Sari la conținut

Poză

pastrama de oaie?

95 răspunsuri la acest topic

#1 maria67

maria67

micro Bucatar

• Membri
  • 2 posturi

Postat 19 January 2006 - 06:18 AM

Stie cineva cum se pregateste pastrama de oaie?cu ce se pune carnea la fezandat?

#2 n_puiu

n_puiu

Master of disaster

• Membri
  • 5562 posturi

Postat 19 January 2006 - 11:37 AM

Nu se pune oaia la fezandat.

Uite-aici:

http://www.culinar.r...=pastrama&st=20

#3 caunii elena 1701

caunii elena 1701

Bucataras

• Membri
  • 121 posturi

Postat 19 January 2006 - 06:44 PM

uite cum faC EU PASTRAMA DE OAIE:PUN BUCATILE DE CARNE INTR-O SALAMURA ADICA 1 LG. DE SARE MARE LA UN LITRU DE APA CAND DA IN CLOCOT SI IAU vasul DE O PARTE DE PE FOC SI LAS CARNEA IN vasul ACELA CAM 3 ORE DUPA ACEEA SCOT CARNEA SI O CONDIMENTEZ CU BOIA DULCE,USTUROI, cimbru INGAND-O PE AMBELE PARTI SI O LAS ASA 2 ZILE LA RECE IAR DUPA ACEEA O PUN LA FUM INTAI CAM 0,5 ORE LA FUM CALD SI APOI 1 ORA LA FUM RECE DACA AI NELAMURIRI INTREABA

#4 Fredi

Fredi

Big Chef

• Membri
  • 944 posturi

Postat 20 January 2006 - 07:49 AM

Buna!Scuze dar as avea doua intrebari:
1-bucatile de carne se pun impreuna cu saramura la fiert,sau se face numai saramura si se pun dupa ce a dat in clocot?
2-se face cam la fel si pastrama de porc?Cind mincam pe vremuri la gradinile din Bucuresti de 1 oct. pastrama de oita si beam must,pastrama era la gratar ,moale de se topea in gura si se servea pe funduri de lemn.....Cum naiba o faceau de era asa de moale.....?De cite ori am incercat eu sa fac.....mi-a iesit ca talpa si sarata bocna.....A,si parca nu era data cu boia....Cea de porc din alimentare era data....
Cine se scoala de dimineata......
<BR>cade singur in ea !

#5 Rebella

Rebella

VIP Member

• Best romantic story teller
  • 7090 posturi
  • Interests:chestii, socoteli

Postat 20 January 2006 - 07:13 PM

Uite o alta reteta:
-se taie bucati de carne groase de 3-4 cm
-100g sare grunjoasa
-cimbru macinat
-cateva frunze menta (daca se foloseste carne de berbec)
-un varf cutit zahar
-un praf piper
-boabe coriandru si ienibahar
-o capatana usturoi

-se amesteca carnea cu toate condimentele
-se tine la rece 4-5 zile, intorcandu-se in fiecare zi
-dupa ce a lasat zeama destula se scot si se spala cu putin vin alb, apoi se pun intre 2 tocatoare de lemn sau orice aveti la indemana
-aceasta optiune ar trebui sa se desfasoare pe parcursul unei zile
-se face la gratar, tigaie sau ceaun sau se afuma iar atunci se mai aduga niste boia dulce

Editat de Rebell Aura, 20 January 2006 - 07:18 PM.

Sa fim oameni macar atata timp cat stiinta n-a descoperit ca suntem...altceva!

#6 Fredi

Fredi

Big Chef

• Membri
  • 944 posturi

Postat 20 January 2006 - 07:23 PM

De ce am ramas eu cu impresia ca se taie fisiile de carne,apoi se pun intr-un butoti cu saramura unde se lasa o vreme....cit nu stiu,apoi se scot si se pun la svintat....Unde e gresala?
Sincer sa fiu nu am facut niciodata,am cumparat insa de citeva ori si era cam uscata....era si din aceea proaspata dar...Ar fi trebuit poate data intr-un clocot si apoi pe gratar?Evident ca am uitat mamaliguta si mujdeiul....
<BR>cade singur in ea !

#7 Rebella

Rebella

VIP Member

• 7090 posturi

Postat 20 January 2006 - 07:32 PM

unsure.gif Eu nu stiu despre fiert nimic ... bucata mai mare de carne, groasa cam de 3-4 cm, se cresteaza asa si se pune la "marinat" cu acele condimente ... dupa 4-5 zile de stat acolo se scoata si se pune la presat, intre 2 tocatoare de lemn sau scandura ceva ... sta asa acolo aproape toata ziua si evident de la atata presat se scurge zeama, se mai zvanta ... apoi o arunci direct pe gratar, tigaie sau ceaun, de preferinta ... si cam atat ... bineinteles indragita mamaliguta si, zic eu ca asa imi place mie, cu ceva acru; de ex. varza murata ... cum gusturile nu se discuta, fiecare o prepara dupa cum ii place icon_smile.gif

PS: Dupa ce a fost fripta sau prajita, atunci se taie fasii subtiri si se ... papa icon_smile.gif ... pofta mare!

Editat de Rebell Aura, 20 January 2006 - 07:34 PM.

#8 caunii elena 1701

caunii elena 1701

Bucataras

• Membri
  • 121 posturi

Postat 20 January 2006 - 08:00 PM

carnea se pune dupa ce salamura a fiert si o iei deoparteeu o fac in fiecare toamna si este ca aceea de pe vremuri,bucatile de carne sa fie fasii mai grosute si fara pielita, pot s-o faci si cea care o pui in salamura dar trebuie sa o lasi la macerat cam 2 saptamani si apoi sa o afumi la fum rece si iese cam tare. Eu fac asa si pastrama de porc, cea de vita si cea de pui jumatati

#9 cipone

cipone

micro Bucatar

• Membri
  • 9 posturi

Postat 20 January 2006 - 09:09 PM

@Rebell Aura cat ma bucur ca mi-ai gasit reteta de pe sp si ai postat-o aici. Sau poate ca ma insel eu...
Elena are perfecta dreptate. Fierberea se practica la jambonul de porc. In aceasta iarna jambonul l-am fiert in zeama de varza in amestec cu ceva miroase bune. Jambonul fiind crestat in prealabil pana la os, in urma fierberii osul a iesit super usor din interior. Presatul si afumatul au fost o joaca.
Just Canon 40D

#10 Rebella

Rebella

VIP Member

• 7090 posturi

Postat 20 January 2006 - 09:41 PM

Eu reteta o am de la o prietena din Humor ... poate ea o are de la tine icon_razz.gif ... sincera sa fiu eu n-am probat niciodata reteta, ci i-am dat-o lui tata sa o faca ... stiu ca o tinea o saptamana parca, l-a condimentat si apoi o intindea afara pe o franghie sa se usuce cca o zi iar apoi o frigeam ... n-am mai mancat de prin Martie trecut ... de fierbere nu-mi aduc aminte absolut deloc

#11 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 20 January 2006 - 10:58 PM

Eu fac asa si pastrama de porc, cea de vita si cea de pui jumatati

Foarte interesant Elena, asta îmi place foarte, adică s-ar putea şi cu piept de pui, nu?

CAM 0,5 ORE LA FUM CALD SI APOI 1 ORA LA FUM RECE

0,5 înseamnă jumătate de oră?
ce înseamnă şi cum se fac fumul rece şi cel cald?

#12 Rebella

Rebella

VIP Member

• 7090 posturi

Postat 22 January 2006 - 12:57 AM

Fumul rece e cel din lemn de fag, asa-i Elena?

#13 n_puiu

n_puiu

Master of disaster

• Membri
  • 5562 posturi

Postat 23 January 2006 - 11:10 AM

Fumul cald: carnea se pune deasupra focului, la ea ajunge şi căldură şi fum.
Fumul rece: carnea se pune in lateral faţă de foc, la ea ajunge fumul, dar foarte puţină căldură.

#14 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 23 January 2006 - 01:28 PM

Mulţumesc frumos, Puiule!

#15 caunii elena 1701

caunii elena 1701

Bucataras

• Membri
  • 121 posturi

Postat 24 January 2006 - 09:28 AM

se poate face si din piept de pui Adriana fumul cald eu il fac cand pun lemne de brad iar cel rece cele de fag mai ude

#16 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 24 January 2006 - 09:36 AM

QUOTE(caunii elena 1701 @ Jan 24 2006, 08:28 AM) Vezi post

se poate face si din piept de pui Adriana fumul cald eu il fac cand pun lemne de brad iar cel rece cele de fag mai ude

Mersi frumos Elena, dacă reuşesc să-l conving pe Stefano să-mi facă o afumătoare mică mă apuc şi de afumat. icon_smile.gif

#17 IANA

IANA

Captain Cook

• Membri
  • 232 posturi

Postat 24 January 2006 - 11:13 AM

In 14 ian. am facut cirnati din 12 kg de carne, pe care i-am dus la afumat in 17 ian. Acum sunt la uscat afara pe balcon la aer si la rece. Profitind de situatie si avind piept de pui m-am gindit sa-l fac la fel ca sunca de porc sa vad ce iese. Pieptul avea 550 gr si l-am tinut in saramura vreo 15 ore. L-am scurs si legat cu ata si l-am lasat afara sa se usuce o zi, iar apoi l-am dus la afumat o data cu cirnatul. Deoarece era destul de uscat atunci cind l-am adus acasa, m-am gindit ca i-ar prinde bine putin fiert, dar nu in apa, ca isi pierde din gust, asa ca l-am fiert in abur 30 minute si l-am mincat a doua zi. Nu cred ca am mincat ceva mai bun cumparat din magazin. A fost foarte bun, asa ca am hotarit sa cumparam o cantitate mai mare de piept de pui, iar apoi dupa afumare sa-l congelam si in functie de necesitati sa-l "aburim" atunci cind avem nevoie.
N-o sa va para rau daca incercati.

#18 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 24 January 2006 - 11:34 AM

Iana, eu încerc cu cea mai mare plăcere, doar să-l conving să-mi construiască afumătoarea! rolleyes.gif

#19 IANA

IANA

Captain Cook

• Membri
  • 232 posturi

Postat 24 January 2006 - 11:40 AM

Bafta!

#20 Fredi

Fredi

Big Chef

• Membri
  • 944 posturi

Postat 24 January 2006 - 07:49 PM

Cind am spus ca stiam ceva de pus carnea la saramura si apoi la vint ma gindeam cam la ceva cum a descris Puiu:
"La tara se pun bucati mari in copaia de lemn si se lasa acolo sa zaca doua - trei zile (intre timp se intoarce) si apoi se da la vant.
Se frige pe gratarul cu carbuni (asta are temperatura mare si se face mai repede crusta de la suprafata, ramanand frageda in interior). "http://www.culinar.r...=pastrama&st=20
<BR>cade singur in ea !

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi