Sari la conținut

Poză

MEZELURI FACUTE IN CASA

18 răspunsuri la acest topic

#1 maestrul bodo

maestrul bodo

Bucataras

• Membri
  • 76 posturi

Postat 14 November 2007 - 12:33 AM

s-ar putea sa aveti deja acest topic,si sa nu-l fi gasit eu[caz in care-mi cer scuze anticipat pt. deschiderea unui nou topic.sint convins ca exista forumisti interesati de retete de mezeluri...vorbesc de ceea ce putem face acasa si nu de scara industriala.voi pune ceva retete precum si poze cu ustensilele mele ,in citeva zile.astept retete de romania.in special pentru salam uscat,cirnati plai,sau cirnati de oaia[pe astia nu i-am incercat niciodata]...babic,ghiudem ,de asemenea...nu am risct.pastrama insa fac si cine maninca zice ca e mama lor.repet,voi pune poze vineri si voi spune tehnica mea[ca suna mai bine decit reteta],pt pastrama de oaie.astept retete de la dvs[insa ceva ce ati facut si a iesit bun]...sanatate
foamea e cel mai bun bucatar

#2 Nasha

Nasha

Panfortzescus

• Membri
  • 3183 posturi
  • Interests:Homeopatia

Postat 14 November 2007 - 12:41 AM

ok
eu
is interesata. cool.gif astept retete
Fan n_puiu!

#3 Lizura

Lizura

a dancing miracle...

• Membri
  • 3318 posturi

Postat 14 November 2007 - 05:41 AM

Si eu sint interesata de astfel de retete cu atit mai mult cu cit se poate controla exact continutul produsului rezultat!
If you enter this world knowing you are loved and you leave this world knowing the same, then everything that happens in between can be dealt with. - Michael Jackson-
http://www.mjquotes.com/quotes.htm

#4 Anomiss

Anomiss

Master of disaster

• Membri
  • 4368 posturi

Postat 14 November 2007 - 01:56 PM

cele mai bune mezeluri de casa le-am mancat in Republica Moldova, sublime, fara conservanti, 100% produse in casa si la piata se vand tot cele de casa ca altele nu exista....din pacate nu stiu nicio reteta, daca cineva ne "aude"...
Un prieten adevarat iti intinde o mana si iti atinge sufletul!

#5 tic_tac

tic_tac

Captain Cook

• Membri
  • 461 posturi

Postat 16 November 2007 - 01:41 PM

buna ziua,
nu am mai rezistat. am reusit sa ma inscriu in marea familie a culinarilor, si astept cu nerabdare retetele de salam, sunci, sorici si alte preparate gustoase !
pofta buna si sa fiti sanatosi si fericiti ! occasion14.gif

#6 Fredi

Fredi

Big Chef

• Membri
  • 944 posturi

Postat 16 November 2007 - 03:46 PM

Sint si eu numai ochi.....Sa vedem daca apare retete mai bune decit ala d-lui Iuga si.....nu mai zic! tongue.gif
De fapt ce m-ar interesa pe mine ar fi niste cirnati buni (fara afumatori si alte schnick-schnack-uri) si o reteta de toba pe care sa o pot face si eu acasa.....m-am gindit un pungi de plastic d'alea in care poti face friptura la cuptor....
Sper ca nu ne tii mult ca pe jar!
Cine se scoala de dimineata......
<BR>cade singur in ea !

#7 maestrul bodo

maestrul bodo

Bucataras

• Membri
  • 76 posturi

Postat 18 November 2007 - 01:12 AM

CITAT(Fredi @ Nov 16 2007, 03:46 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sint si eu numai ochi.....Sa vedem daca apare retete mai bune decit ala d-lui Iuga si.....nu mai zic! tongue.gif
De fapt ce m-ar interesa pe mine ar fi niste cirnati buni (fara afumatori si alte schnick-schnack-uri) si o reteta de toba pe care sa o pot face si eu acasa.....m-am gindit un pungi de plastic d'alea in care poti face friptura la cuptor....
Sper ca nu ne tii mult ca pe jar!

fredi,nu e vorba sa tin pe nimeni pe jar.eu vreau retete de la dumneavoastra,ca nu-s mare expert in mezeluri.eu fac salam CA LA JIMBOR,RUPEA,DUPA RETETA FAMILIEI LORINCZ,si este bun[pun reteta cind fac si poze,deci cind sacrificam animale-decembrie].dar incerc sa fac ceva similar cu salamul de sibiu[si am ceva secrete].de asemenea,am spus aici vreau sa fac babic sau ghiudem[iau ieftin carne de oaie acum toamna].nu sint mare scula la mezeluri[si ce m-am fript de citeva ori...].poate membrii site-ului stiu cite una,alta despre mezeluri.eu ma informez .deci,inca o data,ma intereseaza GHIUDEM,BABIC [ceva testat]sau salam de sibiu[sau similar].eu voi pune retete cu poze si cu intregul procedeu pt salam LORINCZ[cit ma pricep eu].sanatate.PS.poate inregistrez brandul ca cica e la moda wink.gif

#8 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 18 November 2007 - 01:15 PM

Deci dupa atitea zile apare o reteta aici la Reteta ta preferata au ba?
Ca de nu tre sa mut mesajul asta la Am o nelamurire.

#9 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 18 November 2007 - 01:25 PM

cred ca trei sferturi de culi s-a prins ca mnealui sufera de singuratate acuta si nebagare in seama cronica si a venit sa se dea interesant

a zis ca a nimerit intre muieri si o s aii fie cald, RONG!

Asa, si?

#10 meLuce

meLuce

Producator bilutze marca inregistrata

• Membri
  • 5264 posturi

Postat 18 November 2007 - 01:25 PM

CITAT(tic_tac @ Nov 16 2007, 12:41 PM) <{POST_SNAPBACK}>
buna ziua,
nu am mai rezistat. am reusit sa ma inscriu in marea familie a culinarilor, si astept cu nerabdare retetele de salam, sunci, sorici si alte preparate gustoase !
pofta buna si sa fiti sanatosi si fericiti ! occasion14.gif

Tic tac reteta de sorici e foarte greu de facut, de fapt, nici cei mai mari bucatari ai lumii n-au reusit s-o faca. Esti sigur(a) ca asta vrei? biggrin.gif
Fan n_puiu!

#11 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 20 November 2007 - 11:22 PM

Io cit mai tre sa astept o reteta la mesaju aista? unsure.gif

#12 Bianca-21

Bianca-21

Master of disaster

• Membri
  • 5391 posturi

Postat 21 November 2007 - 01:26 AM

Am gasit una de pe reteteculinare.ro

Cremwursti din carne de porc

ingrediente:
3,5 kg carne porc degresata
1,5 kg carne porc cu grasime
intestine de oaie (3-4 m)
5gr zahar
10gr piper
1 nucsoara (praf)

Preparare:
Carnea degresata se da prin masina de tocat si se framanta cu apa, dupa care se aseaza la rece 12-24 ore. Carnea grasa se taie in bucati de 50-100gr si se sareaza, dupa care se da impreuna cu tocatura de 2 ori prin masina de tocat. Se adauga condimente, putina apa si se framanta. Se umplu intestine de oaie subtiri care au fost afumate si fierte 15 minute in prealabil.

#13 maestrul bodo

maestrul bodo

Bucataras

• Membri
  • 76 posturi

Postat 21 November 2007 - 05:45 AM

CITAT(Bianca-21 @ Nov 21 2007, 01:26 AM) <{POST_SNAPBACK}>

ingrediente:
5gr zahar
10gr piper
1 nucsoara (praf)

Preparare:
Carnea degresata se da prin masina de tocat si se framanta cu apa, dupa care se aseaza la rece 12-24 ore. Carnea grasa se taie in bucati de 50-100gr si se sareaza, dupa care se da impreuna cu tocatura de 2 ori prin masina de tocat. Se adauga condimente, putina apa si se framanta. Se umplu intestine de oaie subtiri care au fost afumate si fierte 15 minute in prealabil.

#14 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 21 November 2007 - 08:10 AM

QUOTE(Bianca-21 @ Nov 21 2007, 02:26 AM) <{POST_SNAPBACK}>

ingrediente:
5gr zahar
10gr piper
1 nucsoara (praf)

Preparare:

ce reteta...te chinui sa degresezi carnea ca apoi sa pui grasime icon_rotf.gif si crede-ma de fierbi intestinele, si nu numai alea de oaie, nu ai sa le mai umplii in veci pururea

Asa, si?

#15 Fredi

Fredi

Big Chef

• Membri
  • 944 posturi

Postat 02 December 2007 - 08:18 PM

Sa trecem la mezeluri.....Deci ziceam ca m-ar interesa o reteta probata de toba pe care sa o pot face si eu in casa.Am vorbit cu o prietena buna din tara careia ani la rindul i-am savurat toba si alte alea si s-a indurat sa-mi dea reteta.
Ea baga continutul in intestinul gros al porcului,asa ca iesea ceva in diam. de cam 5-6cm si va jur ca mie personal mi-a placut rau de tot.Iat-o :

TOBA NINA

2 urechi
2 rinichi
1 inima
1-2 limbi
soric
ceva carne
1 buc. de cap

Mie personal nu-mi plac produsele in care intra si cap de porc,au un gust diferit.De aceea in loc de cap voi folosi 2 "adidasi "ca sa se inchege continutul.

-se pun maruntaiele si capul(picioarele) la fiert la foc mic ca. 3 ore impreuna cu condimente:cimbru,piper,enibahar,coriandru,ceapa,foi de dafin -cu parere de rau nu stie cantitati exacte.....ea le pune la gust si dupa ochi
-proportia produse - apa este de 1 la 2
-dupa fierbere se scot din zeama si se lasa sa se raceasca
-se taie cubulete mai mari sau mai mici dupa gust care se indeasa cit mai bine in matz (sau stomac,vezica sau punga de plastic)-vezica se curata si cu un pai se umfla lasindu-se apoi sa se usuce.
-se toarna apoi din zeama ramasa de la fiert avind grija sa patrunda peste tot si sa umple bine spatiile libere.
-se leaga strins matzul sau se coase
-pe lungimea ei se dau citeva gauri cu acul
-se pune din nou la fiert si se fierbe la foc mic ca. 1 ora
-se scoate ,se aseaza pe un fund de lemn,un al doilea deasupra si peste el o greutate.
-dupa 2-3 zile e numai buna de atacat!
<BR>cade singur in ea !

#16 Fredi

Fredi

Big Chef

• Membri
  • 944 posturi

Postat 02 December 2007 - 08:25 PM

Fir-ar sa fie....puteam eu sa spuntotul? Evident ca nu!
3 completari :
-se pune si sare
-cind se pune continutiul in matze se pun si ceva condimente printre straturile de umplutura,apoi zeama
-carnea poate fi si cu un pic de grasime sau se adauga in compozitie si niste slanina

Gata!
<BR>cade singur in ea !

#17 little coffee

little coffee

Master of disaster

• Membri
  • 8748 posturi

Postat 02 December 2007 - 09:35 PM

special pentru tine Fredi, imi iau inima in dinti si o intreb pe o cunoscatoare cum se face, poate aduci vreo imbunatatire!
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

#18 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 03 December 2007 - 12:18 AM

Mesajele care n-au nici o legatura cu mezelurile sunt la Arene
http://www.culinar.r...FACUTE-IN-CASA/

#19 meLuce

meLuce

Producator bilutze marca inregistrata

• Membri