Sari la conținut

Poză

La masa cu prietenii.

452 răspunsuri la acest topic

#21 BIJU

BIJU

Academic Chef

• Membri
  • 1482 posturi
  • Interests:sa stiu sa fac poale in brau pentru nepoti

Postat 14 December 2006 - 11:32 AM

Deci sunt pe spate, data gata, muta de uimire si plina de admiratie. Io de-abia stiu sa incropesc ceva din bucataria traditionala, ce sa mai bag chinezarii si indienarii. Felicitari pentru pricepere si repeziciunea cu care ai imblatit toate alea acolo si ti-a iesit asa o masa faina. Stau si io la rand pe lista de prieteni, in asteptare, poate-poate... biggrin.gif

#22 Samara

Samara

Big Chef

• Membri
  • 500 posturi

Postat 14 December 2006 - 11:46 AM

BD, jos palaria! Arata mortal, cu toate condimentele si sosurile alea biggrin.gif Mi-am luat si eu cardamom, da il pastram pentru fursecuri, nu stiam ca il pot folosi si la chiftelute.

#23 seima

seima

Academic Chef

• Membri
  • 1471 posturi

Postat 14 December 2006 - 01:29 PM

mmmmmmmmmmmmmmda-aa!... m-am uitat blink.gif , am salivat... tongue.gif si nu pot spune decat ca-s extrabulifantastice ingredientele si desigur, rezultatul finit!

Felicitari BD, voi shparli ceva trucuri de la tine wink.gif

#24 anja

anja

Big Chef

• Membri
  • 585 posturi

Postat 14 December 2006 - 01:38 PM

Superb BD, mi-ai deskis noi orizonturi, extraordinar ce ai facut tu acolo! vreau sa fac si eu cu toate ca poate nici pe sfert n-o sa fie ce-a fost la tine... mi se pare sublim de nota 20 (ce mai n-am cuvinte)- poate-l fac meniu de sarbatori- dar incerc inainte- ca noua ne plak cestiile si combinatiile ciudate, frigaruii cu miere si sos picant imi suna tare bine, ufff, zic si io - cand o sa fiu mare vreau sa fiu ca tine:)

O intrebare, care sos cu ghimbir ai pus peste aripioare?

am inceput schimbarea stilului de alimentatie marti 13.04.2010 (108 kg)
prima luna (-8.4 kg) 99.6 kg
a doua luna (-400g) 99.2 kg
7 august 2010 - 98.3 kg

#25 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 14 December 2006 - 01:41 PM

(anja @ Dec 14 2006, 03:38 PM) Vezi post

O intrebare, care sos cu ghimbir ai pus peste aripioare?

am trisat. ala de la uncle ben's smile.gif
Ale mele

şi când plâng eu râd

#26 Neta

Neta

Master of disaster

• Membri
  • 2290 posturi

Postat 14 December 2006 - 07:28 PM

Cand am vazut prima poza cu ce ai scos pe masa , am zis , uite ca face ca mine , folosesc ce am prin casa, operatiune numita " curatenie in frigider"
Asta fac acum , avand in vedere ca saptamana viitoare suntem in Ro pentru 5 saptamani.

Ai pregatit foarte frumos si apetisant , sursa de inspiratie. biggrin.gif

Sarbatori fericite!
IPB Image

#27 letis

letis

Bucataras

• Membri
  • 87 posturi

Postat 15 December 2006 - 12:16 AM

BD, felicitari din suflet...ca stomacul sta deja lipit de spate! Ma declar fan pe viata! Abia astept sa imi cumpar ingredientele lipsa si sa ma pun pe bucatarit.

#28 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 15 December 2006 - 09:49 AM

(Samara @ Dec 14 2006, 09:46 AM) Vezi post

BD, jos palaria! Arata mortal, cu toate condimentele si sosurile alea biggrin.gif Mi-am luat si eu cardamom, da il pastram pentru fursecuri, nu stiam ca il pot folosi si la chiftelute.

mie imi place cardamom-ul in...
cafea ( o beau fara zahar, si din cand in cand pun cateva seminte)
in compotul de mere ( pun si ghimbir confiat bucatele)
la mancaruri indiene,
si cateodata, doar asa....iau 2-3 seminte din gaoacea aia a lor si le ...rontai!!!

[attachmentid=74217]

http://www.uni-graz....l/Elet_car.htmlMy Webpage

Imagini atașate

• cardamon_bigpods.jpg

Fan n_puiu for ever

#29 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 15 December 2006 - 04:30 PM

ah stella, eu am folosit praf, am vazut si seminte dar era 300.000 un borcanel, care inseamna undeva spre 10 euro si inca nu m-am convins sa iau smile.gif

ps: nu stiamn unde sa scriu asta dar daca tot am intrat aici va zic: cumparati revista de luna asta "Secrete de chef", are niste retete si niste poze excelente smile.gif
Ale mele

şi când plâng eu râd

#30 Blonde

Blonde

Master of disaster

• Membri
  • 1776 posturi

Postat 18 December 2006 - 12:59 PM

Ca sa mai scap de cotidian...mi-am luat 4 crapi si m-am dus cu ei in vizita. Pe drum am gandit borsu` de crap a lui marcel_marcel si saramura lu` nenea Radu.
Am ajuns la prietenii cu pricina si m-am pus pe treaba.
Am pregatit pestele biggrin.gif

Miniaturi atașate

• IMG009.JPG
  • IMG001.JPG

#31 Blonde

Blonde

Master of disaster

• Membri
  • 1776 posturi

Postat 18 December 2006 - 01:01 PM

Am pregatit si niste legume pentru ciorba si saramura

Miniaturi atașate

• IMG019.JPG

#32 Blonde

Blonde

Master of disaster

• Membri
  • 1776 posturi

Postat 18 December 2006 - 01:03 PM

Am desfacut si vinu`...pt ca orice bucatar care se respecta bea un pahar de vin in timp ce gateste! Asa...numa` pt imaginatie si inventivitate tongue.gif

Miniaturi atașate

• IMG021.JPG

#33 Blonde

Blonde

Master of disaster

• Membri
  • 1776 posturi

Postat 18 December 2006 - 01:07 PM

M-am apucat apoi sa fac fum...adica sa coc pestele pe gratar pt a-l introduce apoi in saramura lui nea Radu! Mi-ar fi folosit o masca de gaze biggrin.gif
Si pt ca acele cozi nu mi-or mai incaput in oala cu ciorba...le-am pus si pe ele in saramura biggrin.gif

Miniaturi atașate

• IMG036.JPG
  • IMG037.JPG

#34 Blonde

Blonde

Master of disaster

• Membri
  • 1776 posturi

Postat 18 December 2006 - 01:10 PM

Saramura lui nenea Radu este mai mult decat extraordinara!!!!
Asa arata inainte de a fi mancata cu mamaliga si mujdei:

Miniaturi atașate

• IMG035.JPG

#35 Blonde

Blonde

Master of disaster

• Membri
  • 1776 posturi

Postat 18 December 2006 - 01:15 PM

Si ciorba lu` mircea_mircea care o avut un real succes!

Miniaturi atașate

• IMG043.JPG

#36 Mysteriously

Mysteriously

Bucataras

• Membri
  • 110 posturi

Postat 18 December 2006 - 01:27 PM

Mama mama ce bucurosi tre` sa fi fost prietenii (Mai ales "bucatarul sef" tongue.gif ). Saramura lui nea` Radu chiar ca a fost super buna ... la fel si ciorbita lui mircea_mircea. Eu personal am mancat o portie de ciorba, si vreo 2 de peste in saramura. Nu mai zic cat a mancat bucatareasa ....... biggrin.gif biggrin.gif laugh.gif laugh.gif

Saru`mana pt. masa Blonde wink.gif
I love everibody, you`re next ! ;))

#37 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 02 June 2007 - 01:26 AM

pe extrem de scurt ca abia plecara musafirii si maine dimineata plec si eu ca sef de velociped, de la frufru srl in asta seara, la cerere mancare ca la constantinopole.

briefing:

una bucata painica (ozcan ozan e sursa tuturor retetelor)

Diapozitiv1.JPG

tash kebap (mai putin cimbrul, rusinea mea nu mai am): vaca, oregano, ulei de masline, suc de rosii si rosii, ceapa, usturoi

Diapozitiv2.JPG

calite in ulei ceapa, usturoiul, carnea

Diapozitiv3.JPG

srinse cu supa de vita (din congi)

Diapozitiv4.JPG

suc de rosii, sarate ad libitum, fierte dupa pohta ce-o pohtim pana e gata carnea cam asa arata

Diapozitiv5.JPG

koftele au nevoie de: carne tocata (vita), boia, patrunjel, miez de paine, sumac, chimen, piper rosu, ou

Diapozitiv6.JPG

condimentele daca se poate tocate la moment, dureaza dar face

Diapozitiv7.JPG

pasta rezultata trebuie sa zaca la rece macar o ora

Diapozitiv8.JPG

se insira pe frigarui si se coace pe gratar.

facem si sosul de iaurt din (am gasit iaurt strecurat) iertati repetitia: iaurt, ulei de masline, zeama de lamaie, castraveti, menta uscata, usturoi si niscai piper rosh ( a fugit din poza ca era vasul albastru inchis spre indigo)

Diapozitiv9.JPG

robotesc castravetii si ii scurg (de obicei ii toc marunt dar eram in criza de timp)

Diapozitiv10.JPG

apoi distrug usturoiul si piperul

Diapozitiv11.JPG

si cand realizez ca inca imi mai functioneaza vechiul mixer bag tot acolosa (fara castravetii pe care i-am adaugat la final).
dau la rece.

mai pregatesc pt pus pe masa cum imi dadura mie aia de unde fusei si:

Diapozitiv12.JPG

Diapozitiv13.JPG

Diapozitiv14.JPG

[Diapozitiv16.JPG

si cam asta a fost finala (sunt pozate numai in bucatarie, pe cele de pe masa protocolara le-am sters, erau prea pesimiste):

Diapozitiv17.JPG

Diapozitiv18.JPG

Diapozitiv19.JPG

Diapozitiv20.JPG

Diapozitiv21.JPG

Diapozitiv22.JPG

nu am mai pozat si baclavale si cafele negre.

in alta dezordine de idei weekend placut tuturor frufru sau nu biggrin.gif

edit: poza de la final era menita locului cu "se insira pe frigarui" iar aia cu "se coace" s-a volatilizat. aia e, forta fie cu noi biggrin.gif

Miniaturi atașate

• Diapozitiv15.JPG

Editat de BD, 01 October 2007 - 08:44 AM.

Ale mele

şi când plâng eu râd

#38 Floricica

Floricica

is de-a dreptu' pe langa

• Membri
  • 4492 posturi

Postat 02 June 2007 - 02:45 AM

Omagiile mele nepaunestiene, Doamna! Stii cum sa-ti tratezi musafirii, nu ca mine, care le spun "uitati-va in frigider, ce gasiti e al vostru,haliti tot ca oricum expira" .

Nu sufar din cauza nebuniei, profit in fiecare moment de ea.

#39 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 02 June 2007 - 07:57 AM

tot respectu' Dana. superb. si iranianul caviar ( il stiu si eu ca pretina mea e iranianca si-i mai aduc rudili, si ea fata buna, imparte cu noi).
ce bine de pretenarii tai. wend placut si velocipidare placuta.
smile.gif smile.gif
Fan n_puiu for ever

#40 Bolognese di Cluj

Bolognese di Cluj

Master of disaster

• Best romantic story teller
  • 2842 posturi

Postat 02 June 2007 - 11:15 AM

Am avut si eu aseara "o seara cu prietenii",meniu de-al marii tongue.gif
Am facut o focaccia cu oregano,in loc de paine,ca am zis ca mere mai bine.reteta este undeva,pe culinar,eu am pus in MDP 500 g faina,am exagerat cu uleiul extravirgin,apoi aluatul l-am intins in tava si l-am copt:

[attachmentid=104301]

Au fost,apoi "alici marinate",adica fileuri de anshoa tongue.gif curatate de mandea,apoi asezate frumos intr-o tavita si innecate intr-o zama facuta din 2/3 suc de lamaie,1/3 Otet,sare,piper,patrunjel si ulei de masline.
Salata de bob cu creveti(cruzi,tinuti putin in lamaie)si surimi,la care am facut un sos cu maioneza lunijita cu lamaie si wasabi,iar deasupra am tocat menta.

[attachmentid=104303]

Salata de caracatita fiarta,cu rucola,ceapa verde,telina,morcov,ulei,lamaie,sare si piper,adica simpla de tot:

[attachmentid=104314]

Niste rulouri facute cu file de sardine,umplute cu o pasta facuta cu scoici si masline,rulate,fixate cu o scobitoare,date prin ou si pesmet si apoi prajite in ulei(cele din poza sunt crude...inca,poza am facut-o acum,ca aseara,pe cand sa le pozez,sosire pretenii cu vinoasele).

[attachmentid=104305]

A urmat capodopera lui Giovanni,un fel de supa(guazzetto),dar cu putina zeama,numai cat sa plimbi niste bucati de focaccia prin ea,facuta cu scoici,creveti imperiali(mazzancolle)si sepii mici:

[attachmentid=104308]

Apoi au fost midii(cozze)umplute cu o pasta facuta din pesmet,patrunjel,ulei,usturoi,sare,piper si niste fileuri de peste unse deasupra cu aceeasi pasta,dar imbunatatita cu niste zeama si coaja de lamaie,date la cuptor:

[attachmentid=104313]

Alcoalele nu le-am pozat,de fapt am pozat o sticla de Prosecco di Valdobbiadene,dar daca o pun...va fi clar pentru toata lumea ca eram cam groggy la ora aia biggrin.gif
Am terminat cu inghetata,cafele,likioare si cognac,discutii despre politica,fotbal,femei,barbati,normal,zic eu wink.gif

P.S. scuze,BD ca m-am lipit de seara ta,dar nu vad rostul deschiderii unui alt post...in fond,s-ar putea spune ca am chefuit impreuna laugh.gif

Imagini atașate

• focaccia.JPG
  • aliciefave.JPG
  • DSC00714.JPG
  • pentola.JPG
  • cozzeepesce.JPG
  • insalata.JPG

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi