Sari la conținut

Poză

Costite de porc la cuptor cu cartofi bombay

33 răspunsuri la acest topic

#1 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 15 November 2007 - 11:55 PM

Am vazut intr-o seara la o emisiune de-a lui Jamie Oliver reteta asta, am facut-o si pentru ca a fost tare buna v-o povestesc si voua in continuare.
Se amesteca in robotel:
- 3 catei de usturoi
- 3 ardei iuti seci (el a zis si 3 ardei iuti proaspeti dar eu nu aveam)
- paprika
- coaja unei portocale (el a pus coaja de la 4 portocale si un lime dar eu n-aveam decit una)
- ulei.
01_spezie.jpg
Se ung costitele cu acest amestec si se tin o ora la frigider
02_costolette.jpg
dupa care se aseaza in tava distantate, eu am pus aluminiul ca sa nu stau apoi 3 ani la curatat tava.
03_teglia.jpg
Se dau la cuptor la 180°C o ora si apoi se stropesc cu sucul portocalei si 3 linguri de miere si se mai dau la cuptor pina ce sunt bine rumenite.
04_cotte.jpg
Intre timp am fiert cartofii taiati bucati mari. El singur a zis in timp ce prezenta reteta ca mai mult ca sigur nu se fac asa cartofii la Bombay tongue.gif
Si am pregatit condimentul lor, in putin ulei am pus:
- o lingurita de seminte de ceapa neagra (asa le-am tradus eu mot-a-mot din italiana), mi se pare ca in engleza se numesc nigella (mie imi plac foarte mult), una de garam masala si una de chimen indian
- le-am prajit nitel si apoi am adaugat
01_spezie.jpg
o bucata de ghimbir dat pe razatoare
02_zenzero.jpg
Apoi un pic de unt
03_burro.jpg
Si un pic de curry
04_curry.jpg
cind sunt gata fierti cartofii se scurg si se arunca imediat in sosulet si se aseaza linga costite.
Et voilà, ambele in farfurie
piatto_vicino.jpg
Si impreuna cu o bere care venea din Corsica, cadou de la cuscrii care au fost acolo in concediu
piatto_birra.jpg

#2 dora_m

dora_m

MINOS D'OROS

• Membri
  • 2950 posturi

Postat 16 November 2007 - 12:19 AM

Sei fantastica Adriana!!! eusa_drool.gif eusa_clap.gif ...chiar ma gandeam ce faci tu online si pe mess la ora asta biggrin.gif ...trebuia sa-mi imaginez ce minunatii poti face...spune-mi de unde te aprovizionezi cu toate aceste spezie?...ca nu-mi vine acu sa le zic pe romaneste...ca nici nu sunt de-ale noastre...si nenea Jamie Oliver pe ce program are emisiune ca sa-l urmaresc si eu data viitoare... smile.gif

#3 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 16 November 2007 - 12:28 AM

CITAT(dora_m @ Nov 15 2007, 11:19 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sei fantastica Adriana!!! eusa_drool.gif eusa_clap.gif ...chiar ma gandeam ce faci tu online si pe mess la ora asta biggrin.gif ...trebuia sa-mi imaginez ce minunatii poti face...spune-mi de unde te aprovizionezi cu toate aceste spezie?...ca nu-mi vine acu sa le zic pe romaneste...ca nici nu sunt de-ale noastre...si nenea Jamie Oliver pe ce program are emisiune ca sa-l urmaresc si eu data viitoare... smile.gif

Jamie e pe Gambero Rosso dar tre' sa ai Sky ca sa il vezi.
Mirodeniile sunt de la mama lor indianca dinr-un mic supermarket indian de la Arezzo. smile.gif

#4 dora_m

dora_m

MINOS D'OROS

• Membri
  • 2950 posturi

Postat 16 November 2007 - 12:34 AM

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Nov 16 2007, 02:28 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Jamie e pe Gambero Rosso dar tre' sa ai Sky ca sa il vezi.
Mirodeniile sunt de la mama lor indianca dinr-un mic supermarket indian de la Arezzo. smile.gif

Asa deci...ehh cum n-am Sky n-o sa am placerea a-l vedea pe nenea Jamie...trebuie sa aiba un gust divin aceste costite...eu n-am mancat mancaruri cu mirodenii indiene deci nu pot decat sa-mi imaginez cum ar putea fi..

#5 Dana N.

Dana N.

Academic Chef

• Membri
  • 1124 posturi

Postat 16 November 2007 - 12:44 AM

Ce bine arata...
Eu incerc sa mai slabesc putin.Asa ca seara nu mai mananc nimic...dar stau si privesc la minunatiile pe care le faceti voi...

#6 michas

michas

Bucataras

• Membri
  • 183 posturi

Postat 16 November 2007 - 11:05 AM

Adriana, yummy!
chimen si ghimbir gasesc. Dar restul?
Merge si fara?

#7 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 16 November 2007 - 11:15 AM

CITAT(michas @ Nov 16 2007, 10:05 AM) <{POST_SNAPBACK}>
chimen si ghimbir gasesc. Dar restul?
Merge si fara?

grea intrebare rolleyes.gif
sigur ca merge numai ca vor fi alte gusturi si arome smile.gif tot bunute fara nici o indoiala.

#8 michas

michas

Bucataras

• Membri
  • 183 posturi

Postat 16 November 2007 - 11:24 AM

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Nov 16 2007, 11:15 AM) <{POST_SNAPBACK}>
grea intrebare rolleyes.gif
sigur ca merge numai ca vor fi alte gusturi si arome smile.gif tot bunute fara nici o indoiala.

Mi-ar fi placut varianta originala! Caci daca pun ceapa de exemplu, ies niste cartofi taranesti. Nu? tongue.gif

#9 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 16 November 2007 - 11:26 AM

CITAT(michas @ Nov 16 2007, 10:24 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Caci daca pun ceapa de exemplu, ies niste cartofi taranesti. Nu? tongue.gif

da..dar tarani de la Bombay tongue.gif
cartofii ca virgula cartofii fiecare poa' sa-i faca cum place muschiului propriu
mie mai interesant in reteta asta mi s-a parut procesul de fabricatie al costitelor.

#10 michas

michas

Bucataras

• Membri
  • 183 posturi

Postat 16 November 2007 - 11:29 AM

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Nov 16 2007, 11:26 AM) <{POST_SNAPBACK}>
da..dar tarani de la Bombay tongue.gif
cartofii ca virgula cartofii fiecare poa' sa-i faca cum place muschiului propriu
mie mai interesant in reteta asta mi s-a parut procesul de fabricatie al costitelor.

Costitele sunt OK, am tot ce trebuie.
Dar sunt fun inrait cartofi!

#11 rym

rym

D.Cantemir

• Moderatori
  • 8774 posturi
  • Interests:ski nautic.

Postat 16 November 2007 - 11:32 AM

Ce bine arata! si condimentele,gustul trebuie sa fie super bun. floare.gif

#12 amalia aa

amalia aa

Master of disaster

• Membri
  • 1603 posturi

Postat 16 November 2007 - 01:40 PM

Vai Adriana cu asta il dau gata pe sotiorul meu ! E fan costite de porc biggrin.gif ...cu cartofi trebuie sa improvizez ca nu am toate condimentele

#13 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 16 November 2007 - 01:54 PM

QUOTE(Adriana Nicoleta @ Nov 15 2007, 11:55 PM) <{POST_SNAPBACK}>
- o lingurita de seminte de ceapa neagra (asa le-am tradus eu mot-a-mot din italiana), mi se pare ca in engleza se numesc nigella (mie imi plac foarte mult), una de garam masala si una de chimen indian

adriana, am vazut ca fetele din strainataturi folosesc semintele astea nigella. la noi nu am vazut ca atare, dar! in amestecul de seminte pe care-l servesc canarilor mei sunt niste seminte de nigella si, banuiesc eu, ca sunt niste seminte mici si negre. canarii le apreciaza f mult! crezi ca daca as aduna semintele astea din mixul lor, in felul asta privandu-i de o delicatesa, ca s-o folosesc eu, as face bine? sau le pot inlocui?!

ps cred ca-s bune tare costitele, le incerc, dar astept raspunsul tau! biggrin.gif

#14 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 16 November 2007 - 02:01 PM

CITAT(moatza @ Nov 16 2007, 12:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>
adriana, am vazut ca fetele din strainataturi folosesc semintele astea nigella. la noi nu am vazut ca atare, dar! in amestecul de seminte pe care-l servesc canarilor mei sunt niste seminte de nigella si, banuiesc eu, ca sunt niste seminte mici si negre. canarii le apreciaza f mult! crezi ca daca as aduna semintele astea din mixul lor, in felul asta privandu-i de o delicatesa, ca s-o folosesc eu, as face bine? sau le pot inlocui?!

ps cred ca-s bune tare costitele, le incerc, dar astept raspunsul tau! biggrin.gif

Daca is comestibile pentru canari or fi si pentru noi, nu? tongue.gif
Mi se pare ca pe englezeste le zice nigella si pe italieneste le zice seminte de ceapa neagra, mie imi plac, de fapt mi le pun peste piine cind o fac in masina de piine, inainte de a incepe sa creasca.
Am vazut ca ii plac foarte mult si Nigellei Lawson ca se cheama ca ea si le pune si ea des prin mincaruri.
Deci da, alege semintele si foloseste-le. smile.gif

#15 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 16 November 2007 - 02:03 PM

sa stii ca am sa le gust, rolleyes.gif deci alea mici, negre si rotunde...merci!

#16 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 16 November 2007 - 02:14 PM

CITAT(moatza @ Nov 16 2007, 01:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
sa stii ca am sa le gust, rolleyes.gif deci alea mici, negre si rotunde...merci!

da, parca nu-s tare rotunde dar is alea mici si negre
o sa incerc sa le fac o poza mai clara sa ti le arat
smile.gif

#17 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 16 November 2007 - 09:11 PM

Moatzo, miine daca nu uit fac poze la punga daca o mai am si la seminte mai de aproape.
Pina atunci uite am gasit poza cu piinea
012.JPG

#18 moatza

moatza

Master of disaster

• Membri
  • 5505 posturi

Postat 16 November 2007 - 11:34 PM

aoleu, luam mancarea canarilor de la gura degeaba. astea-s cu varf,parca-s de floare, da' mult mai mici. ceea ce banuiam eu c-ar fi fost sunt sferice. nu-s astea!

si mai am o nelamurire: zici 3 ardei iuti. pai eu daca pun 3 ardei iuti de la sarbii din buzau, pot sa iutesc dunarea, de la calafat pan'la sulina. oare astia de-afara nu-s chiar asa de iuti? am mai vazut si pe la niste emisiuni culinare, tot asa de multi foloseau...

Editat de moatza, 16 November 2007 - 11:37 PM.

#19 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 16 November 2007 - 11:47 PM

nu-s rotunde is lunguiete
fa fara ca e mai sigur
io am pus niste ardei iuti de-s lungi cit unghiile mele wink.gif da nu era iute ca io nu suport decit un picut picant
asa ca orienteaza-te dupa cit pui tu in mod normal

#20 kaperonis_27762

kaperonis_27762

Master of disaster

• Membri
  • 3616 posturi

Postat 17 November 2007 - 12:03 AM

ce-mi place cum arata costitele alea, adriano!!! si chris nu prea maninca porc mad.gif angryfire.gif . da'l pacalesc eu, le fac intr-o zi cind nu avem altceva de mincare wink.gif

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi