Sari la conținut

Poză

Cum se fierbi ouale tari

14 răspunsuri la acest topic

#1 aLAndala

aLAndala

Nevasta lui Lance

• Membri
  • 1909 posturi
  • Interests:photography, travel, golf, working out, daydreaming, cooking, snow skiing

Postat 01 October 2006 - 06:09 AM

Ei, bravos…asta shtie toata lumea…ce mare chestie!! dar vi s-a intamplat vreodata sa aveti nevoie de oua fierte pentru oua umplute sau alte aperitive, care sa fie cu galbenusul centrat in mijlocul albusului, frumoase, fara sa se rupa marginile, cu suprafata neteda, care sa se curete perfect si sa nu obtineti ceea ce vreti?

Mie da, si mai ales cand sunt in criza de timp sau cand imi doresc mai mult ca totul sa iasa perfect, ouale nu se fierb bine sau nu se curatza bine sau daca se curata arata jalnic.
Asa ca dupa ce am citit putin, am facut un test pe care vi-l prezint si voua.
Dimineata m-am indreptat spre bucatarie cu testu ('n dintzi) pe care aveam sa-l execut: oua umplute frumoase.
Va zic ce am executat si apoi rezultatele.
Secretul este ca galbenusul sa fie in mijloc, albusul sa nu se rupa cand ouale sunt umplute si sa fie cat mai prezentabile.

- am aflat ca 2-3 gaurele facute cu un ac in partea mai mare a oului, inainte sa-l pui la fiert face minuni icon_smile.gif simplu, pentru ca lasa aerul dinauntrul oului sa iasa afara si continutul din interior poate sa se extinda in interiorul coajei.

urmatoarele probabil ca le stiti deja si le practicati de mult timp, dar le amintesc doar asa ca sa vedeti ca le stiu si eu icon_smile.gif

- se pun ouale sa fiarba in apa rece, coaja se incalzeste treptat si nu se crapa
- un pic de otzet sau sare in apa, ajuta la coagularea mai rapida a albusului
- fierte 10 minute de cand apa incepe sa clocoteasca
- focul mai mic astfel incat sa nu fiarba in clocote
- cand le luati de pe foc se pun imediat in apa rece si le lasati acolo la racit.
- executati curatzatu' cand sunt reci

Am fiert 8 oua pentru oua umplute. 6 cu gaurele executate inainte de fiert, 2 fara (pentru comparatie).

Gaurelele le-am facut cu un ac nu foarte subtire dar nici gros, intai incet cu un fel de miscare de insurubare, in partea mai mare a oului.
Am facut 2-3 in fiecare din cele 6 oua.
Am pus ouale la fiert in apa rece asta pentru ca coaja rezista mai bine. O sa vedeti ca din ouale cu gauri ies bule de aer...semn bun!
Am racit ouale imediat ce s-au fiert in apa rece
apoi curatzate arat ca in poza 3
In poza 4 vedeti diferenta intre ouale cu gauri si cele fara...pare destul de evident?
Poza 5 ouale dupa ce le-am scos galbenusul pentru umplutura (adaugat o lingura maioneza, o linguritza mustar, castraveciori murati tocati si scursi, sare,piper, jumate cutie pasta de carne (chicken spread). Se vad cele fara gaurele cu marginile albusului rupte. Apoi am umplut ouale.
Unul din cele fara gaurele a fost abandonat complet!

Miniaturi atașate

• 1.JPG
  • 2.jpg
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • 7.JPG
  • 10.JPG
  • 11.JPG

Editat de aLAndala, 06 October 2006 - 08:34 AM.

“Always surround yourself with people that inspire you!”

#2 Cris_Tina

Cris_Tina

Captain Cook

• Membri
  • 473 posturi

Postat 01 October 2006 - 12:19 PM

Uite,n-am stiut de gaurele...pana acum!
De cate ori nu m-am chinuit cu ouale care nu se desfaceau usor de pe coaja....numai eu stiu...
Multam de pont...
Wrong or right...Black or white...If I close my eyes...It's all the same

#3 meLuce

meLuce

Producator bilutze marca inregistrata

• Membri
  • 5264 posturi

Postat 01 October 2006 - 01:46 PM

Alandala, cu ce ai facut gaurile alea? Cu un ac, sau un burghiu subtire? Merci si eu de pont, nu stiam faza cu gaurile

Fan n_puiu!

#4 daveco

daveco

Big Chef

• Membri
  • 622 posturi

Postat 01 October 2006 - 02:17 PM

buna idee ai avut sa deschizi subiectul asta.multumesc de pont!

#5 aLAndala

aLAndala

Nevasta lui Lance

• Membri
  • 1909 posturi
  • Interests:photography, travel, golf, working out, daydreaming, cooking, snow skiing

Postat 01 October 2006 - 08:02 PM

Gaurelele le-am facut cu varful unui ac de siguranta ca alte ace nu am in casa. Nu trebuie sa fie foarte subtire dar nici cat un cui.

La inceput ma gandeam cu spaima ca o sa se sparga coaja dar a mers destul de usor. incercati de cateva ori miscarea de insurubare icon_smile.gif si gata...
nu stiu ce s-a intamplat cu poztul ca si pozele aveau explicatii...poate o sa -l refac inca o data.
Ati vazut diferenta intre cele cu gauri si cele fara?
“Always surround yourself with people that inspire you!”

#6 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3262 posturi
  • Interests:fotografie si mancare :D

Postat 02 October 2006 - 03:02 AM

mai vin si eu cu un truc pentru curatarea perfecta a oualor , dupa ce le luati de pe foc scurgeti cat se poate de repede apa fierbinte de pe ele, o inlocuiti cu apa cat se poate de rece la care adaugati cuburi de gheata , cam cate aveti la indemana, dupa un minut puteti incepe sa curatati ouale! Va garantez ca or sa s curete si frumos dar si galbenusul ramane perfect la culoare , fara urme verzui la zona de trecere la albus!!!!!!!!!!!!!!!!!

#7 Mica Bucatareasa

Mica Bucatareasa

micro Bucatar

• Membri
  • 37 posturi

Postat 17 November 2006 - 12:04 AM

Pentru ca eu nu stiam sa fierb oua si cele moi ieseau tari, cele tari erau cam zemoase iar odata, la ouale moi le-a fost moale chiar si albusul, mi-am luat ajutor: fierbator de oua. Este foarte ieftin, cam de la 25-85 de lei, depinde de firma. Eu am taurus cu 25 de lei, iar bosch e 85 de lei si precis e mai performant. Oricum, sunt incantata de al meu, care-si face treaba cum trebuie si nu-mi mai bat capul cu fiertul oualor. Ambele modele care le-am vazut eu, pot fierbe de la 1-7 oua, mooi, semi moi sau tari. Aparatul este f simplu de folosit! Merita sa incercati! thumbsup.gif

#8 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 17 November 2006 - 01:01 AM

Oare cum de mi-a scapat mie subiectul asta?????Si eu am un fierbator de oua...care zace prin camara sau in pivnita rolleyes.gif din cauza ca ma enerva zgomotul ce il facea cand erau gata ouale.Acu imi dau seama de ce trebuia sa intep ouale inainte de a le pune la fiert in el.Al meu are si ceva "AC" in dotare.este de 7 oua maxim icon_smile.gif

aLAndala eu nu stiam trucurile scrise de tine,decat ala cu pusu in apa rece dupa fierbere icon_smile.gif

#9 Motanelu

Motanelu

micro Bucatar

• Membri
  • 19 posturi

Postat 17 November 2006 - 01:09 AM

(petunie @ Nov 16 2006, 11:01 PM)

Oare cum de mi-a scapat mie subiectul asta?????Si eu am un fierbator de oua...care zace prin camara sau in pivnita rolleyes.gif din cauza ca ma enerva zgomotul ce il facea cand erau gata ouale.Acu imi dau seama de ce trebuia sa intep ouale inainte de a le pune la fiert in el.Al meu are si ceva "AC" in dotare.este de 7 oua maxim icon_smile.gif

aLAndala eu nu stiam trucurile scrise de tine,decat ala cu pusu in apa rece dupa fierbere icon_smile.gif

Cumpar aparat de fiert oua!(Neaparat trebuie sa faca zgomot!!!!)
Pentru soacra-mea!

#10 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 17 November 2006 - 01:15 AM

(Motanelu @ Nov 17 2006, 01:09 AM)

Cumpar aparat de fiert oua!(Neaparat trebuie sa faca zgomot!!!!)
Pentru soacra-mea!

icon_rotf.gif mi-ai dat o idee bestiala pt cadou de Craciun pt a mea icon_rotf.gif

#11 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 17 November 2006 - 12:35 PM

laugh.gif Aoleu, puneti-mi o poza ceva sa vaz cum arata sa ma duc si eu sa-l caut
tot pentru soacra evident laugh.gif

#12 MAYA

MAYA

Dulcinea del Toboso

• Membri de onoare
  • 23459 posturi

Postat 17 November 2006 - 12:47 PM

pentru întepat oo,exista întepator de oo icon_biggrin.gif

asta e unu mai antic..

[attachmentid=68043]

astea-s mai noi

Miniaturi atașate

• Eierpikser.jpg

Maya's World .

#13 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 17 November 2006 - 12:53 PM

(Adriana Nicoleta @ Nov 17 2006, 12:35 PM)

laugh.gif Aoleu, puneti-mi o poza ceva sa vaz cum arata sa ma duc si eu sa-l caut
tot pentru soacra evident laugh.gif

O poza cu zgomotul , cu aparatul sau cu intepatorul de oo(vb lu MAYA)?Glumeam evident.Al meu e in pivnita ca in camara nu-l gasesc in trag in foto,dar uite aici unul..

[attachmentid=68044]

Imagini atașate

• 131402.jpg

#14 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 17 November 2006 - 12:58 PM

am priceput, mersi, o sa ma uit prin magazine dupa el

#15 Mica Bucatareasa

Mica Bucatareasa

micro Bucatar

• Membri
  • 37 posturi

Postat 17 November 2006 - 06:02 PM

Intr-adevar face un zgomot ciudat cand sunt ouale gata, dar chiar e nevoie uneori. Eu ma mai duc la baie sa ma fardez sau calc o haina si daca n-ar face atata galagie, poate uneori nu as auzi. Pentru, sau impotriva soacrei, mai bine zis eu recomand ciuperci ne-bune pane cu oua vechi de cel putin 3 luni. icon_evil.gif A mea nu ar merita dar poate sunt care merita!

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi