Sari la conținut

Poză

Oua vopsite pentru Paste

585 răspunsuri la acest topic

#101 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 19 April 2006 - 06:18 PM

e clar, creca cei care nu o vad, tre sa isi fac club tongue.gif
Asa, si?

#102 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 19 April 2006 - 07:06 PM

QUOTE(Bogdana @ Apr 19 2006, 07:18 PM) Vezi post

e clar, creca cei care nu o vad, tre sa isi fac club tongue.gif

vine baiatuuuuuuuuuuuuuuuuuuu laugh.gif
Ale mele

şi când plâng eu râd

#103 CG

CG

Captain Cook

• Membri
  • 370 posturi

Postat 19 April 2006 - 07:33 PM

QUOTE(petunie @ Apr 19 2006, 05:12 PM) Vezi post

De la Edeka am luat hartia,o gasesti pe la rafturile cu articole pt scoala,caiete,hartii colorate...a costat 69 de centi..Daca mai aveti prin magazin articole de Paste,vezi ca s-ar putea sa fie si in raftul ala cu iarba artificiala de Paste,oua de plastic,etc.

Ma gandesc ca si pe la Globus se gaseste.La Kaufland la noi nu am gasit.

Spor la treaba sa ai si abia astept sa vad poze.

Mersi mult! Am si eu un Edeka chiar langa mine si ma duc maine in explorare.

Si eu vreau in club icon_bounce.gif N-am vazut din prima casuta, dar cand am citit povestile am dat scroll inapoi sa vad si eu. E acolo hello2.gif Nici sa fi vrut n-o nimereai asa fain. Acuma toata lumea care va face oua cu hartie creponata trebuie sa le expuna sa ne dam cu presupusu. Poate poti citi viitorul in ooo thumbsup.gif Petunico pregateste-te sa te muti in casuta noua eusa_dance.gif
"When we remember we are all mad, the mysteries disappear and life stands explained."
Mark Twain

Cris

#104 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 19 April 2006 - 07:47 PM

eu nu mai zic ce mai vad pe celelalte ca ma pomenesc ca ii trimiteti pe aia de la balaceanca la mine icon_rotf.gif
Asa, si?

#105 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 19 April 2006 - 09:19 PM

QUOTE(CG @ Apr 19 2006, 07:33 PM) Vezi post

Mersi mult! Am si eu un Edeka chiar langa mine si ma duc maine in explorare.

Si eu vreau in club icon_bounce.gif N-am vazut din prima casuta, dar cand am citit povestile am dat scroll inapoi sa vad si eu. E acolo hello2.gif Nici sa fi vrut n-o nimereai asa fain. Acuma toata lumea care va face oua cu hartie creponata trebuie sa le expuna sa ne dam cu presupusu. Poate poti citi viitorul in ooo thumbsup.gif Petunico pregateste-te sa te muti in casuta noua eusa_dance.gif

In casuta de pe ou nu am loc,si una adevarata nu am ,si nici in viitorul apropiat nu o sa am ,numai daca voi castiga la loto,cum am mai zis.

#106 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3262 posturi
  • Interests:fotografie si mancare :D

Postat 19 April 2006 - 10:42 PM

N-a si eu am scris dincolo doua metode de a vopsi oole si aici era un topic intreg , vezi daca n-am cascat bine ochii rolleyes.gif !!!
Hai sa va mai zic o metoda ca acuma am stat si am citit tot sa nu repet , cautati niste servetele faine de hartie cat mai colorate si modelele dupa cum le vreti voi sa fie si taiati din ele bucatele asa cum is hartiile taiate pentru acoperit globurile pamantesti , alea de scoala sau cum sa le zic . Intr-o farfurie puneti ori aracet ori albus de ou si le lipiti pe oua. sau le taiati cu forme neregulate si le lipiti dupa cum vreti sau incercati sa pastrati un model anume.

La hartia creponata , oul tre sa fie cat mai fierbinte cu putinta chiar daca va ardeti la degete !!!!!!! Atunci se imprima cel mai fain culoarea pe ou. Incercati si metoda de am explicat-o dincolo , iese ceva asemanator cu ce a facut Petunie , dar delimitarea dintre culori e un pic mai exacta. Deci asa cu hartie creponata o sa aveti deja 2 tipuri diferite de oua.

Oole cu ciorap , daca aveti ciorapi cu model nu va feriti sa ii folositi !!!!!! Se pastreaza modelul pe ou !!!!!!

Daca faceti o singura legatura , eu tai de obicei ciorapul in patrate si fac o singura legatura, sub ea pun o frunza sau o floare si maschez urma de la ciorap , am citit ca cineva incerca sa faca flori cu urma de la legatura , pe mine de obicei ma stresa si incercam sa o maschez.

O alta culoare interesanta iese din florile de toporasi. Am invelit oul in flori de toporasi si i-am prins ciorapul deasupra si asa l-am fiert dar in apa fara colorant, iese un albastru pal.

Nu mai tin minte cu imi ies ouale cu panselute dar o sa fac cateva in dupa masa asta si le pun aici de model.
La foile de ceapa , daca le taiati bucatele si aveti foi de ceapa si de la ceapa rosie si de la ceapa galbena iese o minunatie de ou , daca inveliti oul in foi apoi in ciorap.

Editat de SIMONA.B, 19 April 2006 - 10:44 PM.

#107 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 20 April 2006 - 02:30 PM

mi-am luat hartie, nu am gasit rosu, nu am gasit albastru si nici o alta culoare puternica cu care sa se faca contrast BangHead.gif sa vad ce branza iese
Asa, si?

#108 CG

CG

Captain Cook

• Membri
  • 370 posturi

Postat 20 April 2006 - 02:49 PM

QUOTE(Bogdana @ Apr 20 2006, 02:30 PM) Vezi post

mi-am luat hartie, nu am gasit rosu, nu am gasit albastru si nici o alta culoare puternica cu care sa se faca contrast BangHead.gif sa vad ce branza iese

Bine ca ai gasit! Eu am fost pe aici prin zona, si pe la Edeka unde zicea Petunie si n-am gasit nici urma de picior de hartie creponata icon_frown.gif
"When we remember we are all mad, the mysteries disappear and life stands explained."
Mark Twain

Cris

#109 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 20 April 2006 - 02:53 PM

vaaaaaaaaaaleu, SEMNAL DE ALARMA!!!
daca vopsiti cu hartie creponata FITI ATENTE!!! pateaza ingrozitoor, nu mi-a dat prin cap...sunt desteapta...deci acoperiti masa, puneti manusi, fulare, paltoane icon_rotf.gif

uitati mana

Miniaturi atașate

• Picture_29_.jpg

Asa, si?

#110 CG

CG

Captain Cook

• Membri
  • 370 posturi

Postat 20 April 2006 - 02:55 PM

A mai zis cineva ca neaparat sa se lucreze cu manusi ca pateaza si pielea ff tare unsure.gif blink.gif
Mark Twain

Cris

#111 meLuce

meLuce

Producator bilutze marca inregistrata

• Membri
  • 5264 posturi

Postat 20 April 2006 - 03:02 PM

QUOTE(Bogdana @ Apr 20 2006, 12:53 PM) Vezi post

vaaaaaaaaaaleu, SEMNAL DE ALARMA!!!
daca vopsiti cu hartie creponata FITI ATENTE!!! pateaza ingrozitoor, nu mi-a dat prin cap...sunt desteapta...deci acoperiti masa, puneti manusi, fulare, paltoane

uitati mana

icon_rotf.gif icon_rotf.gif Lasa, ca intr-o saptamana se ia, acu ia-ti manusile, ca sa poti iesi pe strada laugh.gif
Fan n_puiu!

#112 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 20 April 2006 - 03:06 PM

razi tu razi harap alb dar eu nu am idee cu ce scot ciclamenul ala turbat de pe degete, am incercat cu zeama de lamaie si nimic BangHead.gif BangHead.gif BangHead.gif
Asa, si?

#113 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 20 April 2006 - 03:30 PM

na, cele doua oua in patru pozitii, le-am pozat sa nu ziceti ca va pacalesc dar nu imi plac DELOC!

so!

Miniaturi atașate

• Picture_34_.jpg
  • Picture_35_.jpg
  • Picture_36_.jpg
  • Picture_37_.jpg

Asa, si?

#114 Dorina-Ella

Dorina-Ella

Captain Cook

• Membri
  • 231 posturi

Postat 20 April 2006 - 03:40 PM

QUOTE(Bogdana @ Apr 20 2006, 01:06 PM) Vezi post

razi tu razi harap alb dar eu nu am idee cu ce scot ciclamenul ala turbat de pe degete, am incercat cu zeama de lamaie si nimic BangHead.gif BangHead.gif BangHead.gif

Incearca cu putina acetona si apoi te ungi repede cu o crema de maini sa nu iti distruga pielea.

#115 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 20 April 2006 - 03:45 PM

multumesc de sfat numai ca eu cum nu am oja in casa...nu am nici acetona, poate ies sa cumpar
Asa, si?

#116 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 20 April 2006 - 03:51 PM

la rubrica ASA NU! nu vopsiti cu sfecla ca e de belea. stiau ei bunicii de ce nu o foloseau.
am distrus bucataria, am pus otet si oolele s-au corodat dupa cum atingeau sfecla de ar vedea bogdana in ele si balatul bucingam in ele. plus ca s-au crapat majoritatea desi is de aseara la temperatura ca bulangiii ca sa aiba oo multe de pasti cred ca le-au tinut la rece. acu ma uit si la cele din frigi si sunt gata crapate mai toate.

cateva din cele "inrosite" le-am mai bagat si in vopsea galbena. bre sunt bune de colectia groazei ... nu mai chem pozaru' si mai incondeiez ciuciu ca m-am nervat. am 8 oo de pasti ORIBILE, au niste semne pe ele de parca sunt din promotoriul groazei .... sau de pe alta planeta.

tineti-mi pumnii la pasca, drob si friptura.
Ale mele

şi când plâng eu râd

#117 petunie

petunie

Am buburuza!!!

• Membri
  • 5929 posturi

Postat 20 April 2006 - 03:54 PM

QUOTE(petunie @ Apr 19 2006, 02:59 PM) Vezi post

Incearca ca nu o sa-ti para rau.O sa iti iasa faine,si nu vei avea doua oua identice.Numa ai grija sa porti manusi ca te vopsesti pe maini.In vasul in care pui otet,o sa se coloreze otetul,dar nu ramane pe vas.eu dupa ce le-am dezracat de hartie,le-am lasat sa se mai usuce un pic pe un cofraj de oua intors cu fundul in sus,si dupa aia le-am sters cu un servetel imbibat cu ulei.

Nu imi multumi mie,ca eu am pus doar in practica ideile fetelor care au mai vopsit oua cu hartie creponata.Idee super!

Bogdana ,mama,de ce crezi ca am zis io manusi pe maini.si nu dispera ca mie imi plac ouale.

#118 meLuce

meLuce

Producator bilutze marca inregistrata

• Membri
  • 5264 posturi

Postat 20 April 2006 - 03:57 PM

QUOTE(BD @ Apr 20 2006, 01:51 PM) Vezi post

la rubrica ASA NU! nu vopsiti cu sfecla ca e de belea. stiau ei bunicii de ce nu o foloseau.
am distrus bucataria, am pus otet si oolele s-au corodat dupa cum atingeau sfecla de ar vedea bogdana in ele si balatul bucingam in ele. plus ca s-au crapat majoritatea desi is de aseara la temperatura ca bulangiii ca sa aiba oo multe de pasti cred ca le-au tinut la rece. acu ma uit si la cele din frigi si sunt gata crapate mai toate.

cateva din cele "inrosite" le-am mai bagat si in vopsea galbena. bre sunt bune de colectia groazei ... nu mai chem pozaru' si mai incondeiez ciuciu ca m-am nervat. am 8 oo de pasti ORIBILE, au niste semne pe ele de parca sunt din promotoriul groazei .... sau de pe alta planeta.

tineti-mi pumnii la pasca, drob si friptura.

Ia adu' tu pozaru' si fa-le vedetele groazei ca vreau sa ti le vad icon_rotf.gif Poate nu vede Bucingamu' Bogdana, dar poate vedem muntele gaina laugh.gif
Fan n_puiu!

#119 Bogdana

Bogdana

Master of disaster

• Membri
  • 8527 posturi

Postat 20 April 2006 - 03:59 PM

BD, mai aveam un pic si faceam pe mine de ras, esti criminalaaaaa, dar musai tre sa pui poza, ce numai eu imi prezint ororile? unsure.gif

petunie, pai am vazut eu unde ai scris tu de manusi? ca eram frapata de frumusetea oualelor
bine ca am facut numai doua ca daca faceam 10-15 ma frecam pana la pastele viitor pe maini icon_rotf.gif

Editat de Bogdana, 20 April 2006 - 04:03 PM.

Asa, si?

#120 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 20 April 2006 - 03:59 PM

QUOTE(Luciana.m @ Apr 20 2006, 04:57 PM) Vezi post

dar poate vedem muntele gaina laugh.gif

cu tot cu pestera muierii laugh.gif
incerc sa vb cu pozaru sa vedem, da mi-e frica.
Ale mele

şi când plâng eu râd

Răspunde la acest topic

1 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi