Sari la conținut

Poză

Decoratie pt oua umplute si alte decoratii pt mancaruri

59 răspunsuri la acest topic

#1 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3262 posturi
  • Interests:fotografie si mancare :D

Postat 29 July 2005 - 05:59 PM

OUA UMPLUTE

Fetelor iara nu stiu unde sa pun ceea ce am facut acum, in 10 minute, e o idee tare faina zic eu si mai ales dupa reactia de wooooooooow prelungit a fiului meu, nu pot sa nu v-o arat si voua.

Binenteles ca le puteti face mai frumoase , eu ma grabeam sa i le pun cat mai repede in fata laugh.gif

Am fiert un ou, binenteles ca voi puteti folosi mai multe laugh.gif si am facut o pasta din galbenus, branza philadenphia, smantana, sare si un strop de mustar. Uitati-va si voi ce a iesit:[attachmentid=14518]

Imagini atașate

• 134827.jpg

#2 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3262 posturi

Postat 29 July 2005 - 06:00 PM

si de aproape:

Imagini atașate

• 134828.jpg

#3 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3262 posturi

Postat 29 July 2005 - 06:01 PM

Si ia uitati-va aici cu cata pofta le mananca:

Imagini atașate

• 134829.jpg

#4 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3262 posturi

Postat 29 July 2005 - 06:03 PM

si inca una manca-l-ar mama de mofturos, ca nu mai stiu ce sa-i fac, sa -l vad ca mananca!!! laugh.gif

Aici ii manca ciocu icon_razz.gif

Imagini atașate

• 134830.jpg

#5 Anat

Anat

Big Chef

• Membri
  • 737 posturi

Postat 29 July 2005 - 06:51 PM

Simona, foarte frumoase ratzustele-oua icon_razz.gif
Si baietelul tau e simpatic foc.

Al meu era mâncacios când era micut iar când a crescut a devenit tare mofturos. Asa este si acum la aproape 17 ani icon_evil.gif
Asa ca, te înteleg foarte bine când zici "ca nu mai stiu ce sa-i fac, sa -l vad ca mananca!!!" icon_lol.gif

#6 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3262 posturi

Postat 29 July 2005 - 07:03 PM

Vai Anat , sper sa nu imi faca asa si la 17 ani ca il mananc eu pe el cu totul !!!! Adevarul e ca acum e cu toane , adica azi ii place o mancare de nu se vede satul si daca i-o dau peste vreo saptamana doua nici nu se uita la ea si zice ca el nu mananca asa ceva. Asa ca trebuie sa gasesc cate ceva nou de fiecare data , cel putin la aspect icon_lol.gif

#7 Mari-Ana

Mari-Ana

Academic Chef

• Membri
  • 1044 posturi

Postat 29 July 2005 - 10:46 PM

Ce bine l-ai prins Simona. Da' nu pare sa-l impresioneaza prea tare aparatul foto, era cumva "bob the builder" la tv? tongue.gif
Mari

#8 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 29 July 2005 - 11:53 PM

Excelente Simo ºi bine ai venit în rândul mãmicilor care nu ºtiu ce sã le mai facã la copii ca sã mãnânce! icon_rolleyes.gif

#9 Chiu Georgeta

Chiu Georgeta

Master of disaster

• Membri
  • 2101 posturi

Postat 29 September 2005 - 09:12 PM

QUOTE(SIMONA.cool.gif
Vai Anat , sper sa nu imi faca asa si la 17 ani ca il mananc eu pe el cu totul !!!!  Adevarul e ca acum e cu toane , adica azi ii place o mancare de nu se vede satul si daca i-o dau peste vreo saptamana doua nici nu se uita la ea si zice ca el nu mananca asa ceva. Asa ca trebuie sa gasesc cate ceva nou de fiecare data , cel putin la aspect icon_lol.gif

Simona,

foarte frumoase ouale tale. am sa incerc si eu (de fun), pentru ca ai mei maninca de rup, de fapt a trebuit sa mai le fac mincaruri care nu sunt asa inebuniti dupe ele, ca altfel...... Te rog, te implor nu te stresa ca nu e teribil de mincacios, pentru ca daca invata sa manince TOT din farfurie tot asa va face cind e mare, si asta poate sa duca la probleme cu greutatea. Nu te necaji, isi ia el toate vitaminele ce are nevoie din ce mincare ii dai tu, dar sa nu se invete sa se indoape cu mincare, ca nu e bine pentru el mai tirziu.....

e dragut foc si nu mi se pare de loc prea slab....

Georgeta

#10 pupacel

pupacel

Big Chef

• Membri
  • 507 posturi

Postat 29 September 2005 - 09:55 PM

Vreau si eu icon_cry.gif icon_cry.gif icon_cry.gif

Superbe Simona icon_cheers.gif

#11 Liliana Neciu

Liliana Neciu

Big Chef

• Membri
  • 748 posturi
  • Interests:familia, muzica, florile

Postat 30 September 2005 - 01:08 AM

Foarte frumoase! Felicitari! floare.gif floare.gif thumbsup.gif thumbsup.gif Iar pustiul e dragutz foc! Am sa incerc si eu.... asa, ca sa fac furori.... laugh.gif laugh.gif laugh.gif cand o sa am musafiri...
Morcovii sunt fierti? ca asa par dupa culoare....

#12 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3262 posturi

Postat 30 September 2005 - 02:47 AM

Vai Georgeta, ce l-ati mai scos de la naftalina ca am si uitat ce am pus aici icon_redface.gif , de fapt nici nu isi avea locul aici ca n-am meniu icon_lol.gif dar ma gandisem ca poate ajuta pe cineva felul asta de decorare chiar la o ocazie deosebita icon_lol.gif . Ma bucur ca va plac pasarile mele tongue.gif .

Liliana nu sunt fierti , sunt niste morcovi mici foarte portocalii asa cum ii vezi sunt foarte cruzi si se gasesc asa curatati gata pusi direct in pungi mici de plastic. Sunt foarte buni de mancat asa cruzi. Eu i-am taiat pe lung cu cutitul acela de curatat merele si cartofii, e mai putin de 1 mm felia de groasa.

Cred ca ar fi o idee faina daca aici am continua sa punem si decoratii pentru mancare , de exemplu eu stiam niste decoratii facute din morcovi, poate mai stiti si voi altele , cum sunt trandafirii din rosii, etc. Poate ca ar fi fain de pus aici si sa avem un alt titlu " decoratii din legume pentru mancaruri " sa zicem.

#13 Salmida

Salmida

Big Chef

• Membri
  • 672 posturi

Postat 30 September 2005 - 03:01 AM

Simona, eu am incercat trandafirii din rosii insä nu gäsesc poza; la fel am fäcut dintr-un mär la o pläcintä a cärui retetä a scris-o omide (dacä nu mä insel).
Cureti coaja cu ajutorul cutitului de curätat cartofi, fasie cat mai lungä si mai latä, in functie de cat de mari vrei trandafirii. Rosiile sä nu fie moi.

Asa a arätat trandafirasul meu pe pläcinta cu mere:

Imagini atașate

• 148163.jpg

#14 Yandira

Yandira

Master of disaster

• Membri
  • 3336 posturi
  • Interests:calatorii, mancaruri exotice, politica, dansul

Postat 30 September 2005 - 04:01 PM

Simona si eu am suferit la fel. Si ii faceam ouale in forma de clown: doua oua ochiuri, intre ele un carnat ca nas, gura desenata din Ketchup si parul din cartofi prajiti din aceia in forma de carlionti. Iar pancakeul il dadeam in forme diferite: puneam aluatul in tigaie facand o figura de animal (elefantii imi ieseau bine desi pareau dinozauri) sau o barcuta sau o papusa. CAnd era gata ii puneam ochii gura si par din glazura in tub. Cartofii cruzi ii radeam si ii puneam intre doua strecuratori mici dar de marimi diferite si le scufundam intr-o baie de ulei si cand era gata iesea ca un cosulet de cartofi prajiti. Si le umpleam cu carne, spanac gatit cu lapte sau morcovi soté cu...branza. Asa ii placea orice!!! Chiftelele la fel, faceam un hamburger mai mic si altul mai mare ca si cum ar fi fost capuyl si corpul si le faceam cu mustar si ketchup ochii gura, nasturii etc. si culcat pe multa salata cu rosii rase si castraveti rasi. CAstravetii ii goleam de seminte, ii taiam in doua ii umpleam cu branza si faceam barcute cu un catarg din sunca infipta in scobitoare. Cam cu asta traia..........

#15 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3262 posturi

Postat 30 September 2005 - 05:07 PM

Bune idei Yandira , mersi, le pun in practica si le si pozez , promit , dar pe rand ca sa fiu sigura ca nu se plictisseste de ele laugh.gif

#16 BD

BD

Master of disaster

• Culinareasa lunii
  • 14857 posturi

Postat 04 October 2005 - 11:37 AM

Am gasit pe net un decor foarte interesant pe care l-am incercat pe un ou si a iesit foarte frumusel. Nu am aparat asa ca va atasez poza de pe net.

Imagini atașate

• 149117.jpg

#17 Lapona Enigel

Lapona Enigel

Cu ursii albi

• Membri
  • 6053 posturi
  • Interests:Ceea ce se intampla si...de ce se intampla :)

Postat 25 October 2005 - 11:20 AM

NU SE VAD POZELE ... icon_frown.gif
.................................
În ţări de gheaţă urgisită,
Pe-acelaşi timp trăia cu el,
Laponă mică, liniştită,
Cu piei, pre nume Enigel.
..................................
Că dacă-n iarnă sunt făcută,
Şi ursul alb mi-e vărul drept,
Din umbra deasă, desfăcută,
Mă-nchin la soarele-nţelept.
.......................................

1. Day A.H. - only theories? Explore more at http://channel.natio...th-pole-shift-1 about the After Humans Era.

#18 Adriana Nicoleta

Adriana Nicoleta

.

• Membri de onoare
  • 25863 posturi

Postat 25 October 2005 - 12:03 PM

Nu mai plânje că amu se văd blink.gif

#19 Oly

Oly

Captain Cook

• Membri
  • 437 posturi

Postat 05 November 2005 - 03:55 PM

VINATA ARICI

Editat de Oly, 24 December 2005 - 02:06 PM.

#20 SIMONA.B

SIMONA.B

Master of disaster

• Membri
  • 3262 posturi

Postat 05 November 2005 - 07:33 PM

Oly , faina vanata , dar mai faine is ridichiile alea de pe ea laugh.gif , am o carte in care is descrise cateva moduri de taiere a ridichilor si tot uit sa cumpar ridichi sa pun aici modelele icon_razz.gif

Răspunde la acest topic

2 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Google (1)