Sari la conținut

Poză

detergent ptr. masina spalat

142 răspunsuri la acest topic

#1 tic_tac

tic_tac

Captain Cook

• Membri
  • 461 posturi

Postat 23 October 2008 - 02:37 PM

ptr. rufe am folosit mai mereu Omo, si ultima data am avut gaselnita aia care ii zice ca e concentrat, dar avea textura nisipului
la programe mai scurte, il dizolv intr-un castronel si apoi il arunc in cuva, dar astept mult sa se dizolve, ramin graunte tari si fine
rufele ies bine din masina, clatite, curate, dar vreau sa schimb marca
ce sa cumpar ? la tide am luat teapa odata, era sigur falsificat, persil nu mi-a placut
sano lichid are textura de gel si nu nimeream masura
ce e cu dero, bonux si alte asemenea ?

#2 Rubia

Rubia

Master of disaster

• Membri
  • 1692 posturi

Postat 23 October 2008 - 02:56 PM

Chiar ma gandeam si eu intr-o zi sa va intreb ce produse folositi.

Intrebare mai ales pt fetele din afara Romaniei .

Eu de cand ma stiu spal cu Ariel . Am luat intr-o zi Wipp , dar nu prea mi-a placut .

Balsam de rufe folosesc Lenor albastru sau Ver nell , tot albastru

Editat de rubia, 23 October 2008 - 02:58 PM.

" Medicul uman salveaza omul , medicul veterinar salveaza omenirea. "

#3 tic_tac

tic_tac

Captain Cook

• Membri
  • 461 posturi

Postat 23 October 2008 - 03:02 PM

de balsamuri am uitat, dar cel mai bun ptr. mine e lenorul senzitive, ala alb, din Romania biggrin.gif

vreau cit mai putin parfum, daca se poate deloc, dar sa fie rufele moi, pufoase, am io parfumurile mele

#4 Boariu Iuliana

Boariu Iuliana

departe ff departe

• Membri
  • 1227 posturi

Postat 23 October 2008 - 03:22 PM

Ariel -pt mine nimic nu e mai bun.am incercat si altele dar nu se compara biggrin.gif

#5 Boariu Iuliana

Boariu Iuliana

departe ff departe

• Membri
  • 1227 posturi

Postat 23 October 2008 - 03:23 PM

Balsam nu folosesc decit f rar.nu stiu de ce dar nu pot sa le sufar dry.gif

#6 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 23 October 2008 - 04:18 PM

Ariel.Am mai spalat si cu Persil,dar caut sa iau Ariel cand ii in oferta sa nu raman fara.

Balsam am mai scris undeva:ori Lenor ori Vernel,chestia e ca am ramas fara saptamana asta si nu am apucat sa merg la cumparaturi.Am spalat fara balsam si sunt tare incantata,cred ca nici nu mai cumpar smile.gif

Antikalk pentru masina de spalat folosesc de la Calgon,tablete.

#7 Framboise

Framboise

micro Bucatar

• Membri
  • 42 posturi

Postat 23 October 2008 - 05:34 PM

Eu spal cu Spee Color, pudra si lichid. Sint foarte multumita.

#8 sophie

sophie

Big Chef

• Membri
  • 795 posturi

Postat 23 October 2008 - 06:00 PM

Si eu tot Ariel folosesc. Mi se pare cel mai bun. Am mai folosit si Persil... era bun, dar nu ma incanta in mod deosebit asa ca am revenit la Ariel. In ceea ce priveste balsamul, de obicei folosesc Lenor sau Silan, dar cum spunea si petunie, merge si fara, pentru ca, daca nu ma insel, Arielul are si balsam in compozitie sau ceva de genul asta. biggrin.gif
Mai am si Ariel manual pentru chestiile pe care nu le pun la masina.
Pentru a proteja masina de calcar mi-am luat de curand Calgon, dar inainte mai puneam din cand in cand in masina Otet si o lasam sa mearga fara haine. Aaa... mai folosesc si Ace pentru lucrurile care trebuie puse la clor, gen prosoape de bucatarie etc.

#9 defraga

defraga

Academic Chef

• Membri
  • 1337 posturi

Postat 23 October 2008 - 06:31 PM

Eu folosesc numai detergent Ariel pt. rufe albe, Perwoll lichid pt. rufe colorate, Vanish pt. pete lichid (rufe albe si colorate), balsam Lenor, clor ACE automatic.

#10 seima

seima

Academic Chef

• Membri
  • 1471 posturi

Postat 23 October 2008 - 10:48 PM

Folosesc Ariel pentru albituri, in rest bilele ecologice ekokule - arata asa:

mini_ekokule_maxi.jpg

#11 justy

justy

Master of disaster

• Membri
  • 3475 posturi
  • Interests:sport, pescuit, gatit (mai ales dulciuri)

Postat 24 October 2008 - 08:41 AM

corect arielul e f bun, dar albiturile le-am mai spalat si cu omo sau persil si am fost multumita de rezultate

pentru colorate mai schimb parfumul, n-am un detergent pe care sa-l folosesc regulat

#12 Miss_Soad

Miss_Soad

micro Bucatar

• Membri
  • 10 posturi

Postat 24 October 2008 - 11:01 AM

Eu am folosit Ariel-cam de toate tipurile, Persil-dar nu m-a incantat, Omo, care a fost ok, si acum am Mr.Proper, si e bun, e parfumat, curata bine.

Lenor-de ala albastru sau galben, de obicei, mai pun si Sagrotan, pentru dezinfectie.Rufele albe , si care s-au patat, le inmoi mai intai in o solutie de albit-chiar e buna, imi scapa acum numele, si apoi le bag laprogram normal, la masina de spalat.

ca tot am citit aici,o sa iau si eu Calgon,sa nu am probleme cu masina biggrin.gif

#13 Candy

Candy

Captain Cook

• Membri
  • 440 posturi

Postat 08 November 2008 - 10:49 PM

Ma bag si eu ca musca-n ciorba,fiindca nu am mai scris de mult aici, biggrin.gif

Eu folosesc Evrika Marsilia si Evrika Black Care pentru haine inchise.Nu am avut incredere in detergentul lichid,dar acum nu cred ca-l voi mai schimba,curata bine ,miroase super.

Balsam Malizia albastru,iar anticalcar Oro frisch activ pastile,deci aviz amatorilor ca sunt nemtesti.Stiu eu cui spun asta, tongue.gif  wink.gif

Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit.

#14 Gabi Cara

Gabi Cara

Master of disaster

• Membri
  • 2538 posturi

Postat 09 November 2008 - 03:18 AM

Am incercat cam tot ce se gaseste pe piata in materie de detergenti, insa de fiecare data am revenit la Ariel. Eu il consider cel mai bun.
Ca si balsam am folosit Lenor si Cocolino, de ceva vreme folosesc Cocolino orange, miroase super si rufele sunt pufoase ( intotdeauna pun mai mult decat recomanda firma).

#15 Adina_K

Adina_K

The Black Princess

• Membri
  • 1826 posturi

Postat 09 November 2008 - 12:51 PM

Ariel folosesc si eu.
am primit o mostra de dero, avea ambalaj gaben - din pacate nu mai stiu exact de care era - si sincer mi-a placut mai mult ce miros lasa rufelor decat arielul. pe mine asta ma incanta in mod deosebit, ca rufele oricum le dau la spalat destul de repede, deci n-ar avea ce mare lucru sa scoata.
intr-un timp aveam vreo 3-4 sticle de lenor, colectionara, nu gluma smile.gif
dar tot asa, nu persista mirosul si am ajuns la concluzia ca sunt bani aruncati.
o fi din cauza ca eu le las la uscat pe uscator, n-am sarme .. si dureaza mai mult.

#16 Candy

Candy

Captain Cook

• Membri
  • 440 posturi

Postat 09 November 2008 - 09:20 PM

Un mic sfat off topic.Si eu usuc rufele pe uscator si era un chin pana se uscau,dar acum in maxim 2 zile se usuca.Cum? nici nu mi-ar fi trecut prin cap sa fie atat de simplu,pana cand mi-a spus cineva.Cumparati un calup de sare de la orice farmacie veterinara si asezati-o in apropierea rufelor ,absoarbe toata umezeala,rufele se usuca mai repede si aerul e proaspat .Incercati.Eu sunt taaare multumita de banala,sa zic asa ,sare.
Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit.

#17 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 10 November 2008 - 09:38 AM

CITAT(seima @ Oct 23 2008, 09:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Folosesc Ariel pentru albituri, in rest bilele ecologice ekokule - arata asa:

Seima, ar fi astea?
http://www.biowashball.eu/

#18 Miss_Soad

Miss_Soad

micro Bucatar

• Membri
  • 10 posturi

Postat 10 November 2008 - 12:09 PM

Ma tenteaza si pe mine detergentul ecologic-macar sa il incerc;am vazut zilelele astea la martkauft-o sa il cumpar data viitoare cand trec pe acolo.

#19 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 10 November 2008 - 12:54 PM

CITAT(Miss_Soad @ Nov 10 2008, 11:09 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Ma tenteaza si pe mine detergentul ecologic-macar sa il incerc;am vazut zilelele astea la martkauft-o sa il cumpar data viitoare cand trec pe acolo.

Eu nu l-am gasit decit de cumparat din Elvetia on line.

#20 Miss_Soad

Miss_Soad

micro Bucatar

• Membri
  • 10 posturi

Postat 10 November 2008 - 03:34 PM

Inseamna ca am vazut doar detergent ecologic, si nu bile din alea.Mea culpa.
Graba altereaza vederea tongue.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi