Sari la conținut

Poză

Omleta in lipie libaneza

17 răspunsuri la acest topic

#1 pirvulescu

pirvulescu

Bucataras

• Membri
  • 53 posturi

Postat 14 February 2009 - 01:16 PM

Cum sotia nu a vrut sa puna reteta pe contul ei (cica i-mi apartine), mi-am facut eu un cont.
Omleta e foarte usor de pregatit, dar arata bine si se poate taia bucati si lua la pachet. Aportul caloric este de aproximativ 450 Kcal per portie la cantitatile date aici. Normal ca aceste cantitati se pot modifica de fiecare dupa gusturile lui.

Reteta pentru 2 portii
4 oua
50g cascaval
50g sunca
2 lipii libaneze mici.
verdeata

100_4377.jpg

Se amesteca ouale cu sunca si cascavalul

100_4380.jpg

Se pune o lipie pe fundul tigaii. (de preferat sa se unga un pic tigaia inainte chiar daca este de teflon)

100_4381.jpg

Se toarna oul si se presara verdeata. Aici compozitia este la latitudinea fiecaruia.

100_4382.jpg
100_4383.jpg

Se pune a doua lipie

100_4385.jpg

Se pune pe aragaz cu focul dat destul de mic pentru a evita arderea lipiilor. Este de preferat ca tigaia sa aiba capac pentru o coacere mai uniforma. In timpul coaceri se intoarce o data dupa 3-5 minute.

100_4386.jpg

Dupa aproximativ 10-15 minute Omleta este gata

100_4387.jpg
100_4388.jpg
100_4389.jpg

POFTA BUNA

#2 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 14 February 2009 - 01:26 PM

Foarte interesant si bine ai venit.
Da acu asteptam sa comenteze si sotia, sa zica daca ei ii place, ca vad ca a contribuit si ea smile.gif

#3 pirvulescu

pirvulescu

Bucataras

• Membri
  • 53 posturi

Postat 14 February 2009 - 01:33 PM

CITAT(Adriana Nicoleta @ Feb 14 2009, 01:26 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Foarte interesant si bine ai venit.
Da acu asteptam sa comenteze si sotia, sa zica daca ei ii place, ca vad ca a contribuit si ea smile.gif

Pai nu puteam sa-mi fac poza in timp ce turman asa ca am cooptat-o la o sedinta foto matinala sleepy2.gif

#4 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 14 February 2009 - 01:56 PM

CITAT(pirvulescu @ Feb 14 2009, 12:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pai nu puteam sa-mi fac poza in timp ce turman asa ca am cooptat-o la o sedinta foto matinala sleepy2.gif

inseamna ca n-ai experienta noastra tongue.gif

#5 stella

stella

Ajutor de bagator de seama

• Membri
  • 10123 posturi
  • Interests:^_^ :D

Postat 14 February 2009 - 09:23 PM

Bun venit pe culinar. Interesanta si de retinut reteta... biggrin.gif
Fan n_puiu for ever

#6 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 14 February 2009 - 09:36 PM

Pirvulescu,bun venit,si o sedere cît mai placuta! smile.gif
Maya's World .

#7 kaperonis_27762

kaperonis_27762

Master of disaster

• Membri
  • 3616 posturi

Postat 15 February 2009 - 01:29 AM

sectiunea aia arata a "taci si-nghite" biggrin.gif . excelenta idee, pirvulescule (nu la fel pot zice despre ID, mai bine alegeai prenumele, ca pe aici nu se poarta "domnule" si "doamna" cerute de obicei de numele de familie)

#8 PARADIS

PARADIS

~PARADIS~

• Membri
  • 1667 posturi

Postat 15 February 2009 - 05:06 AM

Si eu prestez in felu acesta omleta,numai ca eu le bag la cuptor cind am prea multi prin preajma.Sint tare bune si in lipie mexicana(tortilas)Foarte bine arata.Bun venit pe culinar.

"Nu-i loc pentru estet sa fie trist, Caci si bucataria e o arta,
Atunci cand bucatarul e artist"

AL. O. TEODOREANU

#9 pirvulescu

pirvulescu

Bucataras

• Membri
  • 53 posturi

Postat 15 February 2009 - 08:27 AM

Multumesc pentru urarile de bun venit. Din pacate momentan nu o sa pun prea des retete. M-a pus doctorul la regim si nu cred ca intereseaza pe nimeni piept de pui la gratar, sau legume la abur. Dupa cum se vede si reteta de mai sus este gatita fara pic de ulei(si in cuptor cum s-a scris mai sus este si mai dietetica). Contine cam mult colesterol din cauza galbenusurilor de ou, dar din cand in cand e voie biggrin.gif.
Referitor la ID, asa m-am inscris acum multi ani prima data pe internet si am pastrat acelas ID. Porecla mea este insa scrisa mare pe mijlocul imaginilor biggrin.gif .

Editat de pirvulescu, 15 February 2009 - 08:31 AM.

#10 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 15 February 2009 - 03:46 PM

Ok vrp, dar eu inca astept sa-mi spui cine-i nevasta ta tongue.gif

#11 bondo

bondo

micro Bucatar

• Membri
  • 6 posturi

Postat 15 February 2009 - 04:21 PM

Eu sunt sotia tongue.gif . Sunt inregistrata pe forum de ceva timp, dar nu am avut curaj sa postez ceva pana acum.
Promit ca am sa fiu mai activa de acum inainte.

O zi buna in continuare smile.gif

#12 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 15 February 2009 - 04:28 PM

Bine ati venit amindoi.
Si curaj la postat smile.gif

#13 psyche

psyche

Big Chef

• Membri
  • 948 posturi

Postat 16 February 2009 - 08:49 AM

QUOTE(pirvulescu @ Feb 15 2009, 08:27 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Multumesc pentru urarile de bun venit. Din pacate momentan nu o sa pun prea des retete. M-a pus doctorul la regim si nu cred ca intereseaza pe nimeni piept de pui la gratar, sau legume la abur. Dupa cum se vede si reteta de mai sus este gatita fara pic de ulei(si in cuptor cum s-a scris mai sus este si mai dietetica). Contine cam mult colesterol din cauza galbenusurilor de ou, dar din cand in cand e voie biggrin.gif.
Referitor la ID, asa m-am inscris acum multi ani prima data pe internet si am pastrat acelas ID. Porecla mea este insa scrisa mare pe mijlocul imaginilor biggrin.gif .

Vaiiiiiiii da' stii cat de mult ne intereseaza? Chiar sunt niste topicuri cu mancaruri de-astea, asa ca nici o problema.
Eu trebuie sa incep neaparat o dieta ca dupa atatea paini (numai Adriana si Shumaila is de vina) tre' sa ma intorc la 90 de grade ca sa intru pe usa.
Acuma ma duc sa prestez omleta asta, n-am nici un fel de lipii da' pana ajung in bucatarie mi-o veni vreo idee
You lock the door and throw away the key theres someone in my head but its not me

#14 pirvulescu

pirvulescu

Bucataras

• Membri
  • 53 posturi

Postat 16 February 2009 - 08:59 PM

CITAT(psyche @ Feb 16 2009, 08:49 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Vaiiiiiiii da' stii cat de mult ne intereseaza? Chiar sunt niste topicuri cu mancaruri de-astea, asa ca nici o problema.
Eu trebuie sa incep neaparat o dieta ca dupa atatea paini (numai Adriana si Shumaila is de vina) tre' sa ma intorc la 90 de grade ca sa intru pe usa.
Acuma ma duc sa prestez omleta asta, n-am nici un fel de lipii da' pana ajung in bucatarie mi-o veni vreo idee

O idee biggrin.gif .
Daca tot ai paine facuta la cuptor, poti face urmatorul aranjament:
Prajesti o felie de paine, sa fie destul de crocanta. Pui peste ea cascaval taiat felii subtiri. Separat prajesti un ou ochi si putin bacon(intra amandoua in acelas timp in tigaie fara sa se amestece). Pui pe felia de paine bacon-ul si apoi oul ochi ambele fierbinti ca sa inmoaie putin cascavalul.
Pofta Buna!

Editat de pirvulescu, 16 February 2009 - 08:59 PM.

#15 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 16 February 2009 - 09:22 PM

Intr-adevar, este o reteta interesanta si apetisanta laugh.gif

#16 psyche

psyche

Big Chef

• Membri
  • 948 posturi

Postat 16 February 2009 - 10:30 PM

QUOTE(pirvulescu @ Feb 16 2009, 08:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
O idee biggrin.gif .
Daca tot ai paine facuta la cuptor, poti face urmatorul aranjament:
Prajesti o felie de paine, sa fie destul de crocanta. Pui peste ea cascaval taiat felii subtiri. Separat prajesti un ou ochi si putin bacon(intra amandoua in acelas timp in tigaie fara sa se amestece). Pui pe felia de paine bacon-ul si apoi oul ochi ambele fierbinti ca sa inmoaie putin cascavalul.
Pofta Buna!

Multumesc, cam asa am facut.
Dar ca sa reduc din colesterol (sanchi! ca sa nu mai spal tigaia de ulei biggrin.gif) am facut o gaura in forma de steluta intr-o felie mare de paine, am pus dedesupt o felie de sunca presata si deasupra una de cascaval (de-aia gata taiata) si deasupra o alta farfurie (ca altfel explodeaza) si le-am bagat la microunde. De fapt felia de cascaval am adaugat-o dupa un minut si-am mai lasat jumate de minut (fara farfuria-capac de data asta)
Oricum fac si omleta in lipii ca prea-mi surade ideea... da' cand ma intorc de pe drumuri wink.gif
You lock the door and throw away the key theres someone in my head but its not me

#17 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 16 February 2009 - 11:12 PM

Bondo si vrp, va multumesc smile.gif
003.JPG
Vroiam sa cumpar ceea ce aici se numeste piine araba la Lidl si care e superba, de fapt o demonstreaza si faptul ca aduc putine si dupa-amiaza sunt toate terminate, negasind-o am cumparat piadina italiana.
Apoi am aprins cuptorul si in timp ce se incalzea si eu pregateam ouale si restul (abia acu imi dau seama ca vroiam sa pun patrunjel congelat si am uitat, am pus numai masline in plus fata de tine) am pus in el tigaia cu o piadina in ea, am scos-o, am intors piadina pe partea cealalta, am varsat compozitia, pus cealalta si pus capac de silicon si repus in cuptor in care se coceau si pulpitele de pui cu cartofi rolleyes.gif
Marco si Stefano au terminat-o, au luat si a doua si a treia oara smile.gif
Se va reface mai mult ca sigur, trebuie numai sa maresc dozele pentru piadinele astea si pentru tigaia mea, tre sa pun cel putin 4 oua smile.gif
Mersi mult si va astept si cu alte retete de genul asta.

#18 pirvulescu

pirvulescu

Bucataras

• Membri
  • 53 posturi

Postat 18 February 2009 - 08:37 AM

Ma bucur ca a avut succes.
Acum normal ca fiecare i-si face omleta dupa propriu gust si mai ales dupa ce are prin casa (obligaturiu oua biggrin.gif ). Eu am dat niste cantitati exacte doar pentru ca am facut si un calcul al aportului caloric pentru cei interesati.
Sper sa mai am timp sa pun si alte retete.

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi