Sari la conținut

Poză

Dulceata de nuci(verzi)

152 răspunsuri la acest topic

#101 Shef de gara

Shef de gara

Master of disaster

• Membri
  • 2214 posturi

Postat 21 June 2009 - 08:01 AM

CITAT(piscotel @ Jun 20 2009, 05:15 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Edi,

Ha !Ha !
Cand am vazut 2700.....am crezut ca atatea bucati ati cules! biggrin.gif
Pe urma m-am lamurit ca erau kg. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Ba nu te-ai lamurit de loc icon_rotf.gif
Erau GRAME
Scuza-ma, te rog frumos, de replica gen "Abţâne-mă Doamne!" floare.gif Am inteles cu totii perfect ce ai vrut sa spui, dar a iesit asa de bine... tongue.gif
2700 de bucati ar mai fi cum ar fi (9-11 kg) dar aproape 3 tone o puteau transforma pe Edi in exportator.

Tocmai ce am schimbat apa la nucile lasate in coaja si intepate. Am una martor, taiata in jumatate sa vad ce se intampla si inauntru. Am pus limba pe sectiune si nu parea de loc amara. Invelisul alb a ramas alb. Am rontait un pic din coaja si era doar un pic astringenta insa aromata. Cred ca le mai las doua zile - cand se anunta temperaturi mai reduse - si le bag in oala.
"Onorată instanţă sunt un dobitoc!"
"Sa te fereasca Dumnezeu de gustul mitocanului" - Gaitele - Kiritescu

#102 Edi

Edi

Master of disaster

• Membri
  • 1814 posturi

Postat 22 June 2009 - 08:40 AM

QUOTE(Shef de gara @ Jun 21 2009, 08:01 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Ba nu te-ai lamurit de loc icon_rotf.gif
Erau GRAME
Scuza-ma, te rog frumos, de replica gen "Abţâne-mă Doamne!" floare.gif Am inteles cu totii perfect ce ai vrut sa spui, dar a iesit asa de bine... tongue.gif
2700 de bucati ar mai fi cum ar fi (9-11 kg) dar aproape 3 tone o puteau transforma pe Edi in exportator.

Tocmai ce am schimbat apa la nucile lasate in coaja si intepate. Am una martor, taiata in jumatate sa vad ce se intampla si inauntru. Am pus limba pe sectiune si nu parea de loc amara. Invelisul alb a ramas alb. Am rontait un pic din coaja si era doar un pic astringenta insa aromata. Cred ca le mai las doua zile - cand se anunta temperaturi mai reduse - si le bag in oala.

- daca citesti corect se vede unde am scris eu 2.700 deci dupa 2 este un punctulet, din fuga am scris ,deci kg am lasat pentru mine in gind smile.gif , sa va duc in eraoare nici prin gind . biggrin.gif eu exportator, in primul rind nu am de unde le culege in asa cantitate .

- dupa aceea ai privit in oglinda , a ramas si ea colorata ca miinile? , e straniu ca nu era amara probabil ai nuci fosrte fragede numai bune de dulceata daca nu au inceput sa fie amare

- cu rontatitul cojii e numai de bine, ai luat doza de iod pe acea zi smile.gif .

se zice ca daca vrei sa vezi daca ai insuficienta de iod, te dai cu iod de cel din farmacie , intre git si piept, daca dispare in 3-4 ore atunci ai nevoie de ados de iod.

#103 puskin

puskin

Master of disaster

• Membri
  • 3776 posturi

Postat 22 June 2009 - 08:45 AM

Am postat aiurea la dulceata de cirese amare rolleyes.gif.

Am gasit o zona cu multi nuci care inca au nuci verzi asa ca zilele astea ma stradui sa ajung la cules. Vreau sa incerc sa fac o cantitate micuta, sa vad cum e...

Erau si cirese amare insa nu cred ca am rabdare sa stau sa le scot samburii huh.gif .

#104 Edi

Edi

Master of disaster

• Membri
  • 1814 posturi

Postat 22 June 2009 - 09:29 AM

QUOTE(puskin @ Jun 22 2009, 08:45 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Am postat aiurea la dulceata de cirese amare rolleyes.gif.

Am gasit o zona cu multi nuci care inca au nuci verzi asa ca zilele astea ma stradui sa ajung la cules. Vreau sa incerc sa fac o cantitate micuta, sa vad cum e...

Erau si cirese amare insa nu cred ca am rabdare sa stau sa le scot samburii huh.gif .

Ar fi bine sa te duci dupa nuci cit mai repede posibil , din momentul in care simti ca subt coaja verde a nucii cind incerci sa o cureti, se incepe a se forma o coaja mai tare, nucile nu mai sunt bune de dulceata.

#105 puskin

puskin

Master of disaster

• Membri
  • 3776 posturi

Postat 22 June 2009 - 10:44 AM

Edi, aici este destul de frig deci toate cele se coc mai tarziu decat pe la voi...cred ca azi sau maine merg, daca nu ploua rolleyes.gif .

#106 Shef de gara

Shef de gara

Master of disaster

• Membri
  • 2214 posturi

Postat 22 June 2009 - 02:17 PM

CITAT(Shef de gara @ Jun 21 2009, 09:01 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Cred ca le mai las doua zile - cand se anunta temperaturi mai reduse - si le bag in oala.

Am zis doua zile? Atunci am mintit. icon_redface.gif
Azi - 25 de grade, rabdarea pierduta, dulceata in oala.
Nu stiu daca am timp azi sa detaliez, ca trebuie sa le pun in borcane si or mai fi si alte daravele, dar am facut ceva fotografii printre aburi. Sper sa se vada ce si cum.

Uu-uu!-ra si la gara! icon_salut.gif

#107 Shef de gara

Shef de gara

Master of disaster

• Membri
  • 2214 posturi

Postat 22 June 2009 - 03:11 PM

Am ispravit.
Borcanelele sunt cu fundul in sus, colosite si invelite in servete.

Draga Maya, ma primesti te rog, aici - sper maine sa am mai mult timp - cu primul meu experiment intitulat :
.
Dulceata neagra de nuci verzi tongue.gif in coaja ?

#108 justy

justy

Master of disaster

• Membri
  • 3475 posturi
  • Interests:sport, pescuit, gatit (mai ales dulciuri)

Postat 22 June 2009 - 03:14 PM

CITAT(Edi @ Jun 22 2009, 10:29 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Ar fi bine sa te duci dupa nuci cit mai repede posibil , din momentul in care simti ca subt coaja verde a nucii cind incerci sa o cureti, se incepe a se forma o coaja mai tare, nucile nu mai sunt bune de dulceata.

daaa, la mine deja s-au trecut. m-am dus entuziasmata sa culeg nuci si cand colo...... o sa-mi fac pofta la anu'

#109 Shef de gara

Shef de gara

Master of disaster

• Membri
  • 2214 posturi

Postat 23 June 2009 - 03:20 PM

Jurnal de
dulceata neagra de nuci verzi
(necuratate de coaja)

Din multele versiuni de retete care recomanda imersarea in apa a nucilor, intepate si cu varfurile retezate un numar de zile variind de la 12 ore, la 8 zile, 12 zile, la trei saptamani, am ales si eu ce mi-a convenit. Ieri a fost racoare in bucatarie, nucile s-au relaxat 6 zile jumatate, ziua a saptea e biblica. La treaba!

Scos din apa clatit. Primul clocot. Trei minute. Un miros metalic amintind de sangele proaspat.
Clatit nucile, dat ochiii peste cap cand vazut petele de pe oala. Belea!
NU FOLOSITI O oala CU EMAILUL ALB!
Al doilea clocot. Mirosul astringent diminuat, incepe sa miroasa a ... mancare biggrin.gif
Nucile raman ferme pe pozitie.

Dupa al treilea clocot am observat ca pojghita superficiala 0, 2 mm - acum neagra - relativ durificata incepe sa se descuameze pe alocuri. In oala era "Dark water". "Derma" aceasta era cea care tulbura apele.
.
R_U_Nuts_01.jpg
.
Le-am frecat un pic ... ridichea cu partea aspra a buretelui si am obtinut ceva ca o uniforma de camuflaj. Cum sa le iau mai usor chielita?
.
R_U_Nuts_02.jpg
.
Off topic:
Stapana o intreaba pe proasta de la tara, careia i-a explicat ca prezervativul gasit de servitoare sub pat e folosit la sex:
- Voi la tara nu faceti sex?
- Da da' nu asa sa iei chielea de pe om!

Mi-am amintit cum curatam de "nailone" fasolea. Le-am mai dat un clocot final, al patrulea, vreme de trei minute in apa in care am pus o lingurita de bicarbonat de sodiu. Apoi le-am tzapat in apa rece si cu buretele le-am lasat in chielea goala cu foarte mare usurinta in putine minute.
.
R_U_Nuts_03.jpg
.
Nice & soft. se observa si "stigmatele" acolo unde au fost perforate. Unele rani nu se vindeca... tongue.gif
.
R_U_Nuts_04.jpg
.
Pana am fiert siropul la ochii, deci in cantitate mai mare decat ar fi fost necesar, am lasat sa curga apa pe nuci.
De data asta (zaharul sa fi fost de vina?) au fost si destule spume. Le-am scos pe farfurioara caci sunt gustoase la micul dejun pe paine cu unt.
.
R_U_Nuts_05.jpg
.
Nucile le-am lasat sa bolboroseasca in sirop ceva mai mult, cam 25 de minute. Nu s-au scofalcitu' biggrin.gif ca data trecuta cand am depasit iar timpul. Au ramas ferme si s-a intamplat un fenomen similar ca in reteta Mayei. Coaja aceea groasa de circa 5 mm pe care nu am indepartat-o, cumva s-a topit si a inceput sa se vada "mobila". Furnir de nuc! Baiztuit care vas'zica! Wax-Albina-Crema-Gladys!
.
R_U_Nuts_06.jpg
.
Nucile au rams ferme si si-au pastrat forma insa s-au lasat taiate usor. Amarui? O idee, doar atata cat le sade bine, insa mi se pare ca ceva mai aromate. Imi amintesc mai mult de ceea ce am mancat in copilarie.
.
R_U_Nuts_07.jpg
.
Borcanilii
.
R_U_Nuts_08.jpg
.
R_U_Nuts_08_a.jpg
.
si sectiunea in pagina ce urmeaza...

Editat de Shef de gara, 23 June 2009 - 03:31 PM.

#110 Shef de gara

Shef de gara

Master of disaster

• Membri
  • 2214 posturi

Postat 23 June 2009 - 03:29 PM

R_U_Nuts_09.jpg
.
R_U_Nuts_10.jpg
.
Concluzia personala. Doua puncte mici aliniate - dicta un dascal la fuckultate

Desi se intinde pe mai multe zile, reteta cu nucile in coaja e mai putin laborioasa.
In istoria omenirii lenea a fost cheia progresului.
In farfurioara arata similar in sectiune, textura e identica, aroma e mai pregnanta in cazul al doilea. In borcanelul - cadou arata mai bine primele, cele curatate in siropul auriu desi impresia mea de ... oarece organe OO icon_rotf.gif mi-a fost confirmata si de altcineva. Oricum primele sunt mai interesante si au fata mai prezentabila in chisea.
Daca ar fi sa mai fac odata, le-as face pe amandoua.

Si spuneam ca am avut sirop de la dulceata excendentar. Dupa atata munca, m-am cinstit si eu cu un pahar de sirop maro de nuci verzi biggrin.gif . Continutul in zahar fiind diminuat de apa milenara, aroma a fost usor decelabila. Si a facut si guler de spuma.
.
R_U_Nuts_11.jpg
occasion14.gif
R_U_Nuts_12.jpg
.
Bun si asta.
Cum ziceati ca se face lichiorul de nuci verzi ? icon_rotf.gif

Uu-uu!-ra si la gara! icon_salut.gif

Editat de Shef de gara, 23 June 2009 - 03:32 PM.

#111 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 23 June 2009 - 03:43 PM

Arata taare bine si asta,dar eu stau rau cu rabdarea!Sa ma uit la ele atîtea zile..hmmm!
Maya's World .

#112 PaulaM

PaulaM

just me

• Membri
  • 1665 posturi

Postat 23 June 2009 - 04:51 PM

Maya, dulceata de nuci e preferata mea...acuma habar n-am de unde sa iau nuci, ca n-am vazut...da-ntreb poate am noroc....ca mi-ai facut asa o pofta cu reteta ta super prezentata si fara cusur.
Aaaaaaaaaaaa, evident si cu poze superbe!! floare.gif pupic.gif

Shefu, interesanta metoda, de tinut minte si probat!!! Felicitari! floare.gif

CITAT(MAYA @ Jun 23 2009, 03:43 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sa ma uit la ele atîtea zile..hmmm!

pai mananci din cea gata facuta prin metoda ta angel7.gif ...si zic: mmmmm, ce minunatie va iesi, trebuie sa am rabdare!!!
si Shefu zice: "un numar de zile variind de la 12 ore, la 8 zile, 12 zile, la trei saptamani"
Paula

#113 KikenHana

KikenHana

x

• Membri
  • 2451 posturi

Postat 23 June 2009 - 06:11 PM

Deja ma dau cu capul de pereti BangHead.gif ...de doua zile in timpul meu liber curat numai nuci blink.gif , eh, dar vin eu maine sa va prezint productia mea la hectar biggrin.gif

#114 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 23 June 2009 - 09:19 PM

QUOTE(PaulaM @ Jun 23 2009, 04:51 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Maya, dulceata de nuci e preferata mea...acuma habar n-am de unde sa iau nuci, ca n-am vazut...da-ntreb poate am noroc....ca mi-ai facut asa o pofta cu reteta ta super prezentata si fara cusur.
Aaaaaaaaaaaa, evident si cu poze superbe!! floare.gif pupic.gif

Merci,Paula! smile.gif
Cum eu am facut dulceata asta pentru prima data..si nu doar atit,am si gustat pentru prima data..ma tin tot de reteta asta si la a 2-a portie smile.gif

QUOTE(KikenHana @ Jun 23 2009, 06:11 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Deja ma dau cu capul de pereti BangHead.gif ...de doua zile in timpul meu liber curat numai nuci blink.gif , eh, dar vin eu maine sa va prezint productia mea la hectar biggrin.gif

Hhahaahahaahh,!Coool,productie la hectar!Daca produci pe piata mondiala,cumpar si eu smile.gif
Maya's World .

#115 PaulaM

PaulaM

just me

• Membri
  • 1665 posturi

Postat 23 June 2009 - 09:47 PM

CITAT(MAYA @ Jun 23 2009, 09:19 PM) <{POST_SNAPBACK}>
am facut dulceata asta pentru prima data..si nu doar atit,am si gustat pentru prima data..

Waw, nu pot sa cred!! smile.gif

Hanaaaaaaaaaa, si eu cumpar! blob6.gif
Paula

#116 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 23 June 2009 - 09:49 PM

QUOTE(PaulaM @ Jun 23 2009, 09:47 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Waw, nu pot sa cred!! smile.gif

Hanaaaaaaaaaa, si eu cumpar! blob6.gif

Kiken,ai pus-o! biggrin.gif Ai loc de parcare? Ca venim cu prieteni! biggrin.gif
Maya's World .

#117 imra

imra

Academic Chef

• Membri
  • 1022 posturi

Postat 23 June 2009 - 10:21 PM

Am facut si eu 5 borcanele. Munca, nu gluma! Poze pun de maine incolo cand revine barbatul cu aparatul.
Stelutza

#118 puskin

puskin

Master of disaster

• Membri
  • 3776 posturi

Postat 23 June 2009 - 11:39 PM

Eu am fost la cules de nuci, am venit cu o punga...sa fie cam 2-3 kg asa din ochi. In seara asta e deja tarziu sa ma apuc de curatat, dar maine le execut.

Maya, sa stii ca tu mi-ai deschis apetitul cu pozele tale nemaipomenite smile.gif .

#119 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 24 June 2009 - 03:42 PM

QUOTE(imra @ Jun 23 2009, 10:21 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am facut si eu 5 borcanele. Munca, nu gluma! Poze pun de maine incolo cand revine barbatul cu aparatul.

ACu ma pun pe fiert tura 2,care cred ca e dubla.Trebuie sa le cîntaresc,asa decojite smile.gif
Maya's World .

#120 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 24 June 2009 - 03:42 PM

QUOTE(puskin @ Jun 23 2009, 11:39 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu am fost la cules de nuci, am venit cu o punga...sa fie cam 2-3 kg asa din ochi. In seara asta e deja tarziu sa ma apuc de curatat, dar maine le execut.

Maya, sa stii ca tu mi-ai deschis apetitul cu pozele tale nemaipomenite smile.gif .

Merci,Pushkin smile.gif
AI comis-o?
Maya's World .

Răspunde la acest topic

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi