usturoiul(le-a oparit impreuna cu niste catei de usturoi,si ei au ramas albi,daca se invineteau nu erau bune)!Le-am gatit dar eu tot nu am avut curajul sa gust,a mancat ea si sotul meu! rolleyes.gif

Si inca o data va multumesc ca m-ati bagat in seama! biggrin.gif

Nici o metoda babeasca nu e fiabila ca sa verifici toxicitatea ciupercilor.

Singura metoda : cunoasterea perfecta a varietatilor comestibile : aspect, geotropism, perioada de recolta, etc
75% din varietatile de ciuperci sînt otravitoare, daca ai vreo îndoiala, mai bine renunti.

#12 Edi

Edi

Master of disaster

• Membri
  • 1814 posturi

Postat 23 September 2009 - 01:20 PM

QUOTE(Alexandru @ Sep 23 2009, 09:40 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Nici o metoda babeasca nu e fiabila ca sa verifici toxicitatea ciupercilor.

Singura metoda : cunoasterea perfecta a varietatilor comestibile : aspect, geotropism, perioada de recolta, etc
75% din varietatile de ciuperci sînt otravitoare, daca ai vreo îndoiala, mai bine renunti.

Deacord 100% .

De mica am mers cu parintii la strins/cules ciuperci , de fiece data mi-au aratat care sunt bune , sunt si din cele semiotravitoare (le fierbi in 2 ape apoi le poti utiliza in mincare - ciupercile) , dar ma invatau indeosebi ce ciuperci trebuie sa ocolesc , imi ziceau sa nu ma ating de ele , desi sunt otravitoare , motivau ca si ele au un rol in natura si odata ce cresc si sunt ca specie inseamna ca trebuie sa fie lasate in pace.
Am auzit o multime de oameni cu intoxicatii sau unii chiar si mai rau, cu greu au vost reanimati - care raspundeau ca au crezut ca-s bune , sau a zis o tanti la piata , etc . - nu inteleg cum poti sa nu te informezi si sa iti pui sanatatea in pericol ?

Ciupercile se consuma aparte de bauturile alcoolice .

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi