Sari la conținut

Poză

Mici !!!Va rog sa-mi dati o reteta de mici

180 răspunsuri la acest topic

#101 Fredi

Fredi

Big Chef

• Membri
  • 944 posturi

Postat 26 March 2005 - 04:32 PM

Sint total "bekloppt oder was?".....

http://www.culinar.r...r=asc&star......

De data asta am reusit!
Cine se scoala de dimineata......
<BR>cade singur in ea !

#102 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 26 March 2005 - 04:32 PM

Fredi, aºa mã cunoºti tu pe mine icon_rolleyes.gif tu nu crezi cã eu nu m-am documentat intens înainte de a întreba, dar îmi place sã vãd ºi sã mã consult, ori din exemplele date de tine n-aº avea cu cine! icon_lol.gif

#103 Fredi

Fredi

Big Chef

• Membri
  • 944 posturi

Postat 26 March 2005 - 04:47 PM

Adriana cu siguranta ca vor iesi bine! Dar nu stiu daca in afara de forma vor mai avea foarte multa asemanare cu micii adevarati!Carnea se da de 2X prin masina,si se amesteca cu seu de vaca sau in lipsa lui cu seu de oaie.

Apoi se framinta pina iese o pasta uniforma impreuna cu supa de oase de vaca.Se mai amesteca si usturoi,cimbru,enibahar,coriandru...etc.De aici vine si gustul de MIC.

Din propria experienta trebuie sa spun ca trebuiesc prajiti pe zn gratar unde zeama rezultata se scurge undeva ,deci nu ramine ca un sos la mici.Sigur ca se pot facein lipsa de gril si in tigaie....dar nu mai sint asa ca pe gratar....adica sint cam fierti!
<BR>cade singur in ea !

#104 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 26 March 2005 - 11:50 PM

Nu ºtiu dacã vor ieºi bine, eu încerc ºi dacã nu ies îmi iau adio.

ªi accept idei ºi sugestii numai de la cine i-a fãcut cu propria sa mânuþã ºi mai apoi i-a mâncat. Mai e de spus cã nu ºtiu dacã amintirile mele coincid cu amintirile acestora.

Reþeta de la carul cu bere nu mã încãlzeºte cu nimic, eu trebuie sã pot sã îi fac cu ce am eu acum ºi nu cu ceea ce exista la Bucureºti acum nu ºtiu câte zeci de ani. ªi în orice caz cumnatul meu i-a fãcut respectând-o întocmai ºi au ieºit niºte pãrjoale seci în formã de mici.

Apoi de exemplu în cartea Silviei Jurcovan faza cu zeama de oase lipseºte.

Carnea am dat-o de douã ori prin maºinã ºi am pus ºi seu de miel ºi de vacã.

ªi îi voi face pe grãtarul care are focul fãcut cu lemne ºi mai apoi cãrbuni deasupra.

#105 Fredi

Fredi

Big Chef

• Membri
  • 944 posturi

Postat 27 March 2005 - 12:06 PM

Adriana,scuze!Poate ca ai dreptate si nu sint eu cel in masura sa dau sfaturi!Imi fac mea culpa!Nu pot decit sa-ti urez pofta buna!

Deci inca o data suze!
<BR>cade singur in ea !

#106 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 28 March 2005 - 12:31 PM

Deci, micii au ieºit aºa ºi aºa, adicã gustul era foarte bun de mic adevãrat dar consistenþa era un pic prea seacã, cred cã mai trebuie grãsime ºi cred cã erau ºi prea copþi.

O parte din compoziþie am congelat-o pentru cã mama ºi soþul Angelicãi se plictisiserã de învârtit la maºina de carne ºi data viitoare mai adaug grãsime ºi controlez ºi coptul icon_rolleyes.gif dar ieri l-am lãsat pe seama lui Stefano cã eu aveam altele de fãcut.

Imagini atașate

• 101236.jpg

#107 Fredi

Fredi

Big Chef

• Membri
  • 944 posturi

Postat 28 March 2005 - 07:43 PM

Supa de oase mai multa sau in lipsa apa minerala.Amestecul se framinta bine de tot....Trebuie sa iasa o pasta omogena si moale.Ai norocul sa poti sa-i faci pe gratar cu carbuni...bine incins gratarul si nu prea mult timp lasati pe el....Serios vorbind sa stii ca fac mici destul de des,cel putin de 2-3 ori pe luna.Din pacate nu am posibilitatea sa-i fac permanent pe gratar cu mangal!Chiar asa de incepator nu sint!

Poza arata de imi lasa gura apa!

Saptamina viitoare ma razbun eu....
<BR>cade singur in ea !

#108 Yandira

Yandira

Master of disaster

• Membri
  • 3336 posturi
  • Interests:calatorii, mancaruri exotice, politica, dansul

Postat 28 March 2005 - 09:57 PM

eu am facut duminica si iar au fost un esec total. Au iesit niste crochete apoase. Le-am pus seu (200 gr. la l kg. de carne) am macinat carnea in mixer pana a devenit pasta si apoi am adaugat zeama de carne si bic arbonat, apa carbonata si usturoi si mirosuri.Am lasat-o 24 de ore in frigider, se umflase bine carnea si eram fericita, dar pe gratar...a iesit dezastru.

#109 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 28 March 2005 - 10:12 PM

Doamne fereºte Fredi sã crezi cã te-am luat drept începãtor, ziceam cã trebuie sã ne sfãtuim noi între noi ca sã ne ajutãm, eu a trebuit sã fac tot din ochi ºi deºi seu ºi apã mineralã ºi bicarbonat, repet gustul era bun dar nu erai moi.

Data viitoare sper sã perfecþionez.

ºi în orice caz Ancuþa a spus cã sunt buni! laugh.gif

#110 Dana_P

Dana_P

Big Chef

• Membri
  • 864 posturi

Postat 01 April 2005 - 03:55 AM

Saraca, ce era sa spuna, ca doar era musafir icon_lol.gif

#111 sibi

sibi

Bucataras

• Membri
  • 105 posturi

Postat 03 May 2005 - 11:31 PM

pentru reusita acestei retete trebuiesc respectate urmatoarele:

1. carnea sa fie proaspata, nu refrigerata si numai de vita si seu de vitta sau oaie.. merge si din carne de oaie dupa pulpa... porc nu... si mai ales grasimea de porc

2. se trece prin masina de cel putin 2 X

3. la 1 kil de compozitie se pune 200-250 ml supa care se adauga cate putin, ca la maioneza, pana se inglobeaza

4. bicarbonat de sodiu si nu de amoniu care se stinge cu Otet... iar sucul de usturoi trebuie sa stea sa ia aroma cel putin 1-2 ceasuri... dupa care se strecoara.. se framanta cu mana pana te trec 7 ape si o valcea...pana evine o pasta care este bine legata si omogena...

5. silitra (un gr. la kil) se foloseste ca pe parcursul prapararii carnea sa nu se inchida la culoare si sa devie vanata...

6. jarul sa fie foarte bine incins astfel micii fac o crusta care retine sucul in interior. se intorc in acelasi sens din aproape in aporape, de patru ori, dupa fiecare 2 minute, deci micul este fript in cel mult 8 minute. altfel daca jarul este prea moale micul se usuca si nu este suculent... Yandira, cred ca aceasta este cauza pentru care nu ti-au iesit micii...

pofta buna

#112 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi
  • Interests:muzica, arta, computer, bucatarie

Postat 04 May 2005 - 03:54 AM

Bine ai revenit printre noi, Sibi! icon_smile.gif
"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

#113 Nadia1976

Nadia1976

Bucataras

• Membri
  • 145 posturi

Postat 24 June 2005 - 04:14 PM

Completare :
Am uitat sa dau si adresa unde le puteti gasi pe ambele amindoua,impreuna si laolalta!
Un paste fericit catolicilor!

Pai... unde e adresa???

#114 Danieluta

Danieluta

Captain Cook

• Membri
  • 426 posturi

Postat 28 June 2005 - 10:30 PM

Uite si aici niste mici frumosi si gustosi... icon_lol.gif

Imagini atașate

• 126324.jpg

#115 Danieluta

Danieluta

Captain Cook

• Membri
  • 426 posturi

Postat 28 June 2005 - 10:35 PM

...si pe platou,gata sa fie... mincacios.gif

Imagini atașate

• 126331.jpg

#116 Neta

Neta

Master of disaster

• Membri
  • 2290 posturi

Postat 01 July 2005 - 11:43 AM

Dela un grataragiu roman care face cei mai romanesti mici in ...Tel Aviv , am aceasta reteta, experimentata cu succes de multe ori.

ingrediente: 1 kg. carne vita dela gat, 200 gr. seu de vaca , 1 lingurita piper, 2 lingurite bicarbonat de sodiu , 1 lingurita "condiment " pentru mici, 2 linguri praf de supa( vegeta) , 1 lingurita zahar.

Amestec din 2 pahare sifon si o capatana de usturoi pisat.

Condimentul pentru mici l-am facut macinand impreuna parti egale de cimbru , coriandru si piper. Modul de lucru: Carnea tocata impreuna cu seul se amesteca cu condimentele si se framanta ca un aluat, adaugand cate putin din amestecul strecurat de sifon si usturoi. ( sa nu se regaseasca bucatele de usturoi in mici ) . Se simte la mana cum amestecul devine pufos datorita aerului inglobat. Se potriveste gustul cu condimente. Inainte sa se formeze micii se tin 24 de ore in frigider. Se pot pastra foarte bine in congelator ambalati in cantitatiile necesare. Eu fac o cantitate mai mare si pastrez asa.

Tip! prajesc un mic si vad ce lipseste , pentru gustul final.

Nu uitati mustarul, ardeiul iute si o bere rrrece! Pofta buna. smile.gif

#117 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 01 July 2005 - 05:49 PM

Reteta ta suna bine. Da, stiam si eu de carne de vaca de la gat(muschiul gatului fiind cel mai solicitat este cea mai frageda carne) numai ca se procura cam greu chiar si de la abator. Dar...ce nu face omul cand vrea ceva cu tot dinadinsul tongue.gif

Cand voi prepara mici dupa aceasta reteta voi veni cu siguranta sa raportez aici. Multumesc frumos!
"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

#118 MC

MC

Membru de onoare

• Membri de onoare
  • 4367 posturi

Postat 01 July 2005 - 05:53 PM

Wow, Danieluta, ce bine arata mititeii!... Si, ce iscusit este cel care-i prepara tongue.gif
William Arthur Ward

#119 Fredi

Fredi

Big Chef

• Membri
  • 944 posturi

Postat 16 July 2005 - 06:19 PM

Fetelor am mai gasit o reteta de mititei cica ca acasa....

Mititei dupa reteta de acasa

MITITEI

Un kilogram de carne tocata de vaca. 250 grame de seu (Rindertalg). Se poate folosi insa si carne de porc. O lingurita mititica de bicarbonat (in Germania : "Bullrichsalz", se gaseste in farmacii sau "Natron" sau "Speisesoda"). 10 catei de usturoi bine tocati sau presati, ienibahar (Piment) si chimion pisat (Kümmel),piper (Pfeffer), cateva linguri de zeama de carne, sare dupa gust.

Se toaca de carnea de 2 ori prin masina impreuna cu seul. Se adauga sarea, mirodeniile, usturoiul pisat, zeama de carne si bicarbonatul si se framanta totul cu mina timp de 15 minute adaugand putin cate putin 2 linguri de apa.Bine framantat trebuie sa fie deja ca o pasta. castronul cu carnea framantata se tine 5-6 ore pe "gheata" (adica in frigider). Aproape de frigere se iau cu lingura din tocatura cantitati egale si se formeaza cu mana udata in apa cilindrii de mititei. Inainte de a fi asezati pe gratar se ung bine cu ulei, iar in timpul frigerii se ung cu o pana cu zeama de carne, amestecata cu puti ulei de masa.

Daca nu aveti gratar se aseaza intr-o craticioara, se toarna peste ei putin ulei si apa pina la jumatatea inaltimii lor. Se fierb pina apa se evaporeaza si vine uleiul de-asupra. Unii dintre mititei se intorc usor, pentru a nu se prinde de fundul craticioarei.

Citeva secrete vizavi de mici: (de la Dan Ungureanu, Pitesti, Romania)

1. Gustul specific al micilor originali este dat de usturoi, seul si carnea de oaie!!! (in amestec cu cel de porc, mai putin de vita)

2. Pentru ca micii sa nu se stringa pe gratar, sa fie mustosi si dupa ce s-au fript, pe linga faptul ca le trebuie bicarbonatul, pasta trebuie batuta, iar apa sau zeama de supa se adauga treptat. Batind pasta de mici, (dind cu ea de masa, de multe ori) inglobeaza

mult mai multa apa decit amestecind-o pur si simplu. Este cel mai important secret al micilor.

3. Micii facuti la craticioara sau tigaie nu au un gust prea apropiat de cel original, e preferabil, daca nu exista gratar, ca poftitorul sa-i puna pur si simplu pe o bucata de tabla, intinsa, cu un mic sant de scurgere a grasimii, direct pe flacara aragazului, dar la un foc mic sa nu-i arda prea repede.

rETETELE GASITE SE BAT CAP IN CAP! UNELE SINT NUMAI CU CARNE DE VACA;ALTELE SI CU PORC IAR ALTELE SI CU OAIE(BERBEC):

DECI CITE BORDEIE......ATITEA RETETE DE MICI!
<BR>cade singur in ea !

#120 Fredi

Fredi

Big Chef

• Membri
  • 944 posturi

Postat 16 July 2005 - 06:28 PM

Reteta am gasit-o intr-o site a germanilor din Romania.Pentru toti romanii de pretutindeni daca au interes o puteti gasi aici

http://www.hetco.de/index.html
<BR>cade singur in ea !

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi