Sari la conținut

Poză

Storcator de fructe

33 răspunsuri la acest topic

#1 oanaC

oanaC

Academic Chef

• Membri
  • 1312 posturi

Postat 28 February 2005 - 01:19 PM

Bun, dupa subiectul palpitant cu masina de spalat, va cer din nou ajutorul pentru storcatorul de fructe.

Robotul meu de bucatarie nu are incorporat asa ceva, in consecinta as dori sa-l achizitionez separat. Pe piata sunt destule dar...

Sambata dimineata eram in vizita la fina mea, petrecusem pana tarziu si in eram intr-o dulce moleseala, asa ca ne uitam partial si la televizor unde era teleshoping. Si am vazut prezentarea pentru Power Juicer, ce grozav e, bla bla stiti cum e la teleshoping.

Dar mi se pare grozav ca poti introduce fructul intreg, sau taiat destul de mare, ca este silentios, iar partea cu sucul ramas in pulpa la un storcator obisnuit este adevarata (am facut proba cu Phillips-ul finei); e totusi destul de piperat ca pret, si am auzit de multe ori ca produsele prezentate la tV nu-s chiar asa grozave...Si in sfarsit intrebarea icon_smile.gif are cineva Power Juicer? sau a auzit de bine sau de rau de la altcineva care l-a folosit? Ca pe de o parte l-as cumpara, pe de alta nu...

#2 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 28 February 2005 - 04:29 PM

Punctul numãrul 1, nu crede ºi tu ce spun ãia de la tv care tre sã vândã!

Punctul numãru 2, eu aveam un storcãtor mic (Moulinex) care deºi filtra ce-i drept pentru cã sucul mergea în recipientul de dedesubt, era mic. Aºa cã l-am dus în casa de la munte (aºa se face aici cu lucrurile de aruncat dar care funcþioneazã laugh.gif ) ºi am luat altul (Braun) cu care sucul merge direct în pahar.

Cel care mie mi-a plãcut mult e cel al Mayei.

#3 roxana anca

roxana anca

Academic Chef

• Membri
  • 1234 posturi

Postat 28 February 2005 - 04:47 PM

Uite aici poate te ajuta:

http://www.domo.ro/p...dafa808#detalii

sau aici

http://www.magazinul...e&clasificare3=

sau

http://www.altex.ro/.....atoare fructe

sau

http://www.elanko.ro...der=price&pag=2

incearca si vizualizeaza aceste pagini poate te ajuta. Cred ca este vorba si de puterea motorului. Pe Adriana sau pe Maya le poti intreba (exact cum spunea Adriana).

Dar exista vreo poza cu storcatorul Mayei ?

Roxana Anca

#4 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 28 February 2005 - 05:21 PM

Aoleu, mea culpa, nu mai pricep româneºte sau nu sunt la zi cu termenii. icon_redface.gif

Eu mã refeream la storcãtor de citrice.

Storcãtor de fructe binenþeles cã am ºi de ãla, l-am cumpãrat când Marco era în burticã special pentru el cã mi-am zis: o sã-i dau la copilaºu' meu numai sucuri fãcute de mãmica lui dar….. socoteala de când e în burtã nu se potriveºte cu cea de dupã icon_rotf.gif

Drept pentru care cel pe care îl am eu este Moulinex care e acolo pe ultimul link pus de Roxana Anca, ºi cre' cã l-am folosit de fro 10 ori în 10 ani pentru cã este teribil de obositor de spãlat baºca cã filtrul nu pot sã-l pun în maºina de vase, plus cã fructele fac o spumã deasupra pe care Marco când o vede fuge prin toatã casa ºi eu dupã el, partea a doua e ca fructele trebuie curãþate deci ºi de seminþe ºi de coajã, aºa cã mai întâi de toate gândeºte-te bine dacã îl vrei cu adevãrat

#5 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 28 February 2005 - 09:25 PM

Cel care mie mi-a plãcut mult e cel al Mayei.

Al meu ,e doar storcator de citrice...

O prietena are un storcator de fructe,de care este foarte încîntata(de fapt e un robotel de bucatarie..mai face si multe alte chestii în afara de stors fructe)..nu mai stiu sigur cum îl cheama..ceva de genul Magic Maxx(nu stiu exact)
Maya's World .

#6 Lancelot

Lancelot

xxxxxxxxxx

• Membri de onoare
  • 2611 posturi

Postat 28 February 2005 - 10:23 PM

Hmmmm, Roxana Anca, ca cate vizualizari le-ai facut alora cred ca trebuie sa te taxez vreo 30 de Euroi.Ce te faci acum?Vinzi pasarica aia? laugh.gif

#7 roxana anca

roxana anca

Academic Chef

• Membri
  • 1234 posturi

Postat 01 March 2005 - 09:05 AM

Ce am facut Lancelot de ce trebuie sa ma taxezi ? Sunt link-urile de la DOMO< Altex, etc

Roxana Anca

#8 oanaC

oanaC

Academic Chef

• Membri
  • 1312 posturi

Postat 02 March 2005 - 12:07 PM

Va multumesc pentru raspunsuri dar tot nelamurita sunt; nu zic ca storcatoarele din comert nu-s bune dar cel de la TV se lauda cu tot ce le lipseste celorlalte: nu ramane suc in pulpa, nu trebuie maruntit, curatat nimic (fructele incap intregi). Nu stiti pe nimeni care sa-l fi cumparat?

#9 Eugenia

Eugenia

Master of disaster

• Membri
  • 1925 posturi

Postat 02 March 2005 - 01:36 PM

La ce pret afiseaza ei (parca e in jur de 5 milioane, nu?) imi vine sa sparg ecranu ! Astept leii noi poate ies mai ieftin icon_razz.gif

#10 Gabitza

Gabitza

Musafir :)

• Membri
  • 952 posturi

Postat 02 March 2005 - 01:50 PM

Poate ne dau salariile in lei vechi si preturile sa le platim in lei noi smile.gif
"Live well, laugh often, love much"

#11 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 02 March 2005 - 02:54 PM

Oana eu în locul tãu pânã ce nu gãsesc o persoanã în carne ºi oase care sã-mi spunã cu guriþa ei ºi din experienþa proprie ceea ce-þi zice ãla prin ecran, nu cred nimic.

#12 oanaC

oanaC

Academic Chef

• Membri
  • 1312 posturi

Postat 02 March 2005 - 03:05 PM

Asa m-am gandit si eu; banii i-am castigat extra, si ma gandeam sa-mi iau ceva special, dar nici sa-i arunc nu-mi vine, asa ca astept o persoana care intradevar cum e domle ca pare grozav.

#13 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 02 March 2005 - 06:21 PM

QUOTE(oanaC)
Asa m-am gandit si eu; banii i-am castigat extra, si ma gandeam sa-mi iau ceva special, dar nici sa-i arunc nu-mi vine, asa ca astept o persoana care intradevar cum e domle ca pare grozav.

dar nu poti sa-l comanzi de la TV-Shop...si sa-l vazi/probezi?? si daca nu e bun ,trimite-l înapoi.Doar spun,daca nu esti multumit,îti înapoiaza suma în întregime..sau?? ..asa spun aia la TV..chiar garanteaza..dar eu nu stiu,nu am comandat nicidata ceva de la TV.
Maya's World .

#14 radu3

radu3

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 12 February 2006 - 03:52 PM

Nu stiu daca topicul mai este de actualitate dar si eu am acum aceasi problema..........imi trebuie un storcator de fructe..........dar unul bun. Am vazut si reclama aia cu La lane care este unde va la 6 milioane dar mai este una mai recent pe teleshoping cu un storcator power juicer (sau cam asa ceva) in care poti baga fructele intregi si are 12.000 de turatii/min (braun mp80 are doar 9000).
Pana aici toate bune dar.....oare asa o fi? Asa ca apare din nou intrebarea .......care storcator este mai bun sau mai bine zis pote imi recomanda cineva unul bun care sa faca cam aceste lucruri bine:
1)Sa stoarca fructul bine (adica pulpa ramasa sa fie cat mai "uscata")
2)Sa nu fie prea zgomotos
3)Daca se poate sa se introduca fructele si legumele intregi....ar fi si mai bine
Eu unul am tot cautat pe net si mi-au sarit in ochi cateva modele si anume:
1)Braun mp 80 cca 3.500.000 lei
2)bosch mes 1000 cca 3.300.000 lei
3)power juicer (cel din reclama de la tv shop) cca 3.400.000
Daca cumva aveti asa ceva va rog sa imi ziceti si mie cum se comporta.......sau daca aveti alt model astept propuneri sa le discutam.

#15 Deena

Deena

Master of disaster

• Membri
  • 1934 posturi

Postat 06 March 2006 - 10:46 PM

QUOTE(MAYA @ Mar 2 2005, 06:21 PM) Vezi post

dar nu poti sa-l comanzi de la TV-Shop...si sa-l vazi/probezi?? si daca nu e bun ,trimite-l înapoi.Doar spun,daca nu esti multumit,îti înapoiaza suma în întregime..sau?? ..asa spun aia la TV..chiar garanteaza..dar eu nu stiu,nu am comandat nicidata ceva de la TV.

Baga ei ceva, o scuza sau un motiv pentru care banii nu pot fi returnati ... sunt patita.
Printesa noastra, Eva Andreea

#16 adi69

adi69

Captain Cook

• Membri
  • 354 posturi

Postat 13 November 2006 - 12:17 PM

Vreau sa-i fac fetitei mele o cura cu sucuri proaspete.Si daca tot trebuie sa cumpar un storcator macar sa cumpar ceva bun sa ma tina mai mult..Asa ca ,am cautat pe net si-am gasit un storcator centrifugal profesional,marca Gatroback.Problema mea, este ca e destul de scumpisor si n-as vrea sa ma trezesc cu cine stie ce minune acasa ,dupa ce am platit.M-a pus putin pe ganduri faptul ca am intrebat la firma care importa cate turatii are si mi-a spus ca furnizorul nu poate sa ii dea un raspuns explicit iar in cartea tehnica nu se specifica..
Stie cineva mai multe despre aceasta marca?

Dar despre Power Juiser-ul la care fac reclama la tv ce puteti sa-mi spuneti?
Adriana

#17 bimbilica

bimbilica

zen

• Membri
  • 3307 posturi

Postat 22 November 2006 - 11:03 AM

Buna.Si noi ne-am luat storcator de fructe mai mult pt bb,dar sunt tare dezamagita de el,e Moulinex si ramane foarte mult suc in pulpa,si am dat 200 ron pe el. Sunt foarte hotarata sa merg la magazinul Cocor parca,pt k acolo au cu vanzare directa cei cu power juiser si vreau sa vad o demonstratie si daca e asa cum zic ei,al meu e,daca nu,renunt la ideea k voi gasi un storcator bun.

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

#18 s_tana

s_tana

mami de fluturas

• Membri
  • 4116 posturi

Postat 22 November 2006 - 11:39 AM

(adi69 @ Nov 13 2006, 02:17 PM) Vezi post

Vreau sa-i fac fetitei mele o cura cu sucuri proaspete.Si daca tot trebuie sa cumpar un storcator macar sa cumpar ceva bun sa ma tina mai mult..Asa ca ,am cautat pe net si-am gasit un storcator centrifugal profesional,marca Gatroback.Problema mea, este ca e destul de scumpisor si n-as vrea sa ma trezesc cu cine stie ce minune acasa ,dupa ce am platit.M-a pus putin pe ganduri faptul ca am intrebat la firma care importa cate turatii are si mi-a spus ca furnizorul nu poate sa ii dea un raspuns explicit iar in cartea tehnica nu se specifica..
Stie cineva mai multe despre aceasta marca?

Dar despre Power Juiser-ul la care fac reclama la tv ce puteti sa-mi spuneti?

adi si noi suntem in cautarea unui storcator de fructe bun pt cand mai creste matei.tot la cel care te-ai orientat tu m-am oprit si eu,la noi se numeste GASTROBACK si este destul de apreciat.chiar citeam ca cineva a scris ca din 8 mere a scos 1l de suc.asta daca o fi adevarat nu stiu. rolleyes.gif

Editat de s_tana, 22 November 2006 - 11:40 AM.

#19 bimbilica

bimbilica

zen

• Membri
  • 3307 posturi

Postat 22 November 2006 - 12:16 PM

Si in Romania unde am putea gasi marca asta?Oare la TCM nu o au,k am vazut un storcator si era destul de ieftin,60 ron si nu am avut incredere,dar nu stiu ce marca era,cand am ocazia am sa trec si pe acolo. Si in Germania,la ce mag ati gasit Gastroback?

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

#20 s_tana

s_tana

mami de fluturas

• Membri
  • 4116 posturi

Postat 22 November 2006 - 04:16 PM

eu l-am vazut la media markt dar pe internet este mai ieftin putin.

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi