Sari la conținut

Poză

Cura cu orez

193 răspunsuri la acest topic

#1 Irina S

Irina S

micro Bucatar

• Membri
  • 8 posturi

Postat 18 April 2002 - 10:16 AM

Sa-mi trimita si mie cineva aceasta cura de orez, despre vorbeste toata lumea si eu nici macar n-am auzit de ea.

Astept sa o posteze cineva.

multumesc!

#2 Ana-Maria

Ana-Maria

Big Chef

• Membri
  • 710 posturi

Postat 18 April 2002 - 11:07 AM

Cumperi 1 kg. de orez pe care il imparti in 4 parti egale...si da-i bataie!!! Acest kg. il mananci in 4 zile.

Iti recomand sa nu il pregatesti pe tot deodata. Psihologic, daca il fierbi de cate ori iti este foame iti va parea ca este cantitate mare, daca nu, il vei manca pe tot si mai tarziu cand ti se face foame ...???? (eu asa am procedat).

Insa nu se adauga unt,vegeta, sare si alte mirodenii.

Eu am baut ceai (indiferent de care)si 2 cafele pe zi

indulcite cu zaharina.

Sa stii ca da rezultate. "Pe bune"smile.gif)))) spun din propria experienta.

DE ce ti-a fost postat asa titlul mesajului? Inseamna ca ai revenit la textul initial, modificandu-l. Si eu am patit.

Ana-Maria

#3 Cleopatra

Cleopatra

micro Bucatar

• Membri
  • 49 posturi

Postat 18 April 2002 - 11:31 AM

Am si eu o intrebare in legatura tot cu aceasta cura.Daca pun totusi sare nu-si mai face efectul?sau care este treaba?a incercat cineva cu sare?

Cleo
Impresia fara expresie duce la depresie !!!

#4 Irina S

Irina S

micro Bucatar

• Membri
  • 8 posturi

Postat 18 April 2002 - 01:42 PM

Multumesc Anei Maria pentru raspuns.

De maine chiar o sa incep acesta cura si o sa va scriu daca da rezultate.

Pa pa

Va doresc la toate un sfarsit de saptamana cat mai placut.

#5 LOREDANA26US

LOREDANA26US

Big Chef

• Membri
  • 733 posturi

Postat 18 April 2002 - 02:13 PM

Eu mi-am facut orezul cu vegeta si ciuperci dar nu am mancat decat 3 zile si am slabit 2 kg. Nu stiu daca este bine sau nu dar mie imi trebuie sa slabesc mai mult.

Imagine postată

#6 ramona-florina

ramona-florina

Bucataras

• Membri
  • 101 posturi

Postat 19 April 2002 - 08:20 AM

Irina draga, in legatura cu intrebarea ta, nu ai voie sa adaugi nimic la orezul din dieta in nici un caz sarea, pentru ca ea retine apa in organism si atunci nu ai facut nimic. Am vazut ca cineva nu mai stiu cine a pus vegeta si ciuperci si a slabit doar 2 kg. Total gresit, nu se adauga nimic, crede-ma Ana-Maria care a incercat si ea dieta mea cu orez a stiut ca nu este voie nimic, iar dieta a avut rezultate multumitoare pentru ea. La fel si la mine eu am slabit 5 gk, dar am mancat doar orez fiert si am baut apa fiarta si racita. Nu ai voie sucuri, nimic, nimic, doar apa si salata verde cu putin ulei de masline. Crede-ma eu cand am postat reteta am fost putin neincrezatoare in rezultate dar a meritat, in primul rand ai nevoie de multa vointa. Mult succes, si sa-mi zici cat ai slabit. Pusi, Mona!

#7 MariaD

MariaD

micro Bucatar

• Membri
  • 17 posturi

Postat 21 May 2002 - 08:59 AM

Va intreb si eu legat de cura cu orez: am inteles ca trebuie un kg impartit in patru parti si fiecare parte fiarta si mancata in cate o zi. Dar cata apa sa pun la o parte de orez? Asa cum se pune de obicei: de trei ori cantitatea orezului? Pentru ca ma gandesc ca daca pun asa iese o cantitate insemnata de orez. Si pot bea apa plata macar?

Va multumesc mult.
[addsig]

#8 Liliana-Ly

Liliana-Ly

Captain Cook

• Membri
  • 231 posturi

Postat 21 May 2002 - 10:20 AM

draga mia , intra pe subiectul "pentru ramona-florina", asta in cazul in care nu ai timp sa citesti toate subiectele....este un forum foarte interesant!!!

#9 Otilia

Otilia

Carevasazica...la pensii!

• Membri
  • 2662 posturi

Postat 16 November 2002 - 04:55 PM

Cunosc ideea asta a orezului fiert pentru slabit, de multi ani de zile insa nu am incercat-o niciodata, pentru ca nu a fost nevoie. Acum, pentru ca m-am ingrasat 10kg intr-un an, m-am hotarit sa o incerc.

<BR>Ideile sint urmatoarele:

<BR>1)am auzit, ca la reteta asta de slabit este permis sa maninci si mere (pentru a nu te constipa) care sint considerata "neutrale". Ce parere aveti depre treaba asta?!
<BR>
<BR>2)de ce nu incercati in locul orezului obisnuit (cu bobul rotund) sa tineti cura cu orez Basmati(orez cu bobul lung) care are o aroma deosebita si un gust bun, chiar daca este nesarat sau necondimentat (..etc).
<BR>
<BR>Eu am inceput cura cu tipul asta de orez si nu este foarte rau. Cam atit! Succes tuturor!!:D

Fighting over the internet is like special olympics, no matter if you win, you're still retarded!

#10 Claudia

Claudia

Captain Cook

• Membri
  • 442 posturi

Postat 16 November 2002 - 10:07 PM

Orezul salbatic (ala negru la culoare) are un gust fff bun (seamana cu nuca) cred ca se poate consuma la dieta ca-i tot orez pina la urma (in plus ii si mai sanatos ca si orezul obisnuit)

pupici,

Claudia
Claudia :wave:
We cannot direct the wind, but we can adjust the sails!

#11 Mihaela

Mihaela

mihuta

• Membri
  • 1338 posturi

Postat 18 November 2002 - 03:32 PM

Care orez, cel salbatic sau cel decorticat (brun) ? Cel decorticat ar trebui sa fie mai indicat datorita continutului mai ridicat de fibre, care va produce o senzatie se satietatea mai rapid si va ajuta tranzitul intestinal.

Vedeti ce frumos vorbesc ca din carte ?
[addsig]
Mihaela MVL

#12 rodica

rodica

Master of disaster

• Membri
  • 1648 posturi

Postat 18 November 2002 - 04:13 PM

Corect, cine stie cunoaste!

Iar cel decorticat mai are calitatea ca are continutul glicemic mult mai scazut.

Tot de la carte
Pentru un purice nu dai foc la plapuma, dar nici nu te mai invelesti cu ea.

#13 Claudia

Claudia

Captain Cook

• Membri
  • 442 posturi

Postat 19 November 2002 - 02:22 PM

Bravo fetelor...se pare ca v-ati facut lectiile...se vede ca lumea se documenteaza pe aici

Eu folosesc si orezul brun si cel salbatic, ala brun ii brun la culoare ..iar cel salbatic ii aproape negru si are bobul f. lung si subtire. Devazantajul la aceste tipuri de orez...se fierb mai greu...dar eu zic ca merita asteptatul

pupici,

Claudia
Claudia :wave:
We cannot direct the wind, but we can adjust the sails!

#14 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 19 November 2002 - 02:29 PM

pe mine nu ma prea încînta aceste feluri de orez..si eu sînt orez-fan!!!
[addsig]
Maya's World .

#15 Michelle

Michelle

micro Bucatar

• Membri
  • 40 posturi

Postat 20 November 2002 - 11:39 AM

Da ' nu-i rea ideea cu merele.Si ca sa nu dai intr-o constipatie de zile mari si ca sa nu fie chiar asa de monoton.

#16 Otilia

Otilia

Carevasazica...la pensii!

• Membri
  • 2662 posturi

Postat 20 November 2002 - 04:34 PM

Exact! Ca sa nu te plictisesti si ca sa nu...ca sa nu... etc. Cred ca orice fel de fructe, sa le zicem "neutrale" ar merge cu aceasta dieta.

Sint surprinsa de cite feluri de orez exista. Facind abstractie de dieta orezului, eu totusi sint fan-orez... asa ca o sa incerc si celelalte tipuri.

M-am lasat de gluma dietei cu orez:DM-am apucat si n-am putut sa o tin decit doua zile. In a treia zi, cind m-am dat jos din pat, nu ma puteam tine pe picioare :Dpe bune!

Asa ca o sa incerc altceva: renuntz la orice fel de fainoase si grasimi si nu maninc dupa 8pm.... sa vedem ce iese!

[addsig]

Fighting over the internet is like special olympics, no matter if you win, you're still retarded!

#17 ana

ana

Bucataras

• Membri
  • 86 posturi

Postat 22 November 2002 - 04:23 PM

Fetelor, m-ati convins si pe mine: de luni ma apuc de cura de orez!!! Abia astept sa vad cum o fi, dac-o pot urma. Oricum, imi doresc din toata inima
[addsig]

#18 ana

ana

Bucataras

• Membri
  • 86 posturi

Postat 25 November 2002 - 12:52 PM

beh, prima zi: am luat orez din ala basmati-jasmin. tare-i rau. beah, beah, beah. felicitari fetelor care-au reusit!!!!
[addsig]

#19 manuela

manuela

Bucataras

• Membri
  • 69 posturi

Postat 25 November 2002 - 01:13 PM

Dragele mele,

astazi mi-am facut curaj si m-am apucat de orez.Pana acum nu mi se pare goaznic dar cred ca m-am si autosugstionat.

Sunt fericita ca v-am "cunoscut" si ma bucur ca am o "colega e suferinta" Vorba ceea: unde-s doi puterea creste! Draga Ana eu am mancat dimineata (ora 6.00) un mar ca sa nu am probleme cu digestia.Eu beau (pe langa cafea) ceai verde si diseara intentionez sa beau un ceai de slabit. Sper sa fie bine. Eu oricum sunt la inceputul unui drum foarte lung din pacate dar sper sa am vointa sa ajung la capat. Va pup pe toate si in special pe Ana.

Pa!

#20 ana

ana

Bucataras

• Membri
  • 86 posturi

Postat 25 November 2002 - 02:35 PM

draga manuela, iti urez mult succes. ma bucur ca nu ti se pare prea rau. e bine asta! eu il mai schimb acu: o data rece, alta data incalzit. dar e asaaaa de fad, ca un medicament, nu alta!!!!

tu cate kg ai de slabit???
[addsig]

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi