Sari la conținut

Poză

cum se curata...?

574 răspunsuri la acest topic

#81 Carmiris

Carmiris

Master of disaster

• Suspendat
  • 3131 posturi

Postat 08 May 2008 - 07:53 PM

cum sa curat tapitzeria unui coltar de bucatarie mai vechi?

#82 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 08 May 2008 - 08:47 PM

Eu cred ca mai interesant ar fi sa-l retapitezi. nu costa f mult, iti poti alege tu culoarea, textura si te alegi cu o mobila noua.

o spalatura poti sa-i tragi cu vanish de covoare.

#83 Carmiris

Carmiris

Master of disaster

• Suspendat
  • 3131 posturi

Postat 08 May 2008 - 08:56 PM

QUOTE(moatza @ May 8 2008, 10:47 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu cred ca mai interesant ar fi sa-l retapitezi. nu costa f mult, iti poti alege tu culoarea, textura si te alegi cu o mobila noua.

o spalatura poti sa-i tragi cu vanish de covoare.

nu ca nu e foarte murdar, nu e al meu si la cat costa manopera aici crede-ma ca mi-as lua unul nou la banii aia wink.gif

#84 Laura_A

Laura_A

Academic Chef

• Membri
  • 1310 posturi

Postat 09 May 2008 - 09:33 AM

Fetelor am si eu mare nevoie de un sfat.Am spalat la masina o pereche de pantaloni ai sotului noi nouti si dupa ce s-au uscat au ramas niste dungute albe. mad.gif Nu pricep de ce si cum avand in vedere ca sunt de firma si am respectat temperatura de pe eticheta.Nu mi s-a mai intamplat chestia asta pana acum si nu stiu ce sa fac.Va rog eu mult daca stiti cum sa fac sa dispara dungile spuneti-mi si mie!!!Multumesc!! smile.gif

#85 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 09 May 2008 - 09:46 AM

CITAT(Carmiris @ May 8 2008, 07:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
cum sa curat tapitzeria unui coltar de bucatarie mai vechi?

Eu am curatat cu Vanish pt covoare,diluat in apa sau cu ceva Spray ce avea sotul in masina pt scaune(Polster Spray).De tapitat nu e greu,cumperi numai materialul care il vrei si iti mai trebuie o foarfeca si un pistol de ala cu capse,nu stiu cum ii zice.Scapi ieftin,mie imi place sa fac asa ceva biggrin.gif

CITAT(Laura_A @ May 9 2008, 09:33 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Fetelor am si eu mare nevoie de un sfat.Am spalat la masina o pereche de pantaloni ai sotului noi nouti si dupa ce s-au uscat au ramas niste dungute albe. mad.gif Nu pricep de ce si cum avand in vedere ca sunt de firma si am respectat temperatura de pe eticheta.Nu mi s-a mai intamplat chestia asta pana acum si nu stiu ce sa fac.Va rog eu mult daca stiti cum sa fac sa dispara dungile spuneti-mi si mie!!!Multumesc!! smile.gif

Mai baga-i o data la spalat,dar fara detergent.Si mie mi se mai intampla la masina veche sau daca am prea multe haine in masina sa-mi ramana urme pe rufe;am constat ca era detergent.

#86 Laura_A

Laura_A

Academic Chef

• Membri
  • 1310 posturi

Postat 09 May 2008 - 10:23 AM

CITAT(petunie @ May 9 2008, 09:46 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Mai baga-i o data la spalat,dar fara detergent.Si mie mi se mai intampla la masina veche sau daca am prea multe haine in masina sa-mi ramana urme pe rufe;am constat ca era detergent.

Multumesc mult Petunie!!Si sa-i bag singuri singurei in masina si fara detergent? La ce temperatura?Pe eticheta scrie pana in 60 grade!!Scuza-ma ca pun atatea intrebari...!! pupic.gif

#87 Geomy

Geomy

uuummmm

• Membri
  • 2133 posturi

Postat 09 May 2008 - 10:50 AM

CITAT(Laura_A @ May 9 2008, 11:23 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Multumesc mult Petunie!!Si sa-i bag singuri singurei in masina si fara detergent? La ce temperatura?Pe eticheta scrie pana in 60 grade!!Scuza-ma ca pun atatea intrebari...!! pupic.gif

si eu patesc la fel cand imi scapa mai mult detergent sau nu clateste masina bine smile.gif nu te speria.
fa asa cum spune Petu ca se duc petele. mai spala'i o data la temp normala pt tesatura respectiva sau cu apa rece (eu asa fac smile.gif )

Editat de Geomy, 09 May 2008 - 10:51 AM.

kill all my demons, and my angels might die too

#88 Laura_A

Laura_A

Academic Chef

• Membri
  • 1310 posturi

Postat 09 May 2008 - 11:02 AM

CITAT(Geomy @ May 9 2008, 10:50 AM) <{POST_SNAPBACK}>
si eu patesc la fel cand imi scapa mai mult detergent sau nu clateste masina bine smile.gif nu te speria.
fa asa cum spune Petu ca se duc petele. mai spala'i o data la temp normala pt tesatura respectiva sau cu apa rece (eu asa fac smile.gif )

Multumesc mult mult Geomy asa o sa fac!!Un pupic!! pupic.gif

#89 Edith

Edith

Big Chef

• Membri
  • 690 posturi

Postat 09 May 2008 - 12:15 PM

CITAT(raluca_teodora @ Mar 31 2008, 03:00 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cum curat piatra de pe un ibric in care am tot incalzit apa? Adica mai bine zis, cum curat calcarul? Am incercat si cu apa cu otet fiarta in respectivul, si cu apa cu coji de cartofi, tot asa fiarta, si nimic mellow.gif . Alte idei?

poate ai rezolvat intre timp...
La noi la firma avem fierbator electric din ala cana, iar pe sigurantele din interior se depune calcar. Menajera noastra pune zeama de lamaie in apa, fierbe, apoi mai lasa vreo juma' de ora-o ora sa actioneze lamaia.
Sper sa mearga si la ibricul tau...

#90 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 09 May 2008 - 04:03 PM

CITAT(Geomy @ May 9 2008, 10:50 AM) <{POST_SNAPBACK}>

CITAT(Laura_A @ May 9 2008, 11:02 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Multumesc mult mult Geomy asa o sa fac!!Un pupic!! pupic.gif

Exact cum spune Geomy fac si eu,cu apa rece sau la 30 de grade.

#91 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 09 May 2008 - 04:39 PM

QUOTE(Carmiris @ Mar 25 2008, 07:05 PM) Cilit Bang este si aici, cam scump, 5 euro pentru un detergent mie mi se pare mult. Am luat o singura data sa-mi calmez curiozitatea si adevarul este ca isi face datoria! biggrin.gif
Stie cineva cum se curata periile de par?
[/quote]

Cara,solutia de contra calcar de la Lidl,e mult mai activa decît cillit bang,si costa doar 89 centi biggrin.gif
Maya's World .

#92 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 09 May 2008 - 04:41 PM

Fetele cu dungi albe pe haine!
-spalati-le pe dos
-daca au urme clatiti bine cu apa clara
..si cel mai bine,faceti ca mine,folositi doardetergenti lichizi,si problema e rezolvata biggrin.gif tongue.gif
Maya's World .

#93 raluca_teodora

raluca_teodora

Academic Chef

• Membri
  • 1049 posturi

Postat 09 May 2008 - 04:55 PM

QUOTE(Edith @ May 9 2008, 12:15 PM) <{POST_SNAPBACK}>
poate ai rezolvat intre timp...
La noi la firma avem fierbator electric din ala cana, iar pe sigurantele din interior se depune calcar. Menajera noastra pune zeama de lamaie in apa, fierbe, apoi mai lasa vreo juma' de ora-o ora sa actioneze lamaia.
Sper sa mearga si la ibricul tau...

biggrin.gif n-am rezolvat.... ca mi-a fost cam frica sa aplic solutia data de Otti biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif , eu sunt si sensibila la mirosuri intepatoare, dau la rate imediat rolleyes.gif . Solutia data de tine mi se pare mai accesibila, o sa incerc!

Eu intrasem aici sa intreb iar (si vad ca am primit raspuns, multumesc, Edith!) : cum curat/spal/fac frumoasa salteaua patului de dormitor? Am cateva pete pe ea de la crema de fundic a piciului, cearceaful l-am spalat, dar au ramas pete pe saltea, care e si deschisa la culoare rolleyes.gif . In plus mi se pare ca s-a cam si murdarit, ca piciu de cate ori escaladeaza patul trage cearceaful si se rostogoleste pe unde ii pica bine! Ar merge tot cu Vanish de covoare? Am uitat sa spun ca e saltea cu arcuri si burete peste ele.

#94 simonacris

simonacris

Academic Chef

• Membri
  • 1142 posturi

Postat 09 May 2008 - 05:40 PM

CITAT(raluca_teodora @ May 9 2008, 04:55 PM) <{POST_SNAPBACK}>
biggrin.gif n-am rezolvat.... ca mi-a fost cam frica sa aplic solutia data de Otti biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif , eu sunt si sensibila la mirosuri intepatoare, dau la rate imediat rolleyes.gif . Solutia data de tine mi se pare mai accesibila, o sa incerc!

Eu intrasem aici sa intreb iar (si vad ca am primit raspuns, multumesc, Edith!) : cum curat/spal/fac frumoasa salteaua patului de dormitor? Am cateva pete pe ea de la crema de fundic a piciului, cearceaful l-am spalat, dar au ramas pete pe saltea, care e si deschisa la culoare rolleyes.gif . In plus mi se pare ca s-a cam si murdarit, ca piciu de cate ori escaladeaza patul trage cearceaful si se rostogoleste pe unde ii pica bine! Ar merge tot cu Vanish de covoare? Am uitat sa spun ca e saltea cu arcuri si burete peste ele.

Si eu cu detergent de covoare o spal, folosesc mai degraba Biocarpet.

#95 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 09 May 2008 - 06:49 PM

Eu cu Vanish curat tot ce e covor,coltar,saltea etc sau cu spray-ul ce ziceam ca il are barbatu-miu si in masina.

#96 ady

ady

Vedeta culinara

• Membri
  • 3344 posturi

Postat 09 May 2008 - 11:04 PM

QUOTE(raluca_teodora @ May 9 2008, 04:55 PM) <{POST_SNAPBACK}>

pentru a impiedica alunenecarea cearceafului pe saltea, mama punea o patura subtire si eventual mai uzata pe saltea si apoi cearceaful. asa procedez si eu si nu aluneca. iti trebuie ceva forta sa tragi cearcaful de pe patura sau patura de pe saltea. si nici nu tine prea cald. tin patura si vara si e ok.
e cam of topic, dar poate va ajuta si informatia asta.
Fan n_puiu!

#97 raluca_teodora

raluca_teodora

Academic Chef

• Membri
  • 1049 posturi

Postat 11 May 2008 - 09:05 AM

Multumesc de raspunsuri!!! Atunci ii dau bataie.

Ady, ideea cu patura e chiar foarte binevenita, pustiul meu e agitat rau, deci e mare nevoie de stabilitate laugh.gif laugh.gif

floare.gif floare.gif floare.gif

#98 A_flj_

A_flj_

Bucataras

• Membri
  • 73 posturi

Postat 14 May 2008 - 12:49 PM

QUOTE(Carmiris @ May 8 2008, 08:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
nu ca nu e foarte murdar, nu e al meu si la cat costa manopera aici crede-ma ca mi-as lua unul nou la banii aia wink.gif

Asta e smecherie ce m-a invatat soru-mea dupa ce a vazut la TV pe nu mai stiu exact, sau Pro7 la nemti sau ceva emisiune sponsorizata de Praktiker pe Prima TV in RO.

Tre' doar material de tapiterie proaspat, si un tacker - chestie de aia de pusca capse ca de capsator de hartie sau cuicele mici. Se intinde materialul peste ala vechi, se indoaie marginile asa ca sa fie duble si sa nu iasa marginea materialului cu taietura in afara, si se capseaza peste materialul vechi. Tre' doar putina grija sa nu se capseze cu cute. Daca pe unde tre' capsat e aparent, nu ascuns, se poate lipi o banda de material textil peste.

Daca manopera e foarte scumpa, ma astept ca materialul si tacker-ul sa fie prin comparatie ieftine. Si tacker-ul e refolosibil.

#99 A_flj_

A_flj_

Bucataras

• Membri
  • 73 posturi

Postat 14 May 2008 - 01:18 PM

QUOTE(Carmiris @ Feb 18 2007, 11:44 AM) <{POST_SNAPBACK}>
io beau cola din cand in cand, cam 2-3 litri pe luna si nu ma cearta organismul. Cred ca doar excesul de cola e nociv. In rest vezi c-o beau si copiii si in afara faptului ca se agita cu nervii n-au nika... biggrin.gif

Tot off topic: n-au n'ica cat is mici, da' pe la 23-25 de ani incep sa aibe bube la oase, dinti, sistemul nervos central si periferic, etc. Chiar stiu o fata care la 16 ani si-a rupt glezna pur si simplu ridicandu-se in picioare de pe o canapea, care fata bea cu regularitate 2l de cola pe zi.

D-aia pare inofensiva, ca actioneaza asa fain in timp, ca pe cand se manifesta efectele firma producatoare poa' lejer sa afirme ca exista atatea alte cauze care pot sta la originea de diverse betesuguri ca nu poate fi acuzata cola de probleme. Daca n-as remarca fenomenul foarte clar statistic la lumea din jurul meu (programatorii nu-s musai oamenii care acorda cea mai mare atentie alimentatiei, statistic vorbind, si cafeaua, cola si alte chestii de zgandarit creierul sunt foarte populare printre ei, asa ca am ce observa), i-as crede si eu pe coca cola - pana spre sfarsitul facultatii chiar beam si eu ocazional cola, mai degraba decat ce sucuri chimice autohtone aparusera la vremea aia la noi.

#100 Carmiris

Carmiris

Master of disaster

• Suspendat
  • 3131 posturi

Postat 14 May 2008 - 04:07 PM

QUOTE(A_flj_ @ May 14 2008, 02:49 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Asta e smecherie ce m-a invatat soru-mea dupa ce a vazut la TV pe nu mai stiu exact, sau Pro7 la nemti sau ceva emisiune sponsorizata de Praktiker pe Prima TV in RO.

Tre' doar material de tapiterie proaspat, si un tacker - chestie de aia de pusca capse ca de capsator de hartie sau cuicele mici. Se intinde materialul peste ala vechi, se indoaie marginile asa ca sa fie duble si sa nu iasa marginea materialului cu taietura in afara, si se capseaza peste materialul vechi. Tre' doar putina grija sa nu se capseze cu cute. Daca pe unde tre' capsat e aparent, nu ascuns, se poate lipi o banda de material textil peste.

Daca manopera e foarte scumpa, ma astept ca materialul si tacker-ul sa fie prin comparatie ieftine. Si tacker-ul e refolosibil.

problema e ca nu imi dau seama cum as putea scoate bucatile tapitzate din mobila... e si mai veche mobila si mi-e sa nu raman cu bucatile in brate, cum am patit cu hota c-am scos partile, le-am spalat si cand sa le pun inapoi gata, nu mai merge pentru ca niste carligashe de plastic erau asa de vechi ca si-au pierdut flexibilitatea si s-au rupt.-.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Google (1)