Sari la conținut

Poză

Cum se tine cura cu tarate?

10 răspunsuri la acest topic

#1 evita

evita

Bucataras

• Membri
  • 73 posturi

Postat 11 May 2003 - 02:28 PM

Buna fetelor?

ajutati-ma si pe mine ....am auzit de curele cu tarate...cica daca mananci taratele sau sucul de la tarate , acestea se vor umfla in stomac si taie pofta de mancare .

dar nu stiu exact cum , cat ,de cate ori pe zi ..

acum observ ca nu sunt activate caracterele romanesti si probabil nu ati inteles despre ce vorbeam tarate = resturile ramase de la macinarea graului .

va pup si astept solutii

#2 khalima

khalima

aeriana

• Membri
  • 1309 posturi
  • Interests:bucataritul, istoria ...

Postat 11 May 2003 - 03:03 PM

Pe 2003-05-11 15:28, eva a scris:

Buna fetelor?

ajutati-ma si pe mine ....am auzit de curele cu tarate...cica daca mananci taratele sau sucul de la tarate , acestea se vor umfla in stomac si taie pofta de mancare .

dar nu stiu exact cum , cat ,de cate ori pe zi ..

va pup si astept solutii

Tarate in loc de mancare. De cate ori pofteste stomacelul tau mancare, iei tarate - cate iti suporta papilele gustative. Si multa apa. Sau cu iaurt dietetic.

Sau inlocuiesti 1, 2 mese si pastrezi 1 masa normala, dar rezultatul nu e acelasi.

O cunostinta a slabit 5 kg. in 2 saptamani cu tarate. Tre ' doar sa le suporti gustul. Eu am incercat dar dupa o zi am renuntat.
[addsig]
A fi ardelean inseamna a duce un lucru pana la capat !

#3 evita

evita

Bucataras

• Membri
  • 73 posturi

Postat 11 May 2003 - 03:51 PM

mersi mult

o sa incerc in seara asta ..ca mie seara mi-e tare foame ...sa vedem daca o sa fiu in stare sa le mananc.

si eu am auzit ca sunt f bune

om vedea

#4 khalima

khalima

aeriana

• Membri
  • 1309 posturi
  • Interests:bucataritul, istoria ...

Postat 11 May 2003 - 04:09 PM

o lingura de tarate + 1/2 pahar de apa

[addsig]
A fi ardelean inseamna a duce un lucru pana la capat !

#5 Mimihoo

Mimihoo

Mimihoo

• Membri
  • 687 posturi

Postat 13 May 2003 - 04:17 PM

Sunt 2 cure cu tarate.

Cura 1 consta in administrarea in fiecare zi a unei linguri (2, 3 sau mai multe) de tarate cu apa si miere. Concomitent, tarata poate fi adaugata in supe si mancaruri, in faina alba folosita la gatit.

Indicatii: obezitate (tarata grabeste satietatea si inlesneste evacuarile); boli de piele; avitaminoze; lipsa de calciu si lipsa de magneziu; litiaza biliara; constipatie; capacitate redusa de efort; cancer; boli nervoase; epuizare.

Cura 2 se bazeaza pe efectul laxativ si stimulent al peristaltismului intestinal al taratei de grau combinate cu apa. Dimineata, cu 1 h inainte de micul dejun se bea o cana de apa in care s-a pus la macerat de seara 1 lingura de tarata proaspata. Dupa ce s-a baut apa cu tarate se consuma si ceea ce a ramas pe fundul canii. (are cam aceleasi indicatii)

#6 Mimihoo

Mimihoo

Mimihoo

• Membri
  • 687 posturi

Postat 13 May 2003 - 04:19 PM

Sunt 2 cure cu tarate.

Cura 1 consta in administrarea in fiecare zi a unei linguri (2, 3 sau mai multe) de tarate cu apa si miere. Concomitent, tarata poate fi adaugata in supe si mancaruri, in faina alba folosita la gatit.

Indicatii: obezitate (tarata grabeste satietatea si inlesneste evacuarile); boli de piele; avitaminoze; lipsa de calciu si lipsa de magneziu; litiaza biliara; constipatie; capacitate redusa de efort; cancer; boli nervoase; epuizare.

Cura 2 se bazeaza pe efectul laxativ si stimulent al peristaltismului intestinal al taratei de grau combinate cu apa. Dimineata, cu 1 h inainte de micul dejun se bea o cana de apa in care s-a pus la macerat de seara 1 lingura de tarata proaspata. Dupa ce s-a baut apa cu tarate se consuma si ceea ce a ramas pe fundul canii. (are cam aceleasi indicatii)

#7 evita

evita

Bucataras

• Membri
  • 73 posturi

Postat 13 May 2003 - 09:54 PM

multumesc mult, sa stii ca o sa incerc variantele despre care ai scris .

#8 Mimihoo

Mimihoo

Mimihoo

• Membri
  • 687 posturi

Postat 14 May 2003 - 01:43 PM

Cuar 2 este indicatacontra: obezitatii, varicelor (mai aler cand aceasta boala este corelata cu constipatia); constipatiei; intoxicatiilor; ingrasarii neuniforme; flebitei si tromboflebitei; stressului; afectiunilor datorate uzurii.

#9 Mihaela_N

Mihaela_N

Bucataras

• Membri
  • 78 posturi

Postat 21 May 2003 - 01:38 PM

feteloooooooooooooor,

sunt oribile taritele astea. am inceput de azi cu ele, imi ramin in git. da ' nu ma las. am sa incerc cu trei linguri pe zi. va tin la curent.

#10 Mimihoo

Mimihoo

Mimihoo

• Membri
  • 687 posturi

Postat 21 May 2003 - 01:52 PM

Mie nu mi s-au parut oribile (am mancat odata mai demult).

Daca nu-ti plac incearca altceva, nu te chinui.

#11 ena

ena

micro Bucatar

• Membri
  • 1 posturi

Postat 29 September 2008 - 04:05 PM

CITAT(Mimihoo @ May 13 2003, 04:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sunt 2 cure cu tarate.
<BR>Cura 1 consta in administrarea in fiecare zi a unei linguri (2, 3 sau mai multe) de tarate cu apa si miere. Concomitent, tarata poate fi adaugata in supe si mancaruri, in faina alba folosita la gatit.
<BR>Indicatii: obezitate (tarata grabeste satietatea si inlesneste evacuarile); boli de piele; avitaminoze; lipsa de calciu si lipsa de magneziu; litiaza biliara; constipatie; capacitate redusa de efort; cancer; boli nervoase; epuizare.
<BR>
<BR>Cura 2 se bazeaza pe efectul laxativ si stimulent al peristaltismului intestinal al taratei de grau combinate cu apa. Dimineata, cu 1 h inainte de micul dejun se bea o cana de apa in care s-a pus la macerat de seara 1 lingura de tarata proaspata. Dupa ce s-a baut apa cu tarate se consuma si ceea ce a ramas pe fundul canii. (are cam aceleasi indicatii)

daca mananc tarate inainte cu vreo jumatate de ora inainte de micul dejun nu e bn???? pt ca nu am timp sa mananc mai devreme.......

pls ast un raspuns pupici

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi