Sari la conținut

Poză

O metoda drastica - 1

• Acest topic este închis Acest topic este închis
16300 răspunsuri la acest topic

#21 Mirela56

Mirela56

micro Bucatar

• Membri
  • 3 posturi

Postat 14 May 2004 - 11:54 AM

Buna Laura, sa stii ca m-ar interesa si pe mine acest lucru; ai idee aceasta operatie se poate face si cu lasser, pentru ca eu am o tensiune rebela( oscilanta) si nu pot face nici un fel de anestezie.; si tare m-ar interesa si costul unei astfel de operatii.

Numai bine,

Mirela

#22 Laura.lala

Laura.lala

Master of disaster

• Membri
  • 2514 posturi

Postat 14 May 2004 - 04:06 PM

Draga Anca,

Ti-am trimis un e-mail pe adresa de hotmail. Sper sa il primesti...

Daca nu, spune-mi si am sa ti-l mai trimit o data.

Un weekend placut,

Laura.

GVIS - Dr. Galea Romeo Florin, Cluj-Napoca, 09.01.2002

#23 Laura.lala

Laura.lala

Master of disaster

• Membri
  • 2514 posturi

Postat 14 May 2004 - 04:13 PM

Draga Mirela,

Din cate am auzit eu, aceasta operatie se poate face doar laparoscopic sau "clasic".

Nici macar prin strainatate nu s-a auzit inca despre aceasta metoda aplicata tratamentului chirurgical al obezitatii. Cel putin, eu inca n-am vazut asa ceva prin site-urile de specialitate pe care le-am vizitat.

Din pacate...

Dar daca vei vizita site-ul

http://obezitate.go.ro

vei gasi acolo toate informatiile necesare despre interventia laparoscopica si despre doctorul care o efectueaza.

Toate cele bune, Laura.

#24 AncaD

AncaD

micro Bucatar

• Membri
  • 9 posturi

Postat 14 May 2004 - 04:35 PM

Nu am primit nimic in mail din pacate. Daca poti trimite-mi in mail-ul sotului meu, pentru ca acolo va ajunge sigur: marius@forte-games.ro. Multumesc mult de tot!

Pupici la toate!

#25 Laura.lala

Laura.lala

Master of disaster

• Membri
  • 2514 posturi

Postat 14 May 2004 - 04:43 PM

Draga Dan@,

Nici nu stiu la cine sa ma uit mai intai si ce sa poftesc...la tigaia cu mancare sau la domnul care mi-o prezinta...

Probabil ca miercuri cand am postat scrisorica eram pe alta lume, fiindca v-am urat la toti un weekend placut in mijlocul saptamanii...

Imi pare bine sa aud ca Ioan a ajuns acasa, chiar si cu marile neplaceri pe care le-a avut la aeroport. Mai ales ca si el venea de departe si familia lui venea tocmai din Oradea...Sper sa auzi si vesti mai bune de la el peste ceva timp.

Vad ca ai calatorit mult prin Europa...te invidiez...in sensul bun al cuvantului, fireste. Trebuie sa ai mult curaj sa inchiriezi o masina si sa pleci asa cu ea prin Europa...

Eu una nu am carnet de conducere spre rusinea mea...

Oricum si daca as avea, n-as indrazni sa conduc aici in Portugalia. Doamne !!! Soferii portughezi sunt de c---t. Se cred grozavi, macho, dar de fapt sunt cei mai prosti si periculosi soferi din Europa.

Nici nu se compara cu ce-am vazut eu prin Germania. Aia chiar ca stiu ce inseamna respectul pe drumurile publice.

Imi pare rau sa aud ca aveti greva acolo in Norvegia si ca din cauza asta vei fi privat de bunatatile pe care ai vrut sa le gatesti weekend-ul acesta...Poate vei merge la un restaurant...in compensatie. Dar ai de grija !

Probabil si acolo mancarea e gatita din cine stie ce ingrediente care au stat ceva vreme "pe stoc".

Mai bine putin regim.

Aaaa...si Sambata va fi Euroviziunea. De-abia astept sa ma distrez copios.

De data asta chiar ca iti doresc un weekend placut,

Laura.

#26 Laura.lala

Laura.lala

Master of disaster

• Membri
  • 2514 posturi

Postat 14 May 2004 - 04:51 PM

Draga Anca,

Ti-am trimis in adresa de e-mail a sotului.

Un weekend placut,

Laura.

#27 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Postat 14 May 2004 - 05:19 PM

Laura,

Mai inteles putin gresit. Iau avionul pina la Malaga, iar de acolo inchiriem o masina pt. 2 saptamini cit "stam" in Fuengirola. Nici eu nu sint posesoare de carnet, asa ca sintem doua; eu una nu ma simt atrasa de sportul asta, in schimb sotul meu... numai pe la formula 1 sta cu nasul lipit de tv.

Drept sa-ti spun si eu am mers cu frica in spate prin Albuifera: strazi inguste ca la Sibiu, trotuare aproape inexistente si soferi ce conduceau masinile ca descreierati. Pe faleza si pe plaja ce mai puteai sa te plimbi ca boierul. Stii ce m-a impresionat mult, ca-n luna aprilie, portocalii erau deja cu fructe coapte, maslinii erau infloriti si smochinii aveau si ei fructe-- verzi cei drept, dar se coc in curind...iulie pare-mi-se.

Nici pe la restaurante nu e viata mai dulce. De vreo saptamina, muncitorii din fabricile producatoare de alimente au fost trimisi in

"permisie" , iar mincarea ce mai era prin depozite a fost aruncata. E o timpenie ce se intimpla, iar guvernul nu ia nici o masura. Asa ca traiasca cura de slabire. Azi am mincat fructe; daca o tin tot asa pot juca in serialul Daktari, pe rol de Chiquita.

Iti doresc un weekend placut .

#28 AncaD

AncaD

micro Bucatar

• Membri
  • 9 posturi

Postat 15 May 2004 - 07:32 PM

Am primit raspunsul tau. Multumesc mult de tot!

Weekend placut la toate!

#29 Laura.lala

Laura.lala

Master of disaster

• Membri
  • 2514 posturi

Postat 17 May 2004 - 05:57 PM

Draga Dan@,

M-am mai linistit. Asa pare mai sigur;distanta mare cu avionul si plimbarile pe ici colo cu masina. Grozava idea... Sotul tau nu trebuie sa conduca distantele acelea infioratoare...Oricat de pasionat ai fi, dupa un timp devine obositor.

Iar riscul de a te intalni cu strazi ca pe la Sibiu e destul de mare pe aici prin sudul Europei. Desi nu sunt sigura ca asta e tipic numai aici in sud. Cred ca si prin nord pot aparea "surprize".

Sper ca azi, luni, sa se rezolve o data situatia cu greva soferilor si sa-mi dai o veste buna.

Cred ca nu va e prea usor. Ba chiar m-am infiorat putin gandindu-ma la vremurile dinainte de 89 cand trebuia sa traim din "provizii".

Pe mine ce m-a minunat mai mult, este ca Portugalia e verde 12 luni pe an. In ficare luna, chiar si in decembrie, infloresc flori noi. E sezon. E o tara plina de flori, multe cresc si la noi in Romania, multe le-am vazut pentru prima data aici...e ca un paradis pentru noi cele care iubim florile si vegetatia.

Ce nu m-a minunat, e birocratia, lentoarea si inflexibilitatea functionarilor publici. Cateodata imi vine sa ma iau cu mainile de cap si sa plang dupa incetatenita coruptie de la noi, unde cu un cadou rezolvi totul.Si unde oamenii sunt mai saritori, muuult mai inteligenti si mai intelegatori.

Logodnicul meu are o "vorba":

Francezii arata inteligenti si sunt inteligenti!

Italienii arata stupizi dar sunt inteligenti!

Spaniolii arata inteligenti dar sunt stupizi!

Portughezii arata stupizi si sunt stupizi.

Eu in weekend nu am acces la computer (poate e mai bine asa), de aceea te rog scuza-ma pentru intarzierea cu care ti-am raspuns.

O saptamana buna,

Laura.

#30 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Postat 17 May 2004 - 06:36 PM

Boa tarde, Laura!

Sincer, te invidiez ca locuiesti intr-o "tara a soarelui" si ca te poti bucura de vegetatie tot anul. Eu trebuie sa astept concediul in fiecare an si atunci ne luam zborul ca pasarile calatoare spre tarile calde. Pe aici vara, zilele cu soare si caldura sint cam numarate... , iar plajele cu nisip mici;predomina relieful stincos.

E o scuza excelenta pt. a calatori prin lume!!!

In general, imi facusem o parere buna despre portughezi. Deh! Am stat numai o saptamina si nu am avut ocazia sa ma lovesc de birocratia acestora. E intr-adevar iritant cind ai de face cu oameni de acest gen. Accepta-i asa cum sint , fiindca nu ai incotro... vei trai printre ei, in cazul in care te casatoresti cu logodnicul tau.

Greva din NO continua! Am citit pe tv-text ca, in cazul in care nu se termina greva , magazinele alimentare vor fi complet goale pina simbata.

Cred ca va trebui sa merg la cumparaturi in Suedia; noroc ca locuiesc aproape de granita.

Iata plaja pe care m-am bucurat de soare in aprilie:
[addsig]

Imagini atașate

• 44746.jpg

#31 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Postat 19 May 2004 - 02:19 PM

Laura,

Ti.am trimis un e-mail( mare cit o zi de post!) pe adresa personala. Nu il sterge inainte de al citi...
[addsig]

#32 andreea_ra2

andreea_ra2

micro Bucatar

• Membri
  • 26 posturi

Postat 19 May 2004 - 02:41 PM

Pe 2004-05-04 21:11, Laura a scris:

eu am 34 de ani si acum 2 ani si jumatate m-am hotarat sa ma operez. nu mai puteam suporta excesul de greutate si nenumaratele cure de slabire care nu aveau efect, sau aveau un efect trecator. am fost intotdeauna o pofticioasa si am avut intotdeauna aceste tendinte de ingrasare, asa ca m-am hotarat pentru metoda drastica. operatia. gastroplastie verticala cu inel de silicon. aceasta operatie se face in toate statele civilizate, inclusiv in romania, in centrele universitare. eu am facut-o la cluj-napoca, cu dl. doctor romeo galea florin.

am avut 110 kg si 1,71 inaltime. acum am 64 de kg. intr-un an si jumatate am slabit 46 de kg fara nici un efort fizic si fara probleme de ordin psihic.

acum, la doi ani si jumatate de la operatie ma simt excelent, mananc tot ce doresc, in orice cantitate si la orice ora, fara sa ma ingras un gram.

stresul cu ingrasatul a disparut, sper eu, pentru totdeauna.

inainte nu se uita nimeni la mine, umblam cu capul in pamant cand eram pe stada,iar cu prietenii mei nu puteam decat sa iau in ras situatia mea. cand am hotarat sa ma operez au zis ca sunt \"sarita de pe fix\" si ca nu voi avea rezultatele dorite...

dar s-au inselat.

in sfarsit arat asa cum am visat, pot sa fac sport, sa merg la bazin, la ocean, pot sa port din nou o fusta mini, pot din nou atrage priviri \"invidioase\" din partea sexului slab sau \"pofticioase\" din cealalta parte.

ba chiar mi-am gasit partenerul mult visat, cu care ma voi casatori curand, aici in portugalia.

daca cineva de pe acest site cocheteaza cu ideea de a se opera, eu nu pot decat sa il/o incurajez si sa ii garantez ca va avea rezultatele visate. ba chiar mai mult.

cu putina durere, putin curaj si rabdare, in scurt timp veti uita ca ati fost odata grase, veti uita de regimurile de slabire si de stresul cotidian ca orice mananc, totul se depune.

daca doriti detalii, va stau la dispozitie cu cea mai mare placere.

multa sanatate si noroc tuturor, laura.

ps: din pacate nu am poze care sa arate cum eram \"inainte\". fugeam de aparatul foto ca de --u '...cred ca intelegeti de ce...
Buna...sunt Andreea si as avea cateva intrebari.Cat costa o asemenea operatie....daca prezinta riscuri.....si daca poate oricine sa faca aceasta operatie?Eu de ex. la 1.72 am 80kg.Crezi ca as putea face o asemenea operatie?Cu multumiri anticipate.P.S-Astept cu nerabdare raspunsul tau.
[addsig]
andreea_ra2

#33 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Postat 19 May 2004 - 06:39 PM

Laura,

Am trimis un nou e-mail pe cealalta adresa. Sper sa-l primesti... de vina cred ca am fost eu. Scuze!!!
[addsig]

#34 Lapona

Lapona

Cu ursii albi

• Membri
  • 6054 posturi
  • Interests:Ceea ce se intampla si...de ce se intampla :)

Postat 19 May 2004 - 08:59 PM

Fetele, mai vorbiti si aici despre Portugalia, Norvegia, si pe unde mai calatoriti voi, ca mai invata lumea cate ceva.
[addsig]
.................................
În ţări de gheaţă urgisită,
Pe-acelaşi timp trăia cu el,
Laponă mică, liniştită,
Cu piei, pre nume Enigel.
..................................
Că dacă-n iarnă sunt făcută,
Şi ursul alb mi-e vărul drept,
Din umbra deasă, desfăcută,
Mă-nchin la soarele-nţelept.
.......................................

1. Day A.H. - only theories? Explore more at http://channel.natio...th-pole-shift-1 about the After Humans Era.

#35 Laura.lala

Laura.lala

Master of disaster

• Membri
  • 2514 posturi

Postat 20 May 2004 - 07:13 PM

Buna Lori,

Nu e vorba de nici un secret. Eu locuiesc in Portugalia de putin timp, iar Dan@ locuieste in Norvegia.

Ii ceream un sfat Danei despre cum se poate invata o limba straina mai repede.

Pur si simplu Dana nu a vrut sa ocupe spatiul destinat curelor de slabire si a retetelor cu problemele de invatare a unei limbi straine.

Dar cine stie, poate cineva se va incumeta pe acest site si va deschide un subiect legat de aceasta problema.

Daca doresti sa afli mai multe lucruri despre Portugalia, te rog sa apelezi, eu iti voi raspunde cu cea mai mare placere.

Toate cele bune tuturor, o seara placuta, Laura.

#36 Lapona

Lapona

Cu ursii albi

• Membri
  • 6054 posturi

Postat 20 May 2004 - 08:30 PM

Pe 2004-05-20 20:13, Laura a scris:
Buna Lori,

Nu e vorba de nici un secret. Eu locuiesc in Portugalia de putin timp, iar Dan@ locuieste in Norvegia.
Ii ceream un sfat Danei despre cum se poate invata o limba straina mai repede.
Pur si simplu Dana nu a vrut sa ocupe spatiul destinat curelor de slabire si a retetelor cu problemele de invatare a unei limbi straine.

Dar cine stie, poate cineva se va incumeta pe acest site si va deschide un subiect legat de aceasta problema.

Daca doresti sa afli mai multe lucruri despre Portugalia, te rog sa apelezi, eu iti voi raspunde cu cea mai mare placere.

Toate cele bune tuturor, o seara placuta, Laura.

Buna Laurica!

Nu am intereseaza ceva in mod anume, dar era placut sa citesc ce mai ziceati voi de cartierele din Portugalia, Albuifera, ce mai mananca ei, ce mai faci tu acolo etc!

Spatiu pe site este slava Domnului, doar din asta exista siteul, din mesaje.

Cat despre invatarea limbii straine...pfff...vointa...cheful de altadata cand eram la scoala , sau studenta, examene (de parca aveam chef, dar vrei nu vrei, invatam) cam astea ar fi "metodele".

Mie mi-a luat barbatul meu un set de 14 CD uri cu germana (lectiile audio sunt f. eficiente) dupa care invata oficialii americani etc si promite ca inb 2luni vorbesti deja...pffff...dar daca indolenta, indolenta, mama ei!!!
[addsig]
Laponă mică, liniştită,

1. Day A.H. - only theories? Explore more at http://channel.natio...th-pole-shift-1 about the After Humans Era.

#37 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Postat 20 May 2004 - 09:34 PM

Lori,

Si ai ascultat toate cele 14 CD-uri ? Si eu eram cu ideea fixa -- a studiului individual. Dar dupa 9 luni de chin, in care mai mult de 2 vorbe-3 prostii nu am invatat, sa stii ca tot la curs alaturi de emigranti, am invatat norvegiana. A fost ca si slabitul, in colectiv am fost stimulata si mi s-a parut mai usor...

Vezi ca-ti trimit un mesaj pe privat;nu-l sterge.
[addsig]

#38 Laura.lala

Laura.lala

Master of disaster

• Membri
  • 2514 posturi

Postat 21 May 2004 - 05:15 PM

Fiindca vine weekend-ul si e sezonul de capsuni, va dau o reteta portugheza de sangria. Sangria e o bautura racoritoare, usor alcoolizata, tipica spaniola, facuta din portocale si vin rosu, dar o fac si portughezii in felul lor...

SANGRIA DE CAPSUNI CU PORTOCALE

ingrediente:

1/2 kg capsuni

2 portocale

150g zahar/indulcitor

330ml vin rosu

330ml apa gazoasa

gheata bucatele

Se curata si se spala bine capsunile, apoi se taie bucatele mici. Se pun intr-un vas cu cele 150 g de zahar. O portocala se curata frumos de coaja si de pielite si se taie bucati mici si se pune peste capsunile cu zahar.Cealalta portocala se stoarce bine peste compozitia de mai sus. Se amesteca totul pana se topeste zaharul si se pune vasul la frigider pentru cel putin 2 ore.

Cand doriti sa serviti, puneti compozitia de la frigider intr-o carafa peste care veti turna vinul rosu, apa gazoasa si bucatile de gheata.

Ornati paharele dupa gust, cu coaja de la o portocala, cu jumatati de capsuni sau cu foi de menta proaspata.

Sper sa va placa, toate cele bune, Laura.

#39 Guest_mona_usa_*

Guest_mona_usa_*
  • Guests

Postat 21 May 2004 - 05:42 PM

Laura ti-am scris pe PM in legatura cu virusul .
[addsig]

#40 Lapona

Lapona

Cu ursii albi

• Membri
  • 6054 posturi

Postat 22 May 2004 - 12:17 AM

Pe 2004-05-21 18:15, Laura a scris:

Fiindca vine weekend-ul si e sezonul de capsuni, va dau o reteta portugheza de sangria. Sangria e o bautura racoritoare, usor alcoolizata, tipica spaniola, facuta din portocale si vin rosu, dar o fac si portughezii in felul lor...

SANGRIA DE CAPSUNI CU PORTOCALE

ingrediente:

1/2 kg capsuni
2 portocale
150g zahar/indulcitor
330ml vin rosu
330ml apa gazoasa
gheata bucatele

Se curata si se spala bine capsunile, apoi se taie bucatele mici. Se pun intr-un vas cu cele 150 g de zahar. O portocala se curata frumos de coaja si de pielite si se taie bucati mici si se pune peste capsunile cu zahar.Cealalta portocala se stoarce bine peste compozitia de mai sus. Se amesteca totul pana se topeste zaharul si se pune vasul la frigider pentru cel putin 2 ore.

Cand doriti sa serviti, puneti compozitia de la frigider intr-o carafa peste care veti turna vinul rosu, apa gazoasa si bucatile de gheata.

Ornati paharele dupa gust, cu coaja de la o portocala, cu jumatati de capsuni sau cu foi de menta proaspata.

Sper sa va placa, toate cele bune, Laura.

Mamaa ce delicios suna, ce-ash mai bea un paharel.

Mai da-ne mai da-ne!!!

Da ' ia zi vinul sa fie sec, un merlot sau vin de desert?
[addsig]
Laponă mică, liniştită,

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi