Sari la conținut

Poză

Ficatei de pasare

121 răspunsuri la acest topic

#1 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 11 November 2006 - 10:42 PM

ingrediente:

3-4 cepe potrivite, un pachet ficatei de pui (1/2 kg), ulei, sare, piper

ceapa si usturoiul le-am tocat marunt:

[attachmentid=67036]

[attachmentid=67038]

le-am pus intr-un vas de iena si am turnat ulei cat sa le cuprinda (sa nu le acopere chiar de tot)

[attachmentid=67041]

am asezat apoi ficatul, 2 catei de usturoi taiati marunt, piper si am mai pus un amestec de maghiran, cimbru si coriandru (nu e obligatoriu). Sare nu am pus decat inainte sa fie gata. Apoi am bagat totul in cuptorul preincalzit.

[attachmentid=67043]

Miniaturi atașate

• 1.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg

Editat de otilia gergely, 11 November 2006 - 10:48 PM.

"As dormi mai putin, dar as visa mai mult, intelegand ca pentru fiecare minut in care inchidem ochii, pierdem saizeci de secunde de lumina. As merge cand ceilati se opresc, m-as trezi cand ceilalti dorm.(...)Am invatat ca um om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."
G.G. Marquez

Bucataria mea

Un vot pentru Robert - Click pe Gergely Robert

#2 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 11 November 2006 - 10:46 PM

Asa aratau cand i-am scos din cuptor:

[attachmentid=67044]

si mai de aproape

[attachmentid=67045]

In farfurie, cu mamaliguta langa (din pacate nu mi-a mers blitzul la poza aceasta si mi-am dat seama prea tarziu - deja nu mai erau ficatei ca sa mai fac o alta poza)

[attachmentid=67046]

Si mai de aproape (aici a mers blitzul)

[attachmentid=67047]

Miniaturi atașate

• 6.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg

Editat de otilia gergely, 11 November 2006 - 10:47 PM.

"As dormi mai putin, dar as visa mai mult, intelegand ca pentru fiecare minut in care inchidem ochii, pierdem saizeci de secunde de lumina. As merge cand ceilati se opresc, m-as trezi cand ceilalti dorm.(...)Am invatat ca um om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."
G.G. Marquez

Bucataria mea

#3 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 11 November 2006 - 10:48 PM

Se poate servi si cu piure de cartofi, pilaf de orez, cartofi prajiti si orice altceva doriti, sau pur si simplu fara nimic langa ei wink.gif

G.G. Marquez

Bucataria mea

#4 ralesu

ralesu

buna... dar REA!

• Membri
  • 982 posturi

Postat 11 November 2006 - 10:53 PM

beeee, mi-ai facut pofta rau de tot !!!
o sa fac!!
sunt cu okii pe voi!

#5 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 11 November 2006 - 11:01 PM

Cu incredere. Se fac repede.
Noi am bagat azi in noi ca spartii! wink.gif ...Am mai avut si o "galeata" de muraturi de la butoi si apoi stateam toti cu burtile in sus icon_biggrin.gif
G.G. Marquez

Bucataria mea

#6 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 12 November 2006 - 12:06 AM

Otilia, bună idee, mie îmi plac mult ficăţeii făcuţi aşa şi cu pâine sau cu mămăligă dar nu mi-a trecut prin minte să-i fac la cuptor, faină idee, mersic! icon_smile.gif

#7 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 12 November 2006 - 02:29 AM

Asta ar fi o combinatie pe care barbatu-meu ar adora-o...si mie nu-mi place nimic din ea,dar fiindca il iubesc asa mult icon_biggrin.gif poate ii fac pe marti.Nici eu nu m-am gandit pana acuma la varianta cu cuptorul.Cred ca nici nu mai miroase asa tare a ceapa prajita in casa,asa-i?Ca eu cel mai mult din cauza asta nu ii fac prea des ficatei. rolleyes.gif

#8 jara nicoleta 35071

jara nicoleta 35071

micro Bucatar

• Membri
  • 29 posturi

Postat 12 November 2006 - 02:45 AM

Buna idee cu ficateii.Eu stiu sa fac din ei drob si pate de ficat.Mai are cineva alta idee? rolleyes.gif

#9 Cris_Tina

Cris_Tina

Captain Cook

• Membri
  • 473 posturi

Postat 12 November 2006 - 10:12 AM

Buna ideea cu cuptorul-subscriu si eu- dar inca o noutate pt mine ar fi ca sunt cu ceapa..eu nu i-am facut niciodata asa,dar presimt ca am sa incerc tongue.gif ca tare-mi place ceapa.... laugh.gif
Spune-mi inainte de ai baga la cuptor,mai adaugi si ceva apa...sau isi lasa ficateii??

Editat de Cris_Tina, 12 November 2006 - 10:14 AM.

Wrong or right...Black or white...If I close my eyes...It's all the same

#10 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 12 November 2006 - 02:03 PM

Adriana Nicoleta multumesc mult de aprecieri. Pararea ta conteaza foarte mult pentru mine. Tu (ca si alte fete de aici de pe forum) esti un as in ale bucatariei si am invatat multe de la tine. Sper sa iti placa ficateii facuti la cuptor.

Cris_Tina eu nu am mai pus apa, dar cum am spalat ficatei erau ei destul de plini de apa asa ca au lasat destula. Depinde de ficatei, dar oricum nu trebuie atata apa incat sa ii acopere.

Jara Nicoleta sa stii ca eu mai fac ficateii de pasare si pane. Sunt foarte buni si reci si se preteaza bine cand ai musafiri, ca aperitiv. Reteta o s-o fac si o s-o pozez altadata.

Petunie, sa stii ca asta e un avantaj: nu miroase a ceapa in casa. Si s-ar putea sa-ti placa si tie wink.gif

Editat de otilia gergely, 12 November 2006 - 11:38 PM.

G.G. Marquez

Bucataria mea

#11 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 12 November 2006 - 08:04 PM

(otilia gergely @ Nov 12 2006, 03:03 PM) Vezi post

Petunie, sa stii ca asta e un avantaj: nu miroase a ceapa in casa. Si s-ar putea sa-ti placa si tie wink.gif

Ei ,cred ca nu..dar mie-mi place sigur icon_smile.gif ( Poate citeste,si face..si ma invita icon_biggrin.gif )
Acu' serios..ca o sa faca ficateii,sînt convinsa..dar ca o sa-i faca si mamaliga pe lînga,nu prea cred icon_biggrin.gif (dar poate vede mesajul meu ca o provocare..si o sa faca,spre bucuria lui barba'su tongue.gif )

Otilia,merci de pontu cu cuptoru ..e super icon_smile.gif
Maya's World .

#12 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 12 November 2006 - 10:08 PM

Maya iti tin pumnii sa te invite Petunie la ficatei si lu' barba'su ii tin pumnii poate-i face mamaliga wink.gif

Eu de cand am facut prima data la cuptor, nu mai fac altfel. E mai comod, in timp ce ei zac la cuptor eu pregatesc garnitura sau pur si simplu beau o cafea. Si nu mai miroase in tot blocu' ...
Sper sa va placa si la gust.
G.G. Marquez

Bucataria mea

#13 lleena

lleena

Captain Cook

• Membri
  • 338 posturi

Postat 12 November 2006 - 11:34 PM

Iata si reclama mea la ficatei...ui am papat pe neresuflate se vede in poza cu ce... Otilica, multam de idee

Miniaturi atașate

• 100_1268.JPG

"Este cu mult mai multa fericire in a oferi decat in a primi..."

#14 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 12 November 2006 - 11:40 PM

Sa va fie de bine Ileena. Arata apetisant. Imi vine sa mai fac o data.... wink.gif
G.G. Marquez

Bucataria mea

#15 Crengutza

Crengutza

micro Bucatar

• Membri
  • 27 posturi

Postat 14 November 2006 - 06:03 AM

Otilia si eu fac reteta asta ...destul de des. Eu nu toc ceapa as amarunt, o tai solzisori si cred ca pun si mai putin ulei si mai completez cu apa si cand am (si imi aduc aminte) mai pun si un pik de vin alb.

icon_biggrin.gif E usor de facut mai ales cand nu ai timp...dai totul la cuptor si gata.

#16 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 14 November 2006 - 02:42 PM

Crengutza, multumesc de pontul cu vinul. Am sa incerc wink.gif
G.G. Marquez

Bucataria mea

#17 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 14 November 2006 - 02:48 PM

(MAYA @ Nov 12 2006, 08:04 PM) Vezi post

Ei ,cred ca nu..dar mie-mi place sigur icon_smile.gif ( Poate citeste,si face..si ma invita icon_biggrin.gif )
Acu' serios..ca o sa faca ficateii,sînt convinsa..dar ca o sa-i faca si mamaliga pe lînga,nu prea cred icon_biggrin.gif (dar poate vede mesajul meu ca o provocare..si o sa faca,spre bucuria lui barba'su tongue.gif )

Otilia,merci de pontu cu cuptoru ..e super icon_smile.gif

Ba ii fac si mamaliga,ca o fost cuminte in ultimul timp.Am uitat ieri sa iau ficat,dar oricum ii fac saptamana asta icon_biggrin.gif

#18 otilia gergely

otilia gergely

Mamica de copii "turbo"

• Membri
  • 1483 posturi

Postat 14 November 2006 - 02:59 PM

Petunie iti facem galerie.

Si invit-o si pe Maya wink.gif
G.G. Marquez

Bucataria mea

#19 Nadia_S

Nadia_S

Bucataras

• Membri
  • 157 posturi

Postat 19 November 2006 - 01:37 PM

Am incercat si eu retzeta .a iesit ceva super.Maine o fac din nou.

#20 Nadia_S

Nadia_S

Bucataras

• Membri
  • 157 posturi

Postat 20 November 2006 - 12:02 PM

Am facut iar ficatzeii ,sunt super.O sa mai fac o mamaligutza langa.

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi